Menu

Wydarzenia

Archiwum 2011/2012

Europejski Dzień Bez Samochodu

 

W czwartek 22 września dzieci ze starszych grup naszego przedszkola wzbogacały swoją wiedzę na temat bezpiecznego podróżowania środkami lokomocji takimi, jak autobus, trolejbus. Gumisie i Uszatki uczestniczyły w evencie komunikacyjnym zorganizowanym przez NOL – Tychy, Urząd Miasta i MZK Tychy. Dzieci w specjalnie przygotowanym trolejbusie mogły uczestniczyć w prelekcji na temat ekologicznych form transportu, rozmawiały na temat zachowania się w środkach komunikacji miejskiej, po otrzymaniu pamiątkowych biletów samodzielnie je kasowały, a pan kontroler w historycznym stroju sprawdził ich ważność. W trolejbusie dzieci zwiedziły mini wystawę starych kasowników, biletów, oglądały stare zdjęcia. Później mogły zrobić sobie zdjęcie za kierownicą i przez chwilę poczuć się kierowcą. Każdy przedszkolak otrzymał lizaczka i balon, a za skasowane wcześniej bilety dostaliśmy dwa drzewka,  które wzbogaciły nasz kącik przyrody.

Teraz wiemy, że podróżować po naszym mieście można nie tylko samochodem.

(K.S)

 

 

 

W Parku miniatur i dinozaurów w Ochabach

 

W środę 28 września 3 grupy z naszego przedszkola pojechały autokarem na wycieczkę. Po godzinnej jeździe dotarliśmy do miasteczka Ochaby. Tutaj w miejscu stadniny koni powstał Park Rozrywki i Edukacji, w którym znajdują miniatury różnych rozpoznawalnych budowli świata, park dinozaurów, oraz piękny plac zabaw. Dzieci podzielone na grupy uczestniczyły w lekcji multimedialnej na temat dinozaurów ich życia

i prawdopodobnych przyczyn wyginięcia. Przy przepięknej pogodzie oglądaliśmy między innymi Mur Chiński, Statuę Wolności, posągi Moai,  Łuk  Triumfalny, czy Wieżę Eiffla,   w ciągu kilkunastu minut odbyliśmy podróż przez 5 kontynentów, a potem przeszliśmy bramą z kości dinozaura by przenieść się w prehistorię i świat tych olbrzymich gadów.

Po drugim śniadaniu zjedzonym w niecodziennej scenerii wesoło bawiliśmy się – najpierw na placu zabaw, a później animatorki parku poprowadziły zabawy przy muzyce. Czas szybko płynął, a my nie chcieliśmy wracać do Przedszkola.

Dzieci wróciły naładowane pozytywną energią, a opowiadaniom nie było końca. Przytoczę dwa komentarze usłyszane od dzieci po powrocie do Przedszkola: "to był najlepszy dzień w przedszkolu", "mamo byłem w raju, pojedziemy tam jutro?". Myślę, że takich miejsc, jak Park miniatur i dinozaurów w Ochabach powinno być o wiele więcej, bo dostarczają dzieciom dużo radości.  (K.S)

 

 

Scenariusz: Dzień Przedszkolaka

29. 09. 2011r.

 

dzieci z poszczególnych grup przyszły ubrane w koszulki określonego koloru

 

  1. Wspólne śpiewanie piosenki „Dzień Przedszkolaka”

2.      Czytanie opowiadania: „Dzień Przyjaźni” z cyklu „Puchatkowe lekcje” (akcja Cała Polska czyta dzieciom” )

3.      Wesoły pląs z powtarzaniem słów

  1. Rozdanie kolorowych kopert z zadaniami
  2. Zajęcia w grupach –

-         ozdabianie tortów

-         przygotowanie papierowej ozdoby : kwiatek, opaska, transparent

  1. KOLOROWY KOROWÓD wokół przedszkola z przygotowanymi emblematami i piosenka na ustach.
  2. Podwieczorek: tort własnoręcznie wykonany

 

 

List do jednej z grup:

Kochane Gumisie!

 

Dzień Przedszkolaka to święto wszystkich dzieci w Polsce oraz tych, którzy w przedszkolach pracują. Dzisiaj przyszłyście ubrane w kolorze zielonym. To kolor wiosny, a więc radosny.

Wasze zadania do wykonania na święto Przedszkolaków to:

1.     proszę ozdobić torty, które potem zjecie na podwieczorek

2.     zróbcie ładne kwiatki

3.     przemaszerujcie z nimi wokół przedszkola

                  

MIŁEJ ZABAWY !

Poznajemy nasze miasto -Tychy

 

21 października grupa „Uszatki” wybrała się na niecodzienną wycieczkę.

Po śniadaniu poszliśmy na przystanek autobusowy, gdzie czekał na nas bardzo miły pan kierowca prowadzący TROLEJBUS. Tak w naszym mieście jeżdżą ekologiczne środki lokomocji. Dzieci mogły zwiedzić miasto z okien trolejbusu. To była żywa lekcja wychowania obywatelskiego i patriotycznego. Zwiedziliśmy całe Tychy począwszy od najstarszego osiedla, jego architektury, budowli, dworca kolejowego, poprzez najstarszy tyski Skwer niedźwiadków, gdzie zrobiliśmy sobie mały przystanek, by pobawić się na kamiennych posągach misiów. Potem kontynuowaliśmy jazdę obserwując zmiany

w wyglądzie bloków mieszkalnych, wśród nich schodkowo wybudowana „Brama słońca”, aż nad jezioro paprocańskie. Tutaj był kolejny przystanek. Spacerkiem poszliśmy pod tyską Piramidę. Tak w Tychach mamy Piramidę wybudowaną jako replikę Piramidy egipskiej.

W Piramidzie byliśmy bardzo serdecznie przywitani i oprowadzeni przez samego sławnego

w świecie energoterapeutę Pana Tadeusza Ceglińskiego. Duże wrażenie zrobił na nas hol, freski w restauracji, a przede wszystkim relaks w podziemiach Ozyrysa, gdzie znajduje się jeden z nielicznych w świecie czakramów. W drodze powrotnej do przedszkola oglądaliśmy kolejne budowle i obiekty naszego pięknego miasta.

Powiedz mi , a zapomnę.

Pokaż mi, a zapamiętam.

Myślę, że wycieczka była atrakcyjna i dzieci wiele zapamiętały. (K.S)

 

Uszatki u przyjaciół w Krakowie

           

Dzieci naszego przedszkola od kilku lat korespondują z przedszkolakami z Przedszkola nr 10 im. Jana Pawła II w Krakowie.  Przesyłamy sobie wiadomości o tym co robimy, czego się uczymy, rysunki, pocztówki, zdjęcia z różnych uroczystości, wycieczek. Wspólnie realizujemy treści z edukacji regionalnej.

26 kwietnia byliśmy z kolejną wizytą w krakowskim przedszkolu. Zostaliśmy przyjęci po królewsku. Były wspólne zabawy w sali, występy artystyczne i zabawy ruchowe w przedszkolnym ogrodzie. Michałek z tatą oprowadzali nas po Krakowie pokazując piękno Starego Miasta, Wzgórze Wawelskie, Sukiennice, Wisłę, opowiadając legendy. Mogliśmy zobaczyć Tatrzyna „mierzącego” do hejnalisty na wieży Kościoła Mariackiego.  Przenieśliśmy się do historycznego Krakowa zwiedzając Podziemia Sukiennic. Wszystko było baaaaardzo ciekawe. Dzieci poprzez bezpośrednią obserwację, udział w wycieczce poznawały nasz piękny kraj, dawną jego stolicę, były zachwycone i szczęśliwe.

 

Bardzo dziękujemy Pani dyrektor, Edycie, Pani Marysi i wszystkim, którzy tak serdecznie przyjęli nas w Krakowie. Było nam bardzo miło. Dobrze mieć przyjaciół. Pozdrawiamy i zapraszamy do Tychów.

 

I pomyśleć, że wszystko zaczęło się kilka lat temu od wydarzenia zamieszczonego na Bliżej Przedszkola

 

Krystyna Stachoń

 

Kampania „Małe Ogródki”

w Przedszkolu nr 9 im. Pluszowego Misia w Tychach

 

             Nasze Przedszkole od września 2011r. realizuje ogólnopolski Program „Zdrowy Przedszkolak”. Dzieci uczą się zasad zdrowego żywienia, zachowania i stylu bycia. Tworzyły Piramidę zdrowia, robiły sałatki owocowe, warzywne, przygotowywały kompoty, sadziły tuje w ogrodzie przedszkolnym, uczestniczyły w Dniu Marchewki.  Każdego dnia wzbogacają swoją dietę w owoce i soki warzywno- owocowe.

W kwietniu 2012r. włączyły się w Kampanię Urzędu Miasta „Małe ogródki”. Kiedy stopniały ostatnie śniegi i nadeszła zielona wiosna z pomocą wolontariuszy siały warzywa i sadziły krzewy owocowe na specjalnie przygotowanych grządkach. Początkowo pogoda nie dopisywała było zimno, czasem rano przymrozki i roślinki i powoli rosły. Dzieci pieliły grządki, codziennie podczas zabaw w ogrodzie obserwowały, jak rośnie sałata, fasolka, cebulka, jak kwitną truskawki, porzeczki, borówka. Na zajęciach w grupach robiły projekty tabliczki informacyjnej. !6 maja był kolejnym dniem nasadzania roślin. Tym razem dzieci sadziły ogórki, pomidory, zioła. Przy pergoli wkopaliśmy tabliczkę informacyjną wykonaną przez dzieci. Teraz czekamy na pierwsze zbiory. I może nie będzie ich dużo, ale pomysł z założeniem ogródka był bardzo trafiony. Dzieci znają nazwy warzyw, ziół wiedzą, jak one rosną, jakie potrzebują warunki i co trzeba zrobić by zbierać obfite plony.  Uczą się poprzez bezpośrednią obserwację. Mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje to zdrowym odżywianiem całych przedszkolnych rodzin.  (K.S)

 

 

 

10 maja w godzinach popołudniowych na deskach Teatru Małego w Tychach dzieci z grupy "Uszatki" w ramach Przeglądu Artystycznego "Przedszkolaki 2012"  przedstawiły tańce "Bezpieczna zabawa". Emocji było dużo, ale wszystko świetnie się udało, wszystkim się podobało, a rodzice bili brawo. Dzieci lubią występować mimo tremy - serduszka biły mocno z usmiechem bawiły się tańcem. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiatkowe misie. (K.S)

 

MAŁE MISTRZOSTWA PRZEDSZKOLAKÓW

 

            W  ostatnich czasach rośnie nam pokolenie coraz mniej sprawne fizycznie, 

a wszystkiemu winna technika. Telewizor, komputer, przemieszczanie się samochodem zdominowały nasze życie.

Tymczasem z inicjatywy UKS Grom Tychy i Alpino Tychy w dniach 19 i 20 maja 2012r. odbyła się pierwsza edycja imprezy sportowej pod nazwą: „Małe Mistrzostwa Przedszkolaków”.

Głównym punktem Mistrzostw były między przedszkolne rozgrywki piłki nożnej, były też atrakcje dla wszystkich dzieci: wyścigi z piłką, wyścigi na czas, malowanie twarzy, nie zabrakło napojów, a trzeba powiedzieć, że pogoda dopisała w 100%.

 Nasze Przedszkolaki przyszły w sobotnie przedpołudnie na miejsce rozgrywek wraz z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem. Drużyna: niepokonany Norbert T, najlepszy obrońca Maciek B, napastnicy i ich pomocnicy: Mateusz Z, Mateusz G, Oliwier Z, Oliwier L, najmłodszy Artur G, Paweł M, Dawid B, Patryk W, Serafin P, oraz Julka G dali prawdziwy pokaz walki, umiejętności piłkarskich oraz wspaniałej zabawy. Brawa należą się kibicom, którymi byli: Pani dyrektor, rodzice, dziadkowie oraz dziewczynki: Julka K, Wiktoria K, Natalka K, Michałek G, starsze rodzeństwo.

Dziękujemy organizatorom i życzymy wielu piłkarskich sukcesów najmłodszych mieszkańców Tychów. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na kolejną edycję tak wspaniałej imprezy sportowej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce aparat fotograficzny

 

Krystyna Stachoń

 

 

„Baw się i bądź bezpieczny” – to Projekt  Edukacyjny UNICEF.

Głównym celem Projektu jest przekazanie dzieciom wiedzy na temat bezpiecznego zachowania.

Przedszkole nr 9 im. Pluszowego Misia w Tychach włączyło się do udziału w tym Projekcie. Dzieci podczas zajęć i spacerów poznawały zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, czytaliśmy sobie książeczki z serii „Bądź bezpieczny”, korzystały z prezentacji komputerowej na temat różnych zagrożeń, oglądały film z Panem Gąbką i zdały test wiedzy o bezpieczeństwie celująco. 5 czerwca swoją wiedzą dzieliły się z rodzicami, którzy uczestniczyli we wspólnych zabawach i grach będących jednym z elementów Projektu. Rodzice razem z dziećmi grali w grę edukacyjną, wypełnili ankietę, oraz zapoznali się z dokumentem : „10 rzeczy, o których należy pamiętać, by Twoje dziecko było bezpieczne”. Wspólne zabawy na pewno przyczynią się do większej świadomości na temat bezpieczeństwa całych rodzin. (K.S)

 

Małe ogródki

W Przedszkolu Nr 9 im. Pluszowego Misia w ostatnich dniach dzieci młodsze i starsze pracowały w ogródku. Po fali deszczów warzywa i zioła bardzo podrosły, urosły też chwasty

i trawa, które wypieliliśmy. Wszyscy chcieli użyć pazurków. Dzieci wyróżniają poszczególne rośliny, potrafią je nazwać i cieszą się, że jeszcze są.  Nasz ogródek jest coraz piękniejszy. Dzisiaj razem z Panią kucharką zrobiliśmy pierwsze większe zbiory rzodkiewek. Zjemy je jutro jako dodatek do śniadania, do schrupania jest również sałata. Pięknie kwitną: fasolka, pomidory i ogórki. Pięknie pachną zioła: mięta, melisa, tymianek. Każdego ranka Pani Dominika dba żeby ogródek był należycie podlany. Małe ogródki to bardzo dobry pomysł na naukę nie tylko poprzez bezpośrednią obserwację, ale również poprzez pracę. (K.S)

Aktualności

Informacja prawna