Menu

Wydarzenia

Rok szkolny 2015/2016

23.06.2016r. w czwartek wszystkie dzieci z przedszkola wzieły udział w przedstawieniu teatralnym pt. "Król Maciuś I" powstałym na podstawie książki J. Korczaka. W rolę aktorów wcielily się dzieci z grupy Gumisie i Uszatki uczestniczące w teatralnym kole zainteresowań "Misiowi Aktorzy". Przedstawienie było trudne i traktujące o bardzo ważnych sprawach, bo o prawach dziecka. Nasi mali artyści poradzili sobie z nim wyśmienicie i przekazali innym najistotniejsze treści dotyczące ich praw. Po udanym przedstawieniu porozmawiliśmy jeszcze raz o prawach ale i obowiązkach wszytkich dzieci, a uczestniczące w spektaklu dzieci w ramach podziękowania za cały rok pracy i udane przedstawienie otrzymały dyplomy. (MC)

Znalezione obrazy dla zapytania bezpieczne wakacje 2016SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM STRAŻY MIEJSKIEJ W TYCHACH
 
24 czerwca przedszkolaki z Przedszkola Pluszowego Misia uczestniczyły w spotkaniu 
z przedstawicielem Straży Miejskiej w Tychach Panią Honoratą. Hasłem spotkania były: BEZPIECZNE WAKACJE. W spotkaniu brały udział dzieci 3-4 letnie i 5-6 letnie. Dzieci miały okazję porozmawiać  ze Strażnikiem Miejskim o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie wakacji oraz o zagrożeniach, jakie mogą je spotkać podczas wakacyjnych przygód. Pani Honorata uczulała dzieci na właściwe przygotowanie się na nadchodzące upały: smarowanie ciała kremem z filtrem, noszenie czapek i chustek. Letni wypoczynek to również zabawy nad wodą, gdzie trzeba zachować szczególną ostrożność. Dzieci powinny zawsze być pod opieką dorosłych, nie rozmawiać z obcymi, ani nie przyjmować od nich prezentów. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w czasie wakacji, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. 
Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie o zasadach bezpieczeństwa, które na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci! (GGG)

KONCERT W FILHARMONII ŚLĄSKIEJ

W tym roku szkolnym starsze grupy uczestniczyły w koncertach edukacyjnych z cyklu "Muzyczne przedszkole" organizowanych przez Filharmonię Śląską w Katowicach. Dzieci poznawały instrumenty muzyczne, sylwetki kompozytorów, podstawowe pojęcia związane z  wiedzą muzyczną.

Podsumowaniem był koncert w sali im. Karola Stryji prezentujący największy instrument jakim są organy. Dzieci wysłuchały i aktywnie uczestniczyły w koncercie pt. "Piotruś i wilk schowani w organach" na motywach bajki muzycznej Siergieja Prokofjewa. Sala koncertowa i organy zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie - jak zaczarowane słuchały pięknej muzyki. Dzięki tym koncertom dzieci poznały świat muzyki poważnej. (KK)

ZIELONA NOC

W nocy z 10 na 11 czerwca najstarsze przedszkolaki, odchodzące do szkoły, przybyły do przedszkola zaopatrzone w śpiwory, poduszki i piżamy, by wziąć udział w Zielonej Nocy. Po krótkim pożegnaniu z rodzicami omówiliśmy zasady naszej nocy i przystąpiliśmy do gry ściganki pt. "wiedza na temat szkoły". Dzieci miały za zadanie nie tylko dojechać szybko do mety ale też zdobyć punkty za zagadki dotyczące szkoły. Starszaki udowodniły, że szkolną wiedzę mają ogromną. Następnie przebraliśmy się w piżamy i ruszyliśmy na piżamową dyskotekę, która trwała aż.... brakło nam sił ;) Potem kolacja, mycie zębów, bajka i spanie... ale ale.. nie było tak łatwo. Dzieciaki były zaaferowane wspólną zabawą, że śmiechów i "strasznych" historii nie było końca. Przedszkolaki zasypiały, albo udawały :D od 20 do 22, gdy padł ostatni "walczący" nastała cisza trwająca nieprzerwanie do... 6 rano:) Wraz z promieniami słońca obudziły się nasze skowronki i pofrunęły do drugiej sali by nie przeszkadzać śpiącym kolegom i koleżankom. Oficjalna pobudka nastąpiła o 7.30 bitwą na poduchy, niektóre sprytne dzieciaki schowały się pod śpiwory, ale ręka, a raczej poduszka sprawiedliwości i tam je dosięgnęła. Po wesołej bitwie szybciutko się ubraliśmy i spakowaliśmy swoje rzeczy. Potem każdy otrzymał dyplom za dzielność i... i przyszli po nas rodzice... Niewątpliwie była to najlepsza noc w historii. Aż żałujemy, że w tym składzie się nie powtórzy. (MC)

DZIEŃ DZIECKA

Tegoroczny Dzień Dziecka w przedszkolu obchodzony był bardzo hucznie- zabawy trwały trzy dni.

Pierwszego dnia 31.05.2016 wszystkie przedszkolaki pojechały do sali zabaw Nibylandi, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Zabawa, słodki poczęstunek i dalej zabawa.

Kolejny dzień 01.06.2016 przedszkolaki spędziły podróżując trolejbusem po Tychach - dzięki uprzejmości MZK Tychy. Każda grupa wiekowa miała możliwość przejechać się trolejbusem specjalnie przygotowanym na tę okazję. Zwiedziliśmy główne ulice Tychów jeżdżąc trolejbusem przystrojonym kolorowymi balonami i wysłuchując zapowiadanych przystanków, wcześniej nagranych w naszym przedszkolu. Każdy przedszkolak dostał bilet. Podczas naszej podróży kontrolerzy sprawdzili ważność bilecików i obdarowali dzieci cukierkami oraz prezentami. Dziękujemy:)

Ostatni dzień 02.06.2016 upłyną na zabawach skocznych, na zamku dmuchanym w naszym przedszkolu. Wszystkie dzieciaki tego dnia bawiły się wesoło, miło spędzając czas i skacząc na zamku dmuchanym rozłożonym na holu w przedszkolu. Podskoki, fikołki dostarczyły im mnóstwo radości. Szczególnie zabawnie wyglądały, gdy chcąc wstać po upadku nie mogły utrzymać równowagi. Podczas zabawy panowała radosna atmosfera.

To były magiczne i niezapomniane dni dla wszystkich przedszkolaków- oby było ich jak najwięcej :) (HS)

PRZYGOTOWANIE DO DNIA DZIECKA

24.05 rozpoczęliśmy przygotowania do dnia dziecka. Wspólnie z TLT wykonaliśmy "kawał" dobrej roboty. Dzieci z wszystkich grup wcieliły się w role "spikerów" i nagrały zapowiedzi linii trolejbusowych, przystanków, komunikaty, które w dniu dziecka będą emitowane w naszych tyskich trolejbusach. Ponad to, narysowały ilustracje przedstawiające trolejbusy, które także w dzień dziecka, będą je zdobiły. Miały też możliwość odbyć prawdziwe "szkolenie" na temat bezpiecznego poruszania się w środkach komunikacyjnych. Poza oglądaniem trolejbusu, Pan "przewodnik" opowiedział dzieciom o kasowaniu biletów, specjalnych oznaczeniach znajdujących się w pojeździe, a także o sposobie bezpiecznego podróżowania. Mogliśmy też usiąść za kierownice trolejbusu! Wszystkie dzieci były wprost zachwycone, szczególnie że na pojeździe wyświetlał się napis "Przedszkole nr 9"! co starszaki sprytnie odczytały.Zachęcamy by rodzice, czy bliscy udali się z pociechami w dzień dziecka na trolejbusową wycieczkę by obejrzeć nasze prace i wysłuchać dziecięcych zapowiedzi. Za ten cudowny pomysł i zaproszenie do współpracy jeszcze raz serdecznie dziękujemy pani Monice Sieniek i panu Tomkowi Sieniek - mamie i wujkowi Kubusia z grupy "Puchatki".  (MC)


ZARAŻAMY PASJĄ


25.05 nasze przedszkole odwiedzili dwaj „czarodzieje” i zabrali dzieci w świat swojej pasji, którym jest machanie yo-yo. Młodzi mężczyźni opowiedzieli dzieciom jak działa yoyo, wytłumaczyli, że to co robią to po prostu machanie i zaprosili do wspólnej zabawy. Najpierw odbył się pokaz z muzyką dla trzech starszych grup, potem dzieciaki poznały różne rodzaje yoya, mogli sami spróbować  czy ta zabawa jest łatwa, czy trudna. Następnie nasi instruktorzy udali się do każdej z grup i tam jeszcze raz dokładnie pokazali im ewolucje. Odwiedzili też najmłodsze puchatki, które dostały pokaz „prywatny” :) W tym czasie, gdy inne grupy oglądały już u siebie w salach yoyo i próbowały swoich możliwości, Uszatki w ramach podziękowania narysowały to jak zapamiętały machanie i podarowały panu Arkowi i Marcinowi. Nasze urwisy z Uszatków tak zaraziły się pasją machania, że nie wypuścili ich dopóki sami nie zaspokoili ciekawości zabawy yoyem. Arek i Marcin bardzo dziękujemy za poświęcony czas, podzielenie się swoim talentem, zaszczepienie w dzieciach pasji, a przede wszystkim pokazanie, że oprócz telewizora i gier można się jeszcze fajnie bawić :) (MC)

 POZNAJEMY UNIĘ EUROPEJSKĄ

09.05.2016 w Przedszkolu Nr 9 upłynął pod hasłem "Poznajemy Unię Europejską".  Zabawa nam upłynęła na poznawaniu krajów Unii oraz rozwiązywaniu zagadek związanych z Unią Europejską. Rozpoczęliśmy od uroczystego wysłuchania hymnu Unii– „Oda do radości”. Tańczyliśmy charakterystyczne tańce poszczególnych państw, kosztowaliśmy charakterystyczne potrawy(pizza, bagietka, sery) , układaliśmy duże puzzle związane z zabytkami poszczególnych państw... Wszyscy bawili się świetnie. Mamy nadzieję, że spędzony w ten sposób czas poszerzy wiedzę dzieci na temat krajów Unii, a także przyczyni się do zrodzenia  w tych małych główkach marzeń o podróżach - niekoniecznie tych dalekich...(HS)

Znalezione obrazy dla zapytania królewna śnieżka

Wczoraj, tj. 10.05.2016 r. dzieci miały okazję obejrzeć niecodzienny teatrzyk. Gościnnie wystąpił u nas zespół teatralny złożony z grupy dzieci i mam z Przedszkola nr 10 z oddziałami integracyjnymi z przedstawieniem pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków.

Spektakl był wspaniały: aktorki wystąpiły profesjonalnie, była scenografia i oprawa muzyczna. Dzieci (a także personel) oglądały jak zaczarowane, a wśród występujących rozpoznały panią Martę, co było dla nich dużym zaskoczeniem. Gratulujemy wspaniałej inicjatywy i dziękujemy za  występ. (K.K.)

 

KONKURS PLASTYCZNY- PANI WIOSNA

Dnia 07.05.2016 r. na terenie Huty Paprockiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „Pani Wiosna” organizowanego przez gimnazjum ART w Tychach. Laureatami zostały również dzieci z naszego przedszkola. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Michasia Kucz, a Zosia Kędziora zdobyła wyróżnienie. Obie dziewczynki uczęszczają do grupy „Wesołe Misie”. Wyróżnionymi  laureatami konkursu zostały także dzieci z grupy „Gumisie”: Ala Sobieska i Julian Patrijas, oraz z grupy „Uszatki”: Nikola Johna oraz Kornelia Janik. Atrakcją spotkania była majówka na terenie Huty Paprockiej, w której uczestniczyły nasze przedszkolaki.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Dzieci z naszego przedszkola włączyły się w obchody tego święta. Dzieciaki z wszystkich grup na holu powitała Pani Sowa, która wyjaśniła dzieciom słowo ekologia. Następnie dzieci zapoznały się z innymi planetami Układu Słonecznego, poznały zasady szanowania ziemi, wody, lasów i powietrza. Udział w konkursach i wspólne śpiewanie piosenek o tematyce ekologicznej zachęciły dzieci aby zawsze pamiętały o zasadach dbania o naszą planetę. (G. G-G)

KONKUSR PIOSENKI EKOLOGICZNEJ- NASZA PLANETA ZIEMIA

W środę 20.04.2016 r., odbył się III między przedszkolny konkurs Piosenki Ekologicznej „Nasza Planeta Ziemia”. W konkursie wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 8 „Zielony Ogród”, z Przedszkola nr 10, z Przedszkola nr 11 im Jana Brzechwy, a także nasi wychowankowie. Zmagania konkursowe podzielone były na dwie kategorie – dzieci młodsze 3-4 letnie i starsze 5-6 letnie. Uczestnicy zaprezentowali piosenki o tematyce ekologicznej i przyznam szczerze, jury miało ciężkie zadanie w ocenie występów. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody i dyplomy, a nauczyciele, którzy włożyli dużo pracy w przygotowanie występów, otrzymali podziękowania. Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom za cudowne występy, za ich talent wokalny i odwagę, bo wszyscy wiemy, że wcale nie jest łatwo przyjść i zaśpiewać przed publicznością. Serdeczne gratulacje i uściski kierujemy do Krzysia z Wesołych Misiów za zdobycie I miejsca w kategorii dzieci młodszych, a także do Zuzanki z Gumisiów za zdobycie III miejsca w kategorii dzieci starszych. Kolejna Piosenka Ekologiczna za rok!

    MAŁY RATOWNIK                      

W piątek - 15.04.2016 r., wszystkie dzieci wzięły udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Było to drugie potkanie z ratownikami medycznymi i druga część warsztatów rozwijających umiejętności „małego ratownika”. Tym razem dzieci uczyły się opatrywania ran, czyli bandażowania różnych części ciała. Nasze dzielne przedszkolaki ćwiczyły najpierw na misiu, potem na sobie. Zakładały opatrunki miękkie, a także  z usztywnieniem. Przypomniały sobie zasady używania foli termicznej i kołnierza ortopedycznego. Utrwaliły zasady wykonywania masażu serca, bo każdy z nas dobrze wie, że akurat tą umiejętność trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Ponadto starsze dzieci nauczyły się pełnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, co już było nie lada wyzwaniem. Wszystkie dzieci znają także numery alarmowe.

Wszyscy spisali się dzielnie, a nasze zmagania można pooglądać w albumie fotograficznym.

 

GROM Tychy, za pośrednictwem Dyrekcji przedszkola pragnie złożyć serdeczne podziękowania wszystkim zawodnikom uczestniczącym w turnieju piłkarskim Akademii Przedszkolaka , który odbył się 20 marca w Hali sportowej przy ul. Piłsudskiego.

Szczególne podziękowania również dla rodziców i opiekunów, którzy aktywnie uczestniczyli w konkurencjach i zabawach ruchowych - pamiętajcie jesteście wzorem dla waszych pociech! Mamy nadzieję, że turniej się podobał, bo szykujemy kolejne.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na naszym profilu https://pl-pl.facebook.com/gromtychy 

Z przyjemnością informujemy, że w 2016 roku UKS GROM Tychy realizuje zadanie pn. „Upowszechnianie aktywności fizycznej w rodzinie” w ramach, którego prowadzone są zajęcia piłkarskie dla dzieci oraz turnieje Akademii Przedszkolaka. Zadanie dofinansowane jest ze środków budżetu państwa w ramach realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki zadania pn. „Upowszechnianie Sportu Różnych Grup Społecznych i Środowiskowych 2016”

                                                         

 

 

dorman konkurs logo

16.04.2016 r dzieci z grupy Uszatki odwiedzili goście. Byli to aktorzy z Teatru Dzieci Zagłębia z przedstawieniem „O talerzu Nierozbitku”. Spektakl był przeznaczony tylko dla dzieci najstarszych. Przedstawienie, to historia inspirowana duńskim zwyczajem celowego rzucania kamieniami w talerze, w której jeden z nich nie zostaje stłuczony. Losy Nierozbitka, a także Niezguły, mnóstwo metafor i aspekt społeczno-moralny w przedstawieniu zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie. Sam fakt, że obcowały z aktorami, były częścią przedstawienia, kreowały go sprawiła, że dzieciaki jak zaczarowane słuchały opowiadanej historii i z ogromną radością brały w niej udział.

Aktorzy pojawili się w naszym przedszkolu za sprawą Konkursu im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach i przedszkolach. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie placówek poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. W myśl zasady, że dzieci właśnie w przedszkolach zdobywają pierwsze teatralne doświadczenia, warto więc zadbać, by były one jak najbardziej inspirujące. Konkurs wraz z towarzyszącymi działaniami edukacyjnymi organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, a dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”.

 

 FESTIWAL POEZJI JANA BRZECHWY

18 lutego w Szkole Muzycznej w Tychach odbył się V Festiwal Poezji Dziecięcej Jana Brzechwy. Uczestnikami festiwalu były dzieci z tyskich przedszkoli, które prezentowały utwory znanego i lubianego poety Jana Brzechwy. Mali aktorzy z wielkim zaangażowanie i zapałem recytowały wiersze: "Żaba", "Ślimak", "Kwoka", "Żuk", ”Jeż”, ”Tydzień”. Występom dzieci towarzyszyły zabawy muzyczno-ruchowe w wykonaniu przedszkolaków z przedszkola 11 im. Jana Brzechwy, którzy byli inicjatorami spotkania. Helenka Szeliga z „Wesołych misi” zaprezentowała sie w wierszu "Kaczka dziwaczka". Festiwal bardzo nam się podobał, a występujące dzieci nagradzaliśmy gromkimi brawami. (G.G.G.)

 DZIEŃ PIZZY

9 lutego został uznany za Światowy Dzień Pizzy. Nie obeszło się bez niej i w naszym przedszkolu.11 lutego odwiedził nas wyjątkowy gość: Tatuś Zuzi i Kuby Budzińskich z „Wesołych misi”, który jest kucharzem. Pan Budziński opowiedział dzieciom o swojej pracy, oraz zaprosił je do wspólnego przygotowania ciasta na pizze. Przedszkolaki wsypywały mąkę, dodawały składniki do ciasta, kroiły oraz układały warzywa, wędlinę i oczywiście posypywały serem. Następnie wszystkie pizze powędrowały do pieca, a kiedy poczuliśmy wspaniałe zapachy rozchodzące się po salach, wiedzieliśmy, że za chwilę będziemy mogli zjeść nasze pizze. Każdy przedszkolak zjadł samodzielnie przygotowaną pizze, częstowały się również Panie. Nasze zmagania w przygotowaniu pizzy można oglądać na stronie internetowej przedszkola. (G.G-G)

WIRUJĄCE FARBY

09.02 dzieci z przedszkola nr 9 uczestniczyły w bardzo ciekawych i nietypowych zajęciach pod tajemniczą nazwą Wirujące Farby. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się się co to jest grawitacja i jak ją wykorzystać do tego, aby zostać artystą. każdy przedszkolak stworzył własny obraz. Za pomocą farb dzieci malowały esy floresy na kartce, a potem w specjalnej maszynie - KRĘCIOŁKU powstawał przepiękny obraz. Jedyny i niepowtarzalny. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO "Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci"

Inicjatorem konkursu „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci” był Pałac Młodzieży im. prof. A.Kamińskiego w Katowicach. Dwójka dzieci tj. Zuzia Budzińska i Oleńka Ziółek z grupy „Wesołe misie” wzięły udział w tym konkursie. Ich uzdolnienia plastyczne zaowocowały zdobyciem pierwszego miejsca w grupie wiekowej 4-latki przez Zuzię Budzińską, oraz wyróżnienia przez Oleńkę Ziółek. 28.01.2016r. w Pałacu Młodzieży w Katowicach zostały wręczone dziewczynkom dyplomy oraz nagrody. Obie laureatki konkursu „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci” można obejrzeć na naszej stronie internetowej w zakładce album fotograficzny. Jest to szczególne wyróżnienie dla naszej placówki i wielka radość dla naszych podopiecznych. (G.G-G)

SOK OWOCOWY

28.01.2016 r dzieci z grupy Uszatki przygotowały owocowo-warzywny koktajl. Najpierw porozmawialiśmy o tym, jak w zimę dbać o zdrowie, o jedzeniu warzyw i owoców. Potem pooglądaliśmy produkty, nie wiedzieliśmy tylko co to za zielone liście, na pewno niczym nie pachniały... Następnie umyliśmy ręce i ten tajemniczy produkt, i zabraliśmy się do pracy. Musieliśmy wrzucić do garnka wszystkie owoce, potargać listki. Potem pani Marta omówiła zasady bezpieczeństwa podczas używania blendera, a następnie każdy z nas mógł trochę pomiksować. Panie dzielnie nam w tym pomagały. Gdy już otrzymaliśmy owocowo-warzywny mus, dolaliśmy trochę wody i mogliśmy przelać koktajl do szklanek. Niektórzy pili go ze szklanki, inni zjadali łyżeczką ale wszyscy spróbowali deserku. Nie mogliśmy uwierzyć, że ten koktajl jest taki dobry, prosiliśmy ciągle o dokładkę. Tylko jak się dowiedzieliśmy, że magicznym składnikiem jest szpinak trochę się zdziwiliśmy, ale zgodnie stwierdziliśmy, że i tak nam bardzo smakowało i chcemy jeszcze. W całej grupie tylko jedno dziecko zostawiło koktajl, cała reszta wypiła go ze smakiem. To znak Drodzy Rodzice, że warto przygotowywać zdrowy deser w postaci zmiksowanych jabłek, pomarańczy, bananów, kiwi, gruszek czy co tam lubicie z dodatkiem zdrowego szpinaku. Uwierzcie, jest pyszny!  MC

 BAL KARNAWAŁOWY           

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.Tak też było u nas. W dniu 20.01.2016r. w Przedszkolu nr 9 odbył się bal karnawałowy.

Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider- Mana, Księżniczkę Elsę i Annę, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Następnie wszyscy uczestnicy balu udali się na hol na górze. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.

Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu Panów Wodzirejów, którzy przebrani za Kapitana i Pirata zachęcali wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch.

Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i paniom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym dzieciakom, a to było głównym celem tego balu.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

            Kolejny bal karnawałowy już za rok :) (HS)

BAL U PANI ZIMY

18 grudnia 2015 w naszym przedszkolu odbył się "Bal Pani Zimy". Udział w balu wzięły wszystkie dzieci z przedszkola, które przebrane były za zimowe postacie – śnieżynki i bałwanki. Dzieci przywitała Pani Zima, która przybyła na bal. Przedszkolaki fantastycznie się bawiły. Skoczna muzyka zachęcała do tańców, a wspólne zabawy i gry sprawiły dzieciom wiele radości i pozostawiły w ich pamięci niesamowite wrażenia. (G.G.)

 PIERNICZKI U WESOŁYCH MISIÓW

10 Grudnia odbyło się w grupie „Wesołe misie” dekorowanie świątecznych pierniczków upieczonych przez rodziców  P. Sojka, P. Lach oraz P. Ryguła. Dekorowanie świątecznych pierniczków to wspaniały czas jaki dzieci spędzają ze swoimi rodzicami już po raz kolejny w przedszkolu. Dzieci i rodzice wykazali się szczególną kreatywnością zdobiąc piernikowe choinki, aniołki, dzwonki i reniferki. Uroku pierniczkom dodał kolorowy lukier przygotowany przez P. Lach, oraz ozdoby piernikowe przyniesione przez rodziców. Efekty pracy dzieci i rodziców można podziwiać na naszej stronie internetowej. Do zobaczenia za rok ! (G.G)

 USZATKI PIEKĄ PIERNICZKI

16 grudnia dzieci z najstarszej grupy przygotowywały świąteczne pierniki. Najpierw omówiliśmy potrzebne składniki, następnie założyliśmy fartuszki i umyliśmy ręce. Potem dzieci za pomocą wagi odmierzały składniki, musiały dokładnie sprawdzić ile one ważą. Na koniec ciasto dokładnie wyrobiliśmy, rozwałkowaliśmy i wycięliśmy pierniczki. A jutro... jutro je zjemy ;) MC

 

 

 

 

Podziękowanie

Dyrektor przedszkola i Rada Rodziców dziękują wszystkim, którzy włączyli się w tym roku w przygotowanie Szlachetnej Paczki. Dary były piękne i było ich bardzo dużo. Na pewno przyniosą wiele radości obdarowanej rodzinie. 

Państwa postawa pozwala wierzyć, że są ludzie dobrej woli i wielkiego serca, bezinteresownie przyczyniający się do powiększania grona rodzin, dla których te święta też będą szczęśliwe, ciepłe i radosne.

                                                                    Dziękujemy

 

  POLICJANCI W PRZEDSZKOLU

 W dniu 8 grudnia Przedszkole nr 9 odwiedzili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tychach. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń itp. Goście ostrzegali też przed osobami nieznajomymi z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu.                        Dzieci wzięły też udział w konkursie wiedzy o ruchu drogowym, który oceniali nasi goście.                                          

 Uwieńczeniem spotkania z policjantami była możliwość obejrzenia z bliska radiowozu. Chętne dzieci miały okazję usiąść na chwilę w radiowozie i dokładnie się wszystkiemu przyjrzeć.                                                                                                 

 Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji, że znaleźli czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami. Zapraszamy częściej do naszego przedszkola! (H.S)

MIKOŁAJKI W NIBYLANDII

Miesiąc grudzień jest bez wątpienia dla wszystkich wyjątkowy spośród wszystkich miesięcy i kiedy nadchodzi wszyscy się bardzo cieszymy, bo to oznacza, że Mikołaj już się zbliża. Na pewno wszyscy czekamy na niego z wielką niecierpliwością ale doskonale wiemy, że najbardziej wyczekują go dzieci.

 Z okazji Mikołajek 7 grudnia przedszkolaki wyruszyły do Nibylandii na zabawy oraz na spotkanie z długo oczekiwanym przez dzieci - Mikołajem – kochanym przez wszystkich. Cały rok czekał na ten dzień, aby wręczyć prezenty. Zanim jednak rozdał je dzieciom, porozmawiał z Nimi trochę, spytał czy były grzeczne i poprosił by zaśpiewały dla Niego piosenkę. Nasze przedszkolaki spełniły tę prośbę jak najlepiej tylko potrafiły, więc pochwalił je i zabrał się do wręczania prezentów, które bez wątpienia im się należały. Dzieci były bardzo ucieszone, że wreszcie nadszedł najfajniejszy moment tego spotkania, więc każde z Nich odważnie i z uśmiechem na ustach podchodziło do Mikołaja po prezent.

Było bardzo miło i przyjemnie, ale jak często mawiamy, co dobre szybko się kończy. Przyszedł czas, by to wspólne spotkanie, które dostarczyło wszystkim mnóstwo wrażeń, a szczególnie tym najmłodszym zakończyć. Przedszkolaki jeszcze raz serdecznie podziękowały Mikołajowi za otrzymane prezenty, pożegnały Go i poprosiły, by przybył do Nich za rok.(HS)

 

DZIEŃ GÓRNIKA

04.12.2015 - Barbórka - śląski dzień w przedszkolu. Nie tak dawno dzieci poprzez zajęcia o Polsce stawały się małymi patriotami, a w tym tygodniu poznawały treści dotyczące Śląska, naszego regionu, pracy górników. Są to bardzo ważne informacje, uczące dzieci szacunku, a także rozwijające w nich poczucie przynależności do naszego regionu. Skoro mieszkamy na śląsku koniecznością jest zaznajamianie dzieci z tak ważnym i niebezpiecznym zawodem - Górnika. Dzięki uprzejmości Dziadka Martusi z Gumisiów, dzieci mogły utrwalić zdobyte informacje, a także zaprezentować swoje umiejętności wokalne i taneczne. Na początku spotkania pan Górnik opowiedział dzieciom o kolorach pióropuszy górniczych, a pani Kasia o węglu i jego magicznej przemianie w ciepło i prąd. Następnie dzieci z każdej grupy zaśpiewały piosenki o Górniku i zatańczyły tańce - grozik, koziorajke, trojak (zasiali górale) itp. Gumisie zaprosiły do tańca nawet naszego Gościa. Na koniec nasz gość opowiedział o trudach pracy w kopalni, o specyficznych warunkach tam panujących, o skarbniku i św. Barbarze, o tym co z węgla powstaje, a my podziękowaliśmy mu za występ ofiarując świąteczny stroik. Bardzo serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i poświęcony nam czas :)
Wszystkim rodzicom i dziadkom pracującym w tym trudnym i niebezpiecznym zawodzie składamy życzenia szczęścia, pomyślności i przede wszystkim bezpiecznej pracy. (MC)

BAL ANDZERJOWY W PRZEDSZKOLU

27.11.2015r. był dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowy. Właśnie w tym dniu dzieci miały okazję przenieść się wraz z p. Grażynką i p. Hanią w magiczny świat, uczestnicząc w Balu Andrzejkowym. Przedszkolaki wykonywały zadania ukryte w listach od „Czarodziejki”. Odgadywały kim będą w przyszłości, a także próbowały się dowiedzieć jakie niespodzianki czekają je w najbliższym czasie. Układając swoje buty uczestnicy Balu sprawdzili kto z nich pierwszy weźmie ślub. Andrzejki w naszym przedszkolu były niezwykle udane. Dzieci bawiły się w rytm muzyki i częstowały się rarytasami przygotowanymi przez rodziców i panie kucharki z przedszkola. Radości nie było końca. Do zobaczenia na przyszłorocznym balu :) (GG)

 

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Wszyscy wiemy, że w razie wypadku należy udzielać pomocy poszkodowanym. Wszyscy wiemy, że to nasz obowiązek. Ale jak? I w tym właśnie celu do naszego przedszkola przyjechali Ratownicy Medyczni. Pokazali nam, że można się tego uczyć, i to od najmłodszych lat. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych.

Podczas spotkania dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały różne czynności ratownicze. Poznały też wiele interesujących przedmiotów z jakich korzystają ratownicy:  termoizolacyjny dwustronny koc ratunkowy, kołnierz ortopedyczny.

Wiele emocji wzbudził pokaz masażu serca wykonany na fantomie. Dzieci pod okiem pani ratownik i pana ratownika mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy na fantomie a następnie na misiu.

Od dziś dzieci nasze są pewne, że potrafią dać sobie radę i wiedzą, że trzeba pomagać. Wiedzą też, że wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać, by był spokojny. Potem wezwać karetkę i mu o tym powiedzieć. Na tym właśnie polega ostatnie zadanie zajęć z pierwszej pomocy, której uczą się dzieciaki z naszego przedszkola. Mamy nadzieję, że to szkolenie będzie wartością na przyszłość. (HS)

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 25.11 w naszym przedszkolu odbyła się bardzo ważna uroczystość– urodziny naszego patrona PLUSZOWEGO MISIA. Z tej okazji kolorowe, puchate, mięciutkie, duże i małe misie opanowały Przedszkole nr 9, każdy był piękny i wyjątkowy. Przybyły ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. Pani Hania i pani Marta przygotowały dla dzieci wiele atrakcji.

Uroczysty dzień rozpoczęła p. Dyrektor od powitania wszystkich dzieci i ich pluszowych przyjaciół. Na początku aby godnie rozpocząć nasze święto, dzieci i panie odśpiewały hymn naszego przedszkola. Następnie przedszkolaki obejrzały teatrzyk kukiełkowy z którego dowiedziały się skąd wzięła się nazwa naszego przedszkola. Ale nazwa przedszkola to nie wszystko. Skąd w ogóle wziął się Pluszowy Miś, z jakiego kraju pochodzi? Ile ma lat? Tę historie przybliżyła p. Hania:

Historia pluszowego misia rozpoczęła się w roku 1902, ponad 100 lat temu w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wtedy to pan Theodore Roosevelt, który pełnił funkcję prezydenta wybrał się ze swoimi przyjaciółmi na polowanie. Myśliwi w trakcie polowania ustrzelili niedźwiedzicę. Okazało się, że w gawrze pozostał jej mały synek – niedźwiadek, którego myśliwi także chcieli zabić. Sprzeciwił się temu pan prezydent i w ten sposób uratował  życie małego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pan Clifford Berryman, dziennikarz waszyngtońskiej gazety. Uwiecznił on tę historię na rysunku i razem z artykułem umieścił w swojej gazecie. Czytelnikiem gazety okazał się Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Po przeczytaniu historii o uratowanym małym niedźwiadku wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia. Był ciekawy czy taka zabawka spodoba się dzieciom. Jak się okazało pluszowe misie pana Michtona stały się wielkim przebojem i świetnie się sprzedawały. Producent zwrócił się z prośbą    do pana prezydenta o pozwolenie nadania pluszowym misiom jego imienia – Teddy. I pod takim imieniem znają go dzieci do dziś na całym świecie.

Po krótkiej opowieści przeszliśmy do zabaw, konkursów i zagadek oczywiście – Misiowych! Przy piosenkach: Dwa malutkie misie, Niedźwiadki Niejadki, Pluszowy miś, Jadą, jadą misie, Miś Uszatek- przedszkolaki bawiły się wyśmienicie- tańcom nie było końca.

Punktem kulminacyjnym naszego święta był TORT- własnoręcznie upieczony i udekorowany przez naszą panią Dyrektor- oczywiście z wizerunkiem naszego solenizanta PLUSZOWEGO MISIA. Tort ozdobiony świecami wjechał na salę wzbudzając zachwyt wszystkich.

Po wspólnych zabawach na holu przedszkolnym dzieci wraz z paniami rozeszły się do sal, gdzie czekał na nie słodki poczęstunek (pokrojony tort) i kolejne zadanie do wykonania. Przedszkolaki własnoręcznie zrobiły pluszowe misie ze skarpetek, które na pamiątkę zabrały do domu. To był dzień pełen gwaru i radości. Już nie możemy doczekać się kolejnych urodzin PLUSZOWEGO MISIA! (HS)

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "BARWY POLSKIEJ JESIENI"

Inicjatorem konkursu „Barwy Polskiej Jesieni” była prywatna szkoła podstawowa „ART” mieszcząca się przy ul. Plac Wolności 3. Dwójka dzieci tj. Natalka Glapiak oraz Oleńka Ziółek z grupy „Wesołe misie” wzięły udział w tym konkursie. Ich uzdolnienia plastyczne zaowocowały zdobyciem pierwszego miejsca w grupie wiekowej 4-latki przez Natalkę Glapiak, oraz szczególnego wyróżnienia przez Oleńkę Ziółek. 18.11.2015r. w Teatrze Małym w Tychach zostały wręczone dziewczynkom dyplomy oraz nagrody. Obie laureatki konkursu „Barwy Polskiej Jesieni” można obejrzeć na naszej stronie internetowej w zakładce album fotograficzny. Jest to szczególne wyróżnienie dla naszej placówki i wielka radość dla naszych podopiecznych. (GGG)

FESTIWAL PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ

W dniu 18.11.2015 r. dziesiątka dzieci z grupy Uszatki i Gumisie wzięła udział w I Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej zorganizowanym przez WKU w Tychach. Festiwal odbył się w Teatrze Małym i rozpoczął się od uroczystego odśpiewania Hymnu. Następnie dzieci z poszczególnych przedszkoli prezentowały swój utwór. My czekaliśmy w garderobie, i mimo że trochę się denerwowaliśmy to zachowywaliśmy się bardzo dzielnie. Gdy przyszła nasza kolej przy akompaniamencie gitarowym przepięknie odśpiewaliśmy „Pąki Białych Róż”. Następnie poszliśmy na widownie, gdzie przyglądaliśmy się kolejnym występom. Gdy jury udało się na obrady, na scenie odbyło się rozdanie nagród w konkursie plastycznym „Barwy Polskiej Jesieni”. Naszym koleżankom z „Wesołych” - Natalce i Oli serdecznie gratulujemy zdobytych nagród! Całość patriotycznego dnia zakończyła się wręczeniem nagród - my zdobyliśmy wyróżnienie i z radościom udaliśmy się na scenę. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować tacie Tomka z Gumisiów- panu Piotrowi, a także jego koledze panu Lucjanowi za akompaniament gitarowy, za pomoc w występie, za dobre serduszko i zaangażowanie, a przede wszystkim za poświęcony nam czas. Gratulujemy im także ogromnego talentu muzycznego! Podziękowania kierujemy również do mamusi Tomka - pani Doroty za ogromną pomoc i zaangażowanie, a także do mamusi Hani z Wesołych Misiów - Pani Magdy, za udzielone wsparcie. Zdjęcia z tej uroczystości będzie można obejrzeć na naszej stronie internetowej, a cały występ na facebookowych przedszkolnych ogródkach -https://www.facebook.com/Ma%C5%82e-ogr%C3%B3dki-Przedszkole-nr-9-im-Pluszowego-Misia-Tychy-566293853401731/

PUCHATKI W ZAGRODZIE ŻUBRÓW W PSZCZYNIE

Na ten dzień czekaliśmy wszyscy z niecierpliwością i z niepokojem, ponieważ dzisiaj na swoją pierwszą wycieczkę wyruszyły Puchatki.

Dnia 29.10.2015 r. 3 latki wybrały się wraz z wychowawczyniami p. Hanią i p. Lucyną busem do Zagrody Żubrów w Pszczynie. Pogoda nam sprzyjała – było ciepło i słonecznie. Dzieci mogły zobaczyć zwierzęta na wybiegu, ich zachowania. Dużą atrakcją były pawie, które zachwyciły dzieci pięknym ogonem. Żubry mogliśmy obejrzeć spacerujące po zagrodzie lub leżące w cieniu drzew. W  zagrodzie oprócz żubrów zobaczyliśmy: dziki, daniele, jelenie, łosie, kaczki.

Po wyczerpującym zwiedzaniu zjedliśmy kanapki. Bogatsze o nowe doświadczenia i szczęśliwe, bezpiecznie wróciliśmy do przedszkola.(HS)

WYCIECZKA DO ŻOR

29.10.2015r dzieci z grupy Gumisie i Uszatki pojechały do Żorskiego Centrum Regionalnego by wziąć udział w zajęciach nt warzyw. Najpierw dzieci mogły zobaczyć jak dawniej kisiło się kapustę. Na żywo, po śląsku odgrywały się przed nami sceny dotyczące tworzenia zapasów, a my braliśmy w tym czynny udział. Dzieci przywiozły wóz z kapustą, potem pocięły ją na specjalnej szatkownicy, by móc ją skosztować. Po takim poczęstunku chłopcy od razu stali się silniejsi, a dziewczynki zauważyły gładką cerę :) Potem odbyły się poszukiwania chłopa, mającego białe płócienne kalesony, tylko on mógł pognieść nam kapustę. Gospodarz szybko się znalazł, więc panie zabrały się za czyszczenie mu stóp. Chłop swoimi nogami ugniatał kapuchę, a my mu ją dorzucaliśmy. Po ukiszeniu potańczyliśmy trochę i zjedliśmy chleb ze smalcem lub dżemem. Następnie odbyły się drugie zajęcie, gdzie omawialiśmy znaczenie owoców, warzyw, braliśmy udział w przedstawieniu o Pani Jesieni i wykonaliśmy warzywne obrazki. Na zakończenie każde dziecko otrzymało książeczkę „Bajtel” wydawaną przez Centrum Regionalne w Żorach. Poziom i forma prowadzenia tam zajęć bardzo nam się podoba i mamy nadzieję jeszcze nie raz skorzystać z ich propozycji. (MC)

SCHRONISKO OCALENIE 

Dnia 28.10.2015 nasze Przedszkole odwiedziła Pani Danka ze swoim podopiecznym pieskiem Pani Danka jest wolontariuszem - opiekunem zwierząt Schroniska Ocalenie w Ćwiklicach.

Dzieci miały okazję poznać historie zwierząt skrzywdzonych przez ludzi. W schronisku przebywają zwierzęta hodowlane jak: świnki, owce, konie, krowy, osły oraz psy i koty.

Dzięki opiece ludzi pracujących w Schronisku zwierzęta te mogą godnie żyć, w cieple, syte, mogą odczuwać miłość i zaufanie do ludzi.

W czasie spotkania dzieci nauczyły się podstawowych zasad opieki nad zwierzętami, wyzwalały uczucie empatii, odpowiedzialności. Dzieci z radością zaprezentowały wiersze i piosenki o zwierzętach oraz uroczyście przekazały dary dla zwierząt ofiarowane przez rodziców.

 

Pani Danka serdecznie podziękowania dzieciom i rodzicom za dary dla zwierząt oraz zaprosiła dzieci wraz z rodzicami do odwiedzenia Schroniska i adopcji pupila.

 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

W ostatnich tygodniach w naszym przedszkolu odbywał się konkurs "Bezpieczna droga do przedszkola". Zadaniem rodziców i dzieci było przygotowanie makiety drogi jaką pokonują pociechy codziennie chodząc/jeżdżąc do przedszkola. W konkursie wzięło udział 14 rodzin, a przygotowane prace przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Królowały prace z papieru, kartonu, ale były także z klocków lego, czy takie z użyciem materiałów przyrodniczych. Pani Marta wraz z Panią Kasią nie potrafiły wybrać zwycięskiej pracy wobec tego wszyscy biorący udział zdobyli 1 miejsce. Każda rodzina otrzymała pamiątkowy dyplom, odblask i grę, która umili niejedno popołudnie czy wieczór. Podczas rozstrzygnięcia konkursu, dzieci opowiadały o swoich pracach, w czym pomagały, z kim ją robiły, a panie jeszcze raz przypomniały zasady bezpieczeństwa na drodze. Nie zabrakło także występów dzieci,krótki program artystyczny przygotowały starsze przedszkolaki. Bezpiecznej drogi do przedszkola! (MC)

 

USZATKI W FILHARMONII

26.10.2015r dzieci z grupy Uszatki pojechały do Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wzięliśmy tam udział w zajęciach z cyklu „Muzyczne przedszkole – zabawy z Jazzem”. Dzieci miały okazję poznać bliżej muzykę jazzową, pianino i saksofon, wysłuchały kilku standardów muzycznych, a także sami „pobawili się” muzyką. Wspólnie z panią wokalistką śpiewaliśmy w rytm jazzu, improwizowaliśmy muzycznie, zamieniliśmy się w tykające zegary, a nawet braliśmy udział w prawdziwej ewakuacji związanej z uruchomionym alarmem przeciw pożarowym – na szczęście fałszywym, więc szybko wróciliśmy na miejsca by nadal poznawać muzykę. Zajęcia bardzo podobały się Uszatkom i chętnie wezmą udział w kolejnych muzycznych spotkaniach.(MC)

UROCZYSTOŚĆ PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 22października odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość: Pasowanie na Przedszkolaka. Celem uroczystości było przyjęcie do grona przedszkolaków nowo przybyłych dzieci. Uroczystość odbyła się w obecności pani Dyrektor a także rodziców. Był to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola, był to również ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publiczności. Dzieci w przygotowanym przez nauczycielki programie artystycznym, pięknie ubrane wesoło prezentowały swoje umiejętności: śpiewały grupowe piosenki i recytowały wiersze. Po występach artystycznych przyszedł czas na pasowanie. Pani Dyrektor przedszkola przez dotknięcie ramienia dziecka ołówkiem i wypowiedzenia słów ,,Pasuję Cię na przedszkolaka” pasowała wszystkie dzieci. Na pamiątkę tego pięknego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom oraz książkę. Pasowanie na przedszkolaka to uroczystość, która na stałe zagościła w kalendarzu imprez przedszkolnych.(HS)

 KISZENIE KAPUSTY U USZATKÓW.

W piątek 19.10 Uszatki samodzielnie kisiły kapustę. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, że zimą kiszonki są niezastąpione. Kiszenie to proces, który nie tylko nie niszczy witamin, w przeciwieństwie do większości sposobów konserwacji warzyw i owoców, a także podczas procesu kiszenia POWSTAJĄ witaminy, zaś ilość choćby samej witaminy C w kiszonej kapuście pokrywa dzienne zapotrzebowanie na nią (w ilości już 5 łyżek)! Kiszona kapusta wzmacnia odporność i wspomaga trawienie, oczyszcza organizm, ma działanie antynowotworowe, pomaga w pracy układu nerwowego, krwiotwórczego, pozytywnie wpływa na zniszczone włosy i paznokcie.. Jest bogatym źródłem nie tylko witaminy C, ale też witamin z grupy B, witaminy K, A i E.. lista ta zdaje się nie mieć końca... Wiedząc to wszystko bardzo chętnie zabraliśmy się do pracy. Najpierw pooglądaliśmy składniki potrzebne do kiszenia. Powąchaliśmy liście laurowe, porównaliśmy ziarna jałowca, ziela angielskiego i gorczycy. Następnie przebraliśmy się w fartuszki i umyliśmy ręce. Pani Marta przypomniała nam zasady obowiązujące podczas pracy, a my omówiliśmy co krok po kroku będziemy robić, i jak to robić żeby było bezpiecznie. Pani Marta oderwała pierwsze liście z główki i podzieliła ją na mniejsze części. Następnie niektóre dzieci plastikowymi nożami szatkowały kapustę na maleńkie elementy, inne zaś ścierały na tarce marchew i jabłko. Gdy składniki były przygotowane, wymieszaliśmy je w misce i dodaliśmy sól oraz przyprawy. Następnie każdy z nas mocno ugniatał kapustę, robiliśmy to tak mocno że kapusta puściła sok. Po skończonej pracy, pani umieściła ją w słoiku, mocno dociskając, a my ozdobiliśmy nakrętki. Słoiki trafiły do naszego jesiennego kącika. Będziemy zaglądać do niego żeby popatrzeć jak przebiega proces kiszenia, od czasu do czasu dopuszczając trochę powietrza. A w zimie... jej spróbujemy!(MC) 

drzewaDO RE MI- ROZŚPIEWANA EKOLOGIA Z BEMOLEM I WIOLINKĄ.

15 października odbyło się w naszym przedszkolu kolejne spotkanie z Bemolem i Wiolinką. Tm razem nasi Przyjaciele zabrali nas w muzyczą podróż (audycja) związaną z ekologią. Podczas naszego spotkania, zajeliśmy się sprzątaniem świata! Uczyliśmy się segregować śmieci. Dowiedzieliśmy się co ciekawego można zrobić ze śmieci. Wyczarowaliśmy eko – instrument i piękną eko biżuterię. Było oczywiście dużo eko– piosenek i konkursy z nagrodami.(HS)

 

KIERMASZ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

W naszym przedszkolu już po raz trzeci odbył się kiermasz zdrowej żywności. Stół uginał się od smakołyków, które zostały przygotowane w naturalny i zdrowy sposób. Były jabłka prosto z sadu i pigwa z krzaczka, naleśniki z kaszy gryczanej z jabłkowym farszem, muffinki z żurawiną i jabłkami oraz z marchewką. Dwa rodzaje ciasta - bananowe i marchewkowe. Batoniki musli, ciasteczka owsiane i zdrowe żelki z soku buraczkowego i ananasowego. Z bezglutenowych produktów pojawiły się kokosanki, musli i ciasteczka owsiano-gryczane z żurawiną i polewą z gorzkiej czekolady. Słoiczkowe porcje na raz czyli dżemy z truskawek, malin, żurawiny,soki malinowe, jagodowe, aroniowe, a także domowa nutella z cieciorki. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem dorosłych jak i dzieci, a każdy z naszych przedszkolaków idąc do domu otrzymał orzeszka. Mamy nadzieję, że zdrowe przekąski wszystkim posmakowały i zachęciły do zdrowego odżywiania. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangożowanie się w kiermasz, za oromne zaintresowanie produktami, a także a raczej przede wszystkim za ich przygotrowanie. Serdeczne podziękowania kierujemy do Mamy Bartka z Gumisów, Hani z Uszatków, Zuzi i Kuby z Wesołych Misiów i Dorotki z Puchatków, a także do pracowników naszej kuchni i nauczycieli - pani Hani i Marty. Jak tylko zbierzemy przepisy na te pyszne smakołyki, to się nimi tu podzielimy.(MC) 

PUCHATKI ROBIĄ PRZETWORY NA ZIMĘ.

Jesień to czas kiedy robimy przetwory z owoców i warzyw  przygotowując zapasy na zimę. Puchatki z naszego przedszkola uczyły się jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw, a zwłaszcza tych z domowych zapasów. W październiku realizując temat Jesień w sadzie i w ogrodzie dzieci postanowiły zrobić kompoty z jabłuszek. Pani Hania zapoznała dzieci dokładnie z czynnościami, które wykonywaliśmy oraz zasadami zachowania bezpieczeństwa. Z przyniesionych owoców powstał kompot. Następnie pani Reginka zapasteryzowały nasze kompociki i teraz czekamy, aż przetwory będą gotowe do skosztowania… Dzieci były bardzo dumne z samodzielnie wykonanych przetworów.(HS)

  BABECZKI U USZATKÓW

9.10. dzieci z grupy Uszatki podsumowując tydzień o zdrowym żywieniu upiekły pyszne babeczki. Na początki zajęć przypomniały sobie czym są alergie żywieniowe i na co można być uczulonym. Potem wspólnie przyjrzeliśmy się przygotowanym produktom i odszukaliśmy znaczka oznaczającego produkty bezglutenowe. Dzieci popatrzyły też na jajka szukając oznaczenia "0", powąchały świeżo starty cynamon i porozmawiały o brązowym cukrze. Następnie przebrały się w fartuszki, umyły ręce, omówiły zasady bezpieczeństwa i higieny, a potem wzięły się do pracy. Zaczęliśmy od zaznajomienia się z przepisem i odszukania potrzebnych produktów. Pani Marta z połową dzieci przygotowywała składniki suche czyli mąkę ryżową, cukier z prawdziwą wanilią, bezglutenowy proszek do pieczenia, cynamon i cukier brązowy. Pani Ala z drugą połową dzieci zajęła się składnikami mokrymi - jabłkami, jajkami i olejem. Następnie wszystkie składniki wymieszaliśmy razem, napełniliśmy papilotki i zanieśliśmy do kuchni. A potem... potem ciągle pytaliśmy „a kiedy będą babeczki...” :D W końcu się doczekaliśmy.. :D Gdy babeczki się upiekły i wystygły zabraliśmy się do jedzenia. Wszystkim muffinki smakowały, niektórzy dopytywali o dokładkę i prosili o to by jutro też coś upiec. Jutro może nie, ale prośbę jeszcze na pewno nie raz spełnimy :D (MC)

 

DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY

8.10.2015r dzieci z wszystkich grup brały udział w zajęciach poświęconych higienie jamy ustnej. Zajęcia były przeprowadzane w ramach międzynarodowego programu „Dzieciństwo bez próchnicy”, w którym nasze przedszkole bierze udział. Najpierw dzieci z młodszych grup dowiedziały się od pani Hani po co myjemy ząbki, a także posegregowały pokarmy na te które są zdrowe i niezdrowe. Zobaczyły jak wygląda sprzęt dentystyczny i nauczyły się myć zęby. Potem zatańczyły do piosenek o szczotce i paście. Następnie dzieci ze starszych grup spotkały się z panią Martą, która opowiedziała im co to jest higiena jamy ustnej. Starszaki także segregowały pokarmy i poznawały sprzęt dentystyczny. Następnie przyswoiły sobie zasady mycia zębów i to jak powinniśmy dbać o nasze przybory do higieny jamy ustnej. Na koniec przedszkolak z każdej grupy otrzymał zestaw – pastę i szczoteczkę a także kalendarz szczotkowań. Mamy nadzieję że dzieci zapamiętały, że zęby myjemy co najmniej 2 razy dziennie i po każdorazowym zjedzeniu słodyczy, a szczotkować je mamy przez minimum 2 minuty. W naszych salach zagościły klepsydry do mierzenia czasu szczotkowania i króliczek Papmuś, który będzie pilnował mycia zębów. W czasie realizacji programu nie zapomnieliśmy o rodzicach, Ci otrzymają biuletyny z informacjami nt. higieny jamy ustnej, które zostaną wręczone podczas listopadowych zebrań. 

SPARTAKIADA

Gumisie i Uszatki miały dziś bardzo aktywny dzień. Po samodzielnym zrobieniu zdrowych i smacznych kanapek udały się na boisko na osiedle "A" by z dziećmi z innych przedszkoli zmierzyć się w zmaganiach sportowych. Spartakiada miała na celu promowanie zdrowego trybu życia i zaszczepieniu w dzieciach miłości do ruchu. Na dzieci czekało wiele atrakcji. Te wybrane do zawodów występowały w dziesięciu konkurencjach, z których każda drużyna wyszła zwycięsko otrzymując piękny puchar. Pozostałe dopingowały naszych zawodników. Ponad to mogliśmy się przywitać z maskotką drużyny GKS-u Tychy Wilkiem. Wilk podszedł do nas, przybił sobie piątki, a nawet z nami potańczył i przyznamy szczerze, że był świetną atrakcją dla dzieciaków!(MC)

 

KOLOROWE KANAPKI

07.10 przedszkolaki podjęły wielkie wyzwanie – same miały przygotować dla siebie śniadanie z produktów przyniesionych przez panią kucharkę. Na początku przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę. Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem. Teraz w każdą środę przedszkolaki samodzielnie będą przygotowywały sobie śniadanie- bo to niesamowita frajda!(HS)

 

 

JABŁKOWE SMAKOŁYKI

05. 10 w Przedszkolu im. Pluszowego Misia Puchatki i Wesołe Misie obchodziły dzień Jabłka. Z tej okazji dzieci młodsze wzięły udział w ciekawych zabawach poświęconych tematyce zdrowego odżywiania, a w szczególności potrzebie jedzenia owoców- jako źródła witamin. Na dzieci czekało wiele niespodzianek. Najpierw odbyła pogadanka na temat zdrowotnych walorów jabłek. Przedszkolaki opisywały jabłko, jego wygląd, zapach i smak. Wysłuchały opowiadania, o ostatnim jabłku na drzewie, wymieniły potrawy, które robi się z jabłek. Dzieci w tym dniu dowiedziały się również o tym jak rośnie jabłoń, zobaczyły na ilustracjach etapy rozwoju jabłka, poznały na obrazkach jak wygląda praca w sadzie. Potem przedszkolaki obejrzały krótki teatrzyk Entkiczek- Pętliczek. A następnie tańczyły do piosenek „Małe czerwone jabłuszko „Jabłuszko rumiane”.

Jabłkowe święto jest doskonałą okazją do wyrabiania u dzieci zdrowego nawyku odżywiania się. W tym dniu w przedszkolnej diecie zagościły samodzielnie przygotowane zdrowe jabłkowe soki i jabłkowe muffinki. Puchatki wraz z p. Hanią i p. Reginą upiekły pyszne babeczki a Wesołe Misie z p. Grażynką zrobiły sok jabłkowy. To był bardzo ciekawy i smakowity dzień w naszym, przedszkolu. (HS)

 

USZATKI W SKLEPIE ZOOLOGICZNYM

W dniu 02.10 dzieci z grupy Uszatki odwiedziły nasz zaprzyjaźniony osiedlowy sklep zoologiczny. Wizyta ta była podsumowaniem tygodnia o domowych zwierzakach, a także przypomnieniem, że 4 października przypada międzynarodowy dzień zwierząt. Dzieci uświadomiły sobie, że zwierzak to nie tylko cudownych przyjaciel ale też i duża odpowiedzialność. Dzieci w sklepie były bardzo zaciekawione, widziały nie tylko rybki ptaszki czy chomiki ale też wielką papugę o imieniu Filip, węże czy jaszczurki. Będąc w sklepie mogliśmy także podziękować personelowi za to że tak doskonałe dbają o zwierzaki zanim te trafią do naszych domów. W podziękowaniu dzieci wręczyły ilustracje wykonaną przez Wiktorie. Pamiętajmy o naszych pupilach nie tylko w ich święto ale codziennie!

 

BAL JESIENNY

W środę 23.09 nasze przedszkolaki ubrane w jesienne kolory, spotkały się na holu i przywitały gościa - Panią Jesień. Jak to bywa na balu Pani Jesień zaprosiła dzieci do wspólnego tańca. Następnie opowiedziała wszystkim przedszkolakom po co tak naprawdę potrzebna jest ludziom i zwierzętom jej pora roku. Dzieci wzięły udział w konkursach: na odgadywanie kolorów, przyporządkowanie liści do owocu czy zgadywanie za pomocą dotyku co takiego ukryło się w woreczku. Między ciekawymi informacjami tańczyliśmy do lubianych piosenek o wiewióreczce, listkach, ogórku. Na koniec tej części dzieci wspólnie ozdobiły obrazek Pani Jesieni, a w nagrodę otrzymały listkowe opaski. Potem nastąpiła krótka przerwa podczas której wszystkie grupy miały wykonane zdjęcie z naszym gościem i wróciliśmy na hol po to by wspólnie potańczyć do jesiennych piosenek.

Bal jesienny był pierwszym z cyklu 4 bali na przywitanie każdej pory roku, już nie możemy doczekać się kolejnego, a żeby umilić czas oczekiwania przed nami wiele ciekawych jesiennych zajęć, zabaw i spotkań.(MC)

SPRZĄTANIE ŚWIATA

21 września przedszkolaki z Przedszkola „Pluszowego Misia” przyłączyły się, jak co roku, do akcji "Sprzątanie świata". Dzień rozpoczął się od rozmów dotyczących zaśmiecania naszej Ziemi. Szczególną uwagę zwracano na segregowanie odpadów. Dzieci śpiewały oraz słuchały piosenki o tematyce ekologicznej. Nie zabrakło również zabaw sprawdzających wiedzę naszych przedszkolaków w tej dziedzinie. W mniejszych zespołach dzieci przyporządkowywały śmieci do kolorowych pojemników na odpady.. Jednak główną atrakcją tego dnia było sprzątanie terenu wokół przedszkola. Wszyscy „uzbrojeni” w rękawice ochronne i worki na śmieci wyruszyli posprzątać naszą Ziemię. Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tę akcję i starały się jak najdokładniej wykonać swoje zadanie. Cieszymy się, że pomogliśmy poprawić stan naszego środowiska.(HS)

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Już po raz kolejny obchodzimy w naszym Przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ustanowiony uchwałą podjętą przez Sejm 13 września 2013r.- Doceniając wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka- czytamy w uchwale. Tak więc  nasze przedszkolaki- zebrały się w dniu 18 września na holu, by  świętować ów dzień. Wszystkich zebranych uroczyście przywitała Pani Dyrektor, zapoznała z historią tego święta i oddała mikrofon prowadzącym- pani Lucynie i pani Grażynie. Pod przewodnictwem pani Lucyny wszystkie dzieci odśpiewały Hymn Przedszkola i poszły w rytm muzyki w tany i pląsy z kolorowymi chustkami. Wzięły udział w zabawie „Czarodziejski woreczek”- odgadywały jakie zabawki w nich schowano, liczyły je i porównywały, utrwalały znajomość podstawowych kolorów i układały związane z nimi obrazy, współdziałając w grupowych zespołach. Zaś pani Grażyna zainspirowała przedszkolaki do zabaw plastycznych z balonikami. Z ozdobionymi przez siebie balonikami-dzieci zaprezentowały się w zadaniach ruchowo-muzycznych. Dzieci wykazały dużą inwencję twórczą,  poczucie rytmu oraz umiejętności taneczne i wokalne, a co najważniejsze miały okazję zintegrować się i poznać całą przedszkolną społeczność. Było  bardzo wesoło i kolorowo….. No i jak to podczas święta- nie zabrakło też uroczystego poczęstunku, który przygotowały nam panie kucharki. W przyszłym roku z pewnością pobawimy się raz jeszcze bowiem ten dzień– Dzień Przedszkolaka jest już na stałe wpisany w naszą przedszkolną tradycję….(LG)

 

 

Aktualności

Informacja prawna