Menu

Wydarzenia

Rok szkolny 2018/19

Kończący się rok szkolny 2018/2019 był Rokiem Niepodległej. W związku z tym nasze przedszkole organizowało wiele aktywnościach związanych z rozwijaniem u dzieci postaw i wartości patriotycznych. Wśród nich były te dotyczące patriotyzmu lokalnego (spacery, wyjścia, rozmowy, zajęcia dotyczące naszego miasta Tychy i regionu Śląsk), a także te związane z krajem. Nie sposób wymienić wszystkiego, ale warto wspomnieć, że dzieci brały udział w dwóch projektach edukacyjnych - w listopadzie na 100lecie Odzyskania Niepodległości i w maju „Mały Patriota”, miały możliwość uczestniczenia w konkursach plastycznych- Szlakiem Pomników Niepodległości, Bocian w Niepodległej, Piękna nasza Polska cała, Herb mojej miejscowości, Orzeł biały, Polska to mój kochany kraj dziecięcych lat. Organizowaliśmy także konkurs Moja Ojczyzna, którego patronatem objął IPN, a o naszej aktywnej działalności można było przeczytać w gazecie Twoje Tychy. Na zakończenie wszystkich tych wydarzeń nawiązaliśmy współpracę z panią Moniką Świątek, która na co dzień uczy polskie dzieci w Douglas na wyspie Man. Nasi młodzi rodacy chcieli zaakcentować jak ważne są dla nich polskie korzenie, ojczyzna, nauka języka polskiego, historii. Świętując 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości dzieci w wieku od 4 do 18 lat narysowały portrety Józefa Piłsudskiego, a prace wysłały do Polski. Oglądać je można było w kilku placówkach w kraju, a na zakończenie wędrówki są wystawiane także u nas. Wśród nich jest praca tyszanina więc z podwójną przyjemnością witamy je w naszym przedszkolu. Prace obejrzeć można w szatni do czego serdecznie zachęcamy. Dzieciaki świetna robota :) 

 

POWITANIE LATA

19 czerwca w naszym przedszkolu odbyło się oficjalne powitanie lata. Nadchodzącą porę roku witały dzieci z wszystkich grup podczas imprezy w ogrodzie przedszkolnym – pogoda była prawdziwie letnia!  Było dużo uśmiechu i radości. Wszyscy poubierali się na żółto i  kwiatowo. Hej-ho! Idzie lato! Co wy na to? Tym okrzykiem rozpoczęło się powitanie lata, ogłaszając wszem i wobec, że nadeszła ukochana pora roku, pełna słońca i zabaw na dworze. Dzieci rozwiązywały zagadki o lecie i jego atrybutach, odśpiewały i bawiły się przy piosence „Po łące biega lato” i „Pszczółka”. Następnie dzieci z grupy „Uszatki” i „Gumisie” rozwiązywały krzyżówki, których hasłami było Lato i Wakacje. Dzieci z grupy „Wesołe Misie” wyszukiwały ubrania, które wkładamy latem, a „Puchatki” wybierały sprzęty i zabawki odpowiednie do zabawy latem. Wszystkie grupy spisały się na medal. Następnie przy piosence „Niech żyją wakacje” dzieci w pociągach pojechały nad morze, czyli chusty animacyjne – udawały sztorm i lekki wietrzyk. Na koniec dzieci ustalały, jak dbać o siebie w czasie wakacji, aby wypoczynek przyniósł oczekiwane efekty, czyli: dobry humor, dobre zdrowie, dobre wspomnienia.

 

 TEATRZYK RODZICÓW "RZEPKA"

18 czerwca rodzice dzieci z grupy Wesołe Misie pojawili się w przedszkolu w niecodziennej roli - roli aktorów, ponieważ we współpracy z panią Martą i Grażynką przygotowali dla wszystkich przedszkolaków przedstawienie Rzepka. Bajka została opracowana na podstawie wiersza J. Tuwima. Rodzice wcieli się w rolę dziadków, wnuków, kolegów i rodziców opowiadając historię ogromnej rzepki i pomocy jaką nieśli sobie wzajemnie bohaterowie. W swoich rolach wystąpili fenomenalnie, na buziach dzieci malowało się skupienie, zafascynowanie, zdziwienie i ogromna radość. Dlatego jeszcze raz składamy podziękowania dla pani Doroty, Donaty, Edyty, Kingi, Agnieszki, Agaty i Aleksandry oraz dla pana Dawida, Jacka, Artura, Marka, Michała jesteście niesamowici! Dziękujemy za przekazanie dzieciom bardzo ważnego motta "Więcej osiągnie ten, co z innymi wspólnie pracuje i się jednoczy".

 

 UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

17 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w grupie Gumisie. Przedszkole pożegnało 9 dzieci 6- letnich: Kinga, Magda, Natalka, Zuzia, Lena, Kuba, Alan, Marcel i Mateusz. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły i grały na instrumentach. Po części artystycznej przyszli uczniowie otrzymali dyplomy ukończenia przedszkola i gratulacje. To był wyjątkowy czas. Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za wspólne cztery lata. Odwiedzajcie nas.

 FESTYN RODZINNY

14 czerwca w naszym przedszkolu odbył się Festyn Rodzinny. Wszystkich gości przywitała pani Dyrektor. Następnie wystapiły dzieci ze wszystkich grup z piosenkami, wierszami i tańcami z okazji Dnia Mamy i Taty. Po wystepach na gości czekał słodki poczęstunek i soki. Animatorzy zachęcali rodziny do wspólnej zabawy. Po ogrodzie przedszkolnym biegały dzieci z pomalowanymi twarzami. Były dmuchańce i dużo, dużo zabawy i śmiechu. Dziękujemy Rodzicom za włączenie się w organizację festynu. Do zobaczenia za rok.

 ZIELONA NOC W PRZEDSZKOLU

Zielona noc to już tradycja. W piatek 7 czerwca dzieci 6- letnie z grupy Uszatki i Gumisie nocowały w przedszkolu. Dzieci zostały pod opieką nauczycieli od godziny 18.30 do 8.00. To cała noc bez rodziców. Na początku przedszkolaki razem z rodzicami wybierali miejsce do spania. Dzieci sprawdzały swoje kołdry, śpiwory, a przede wszystkim poduszki (bitwa na poduszki). Już przed 19.00 chciały spać, ale czekał na nie jeszcze wieczór pełen niespodzianek. Na początku zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Później tworzenie pióropuszy z papieru, kolacja, dyskoteka i seans filmowy z miseczką popcornu. Rano pełne energii bawiły się, czekając, aź pozostałe dzieci wstaną. Na pożegnanie dzieci zjadły wspólne śniadanie. Noc w przedszkolu to niesamowita przygoda.

 DZIEŃ DZIECKA W NIBYLANDII

31 maja z okazji Dnia dziecka wszystkie przedszkolaki pojechały autokarami do Nibylandii- sali zabaw w Katowicach. Dzieci wspinały się, zjeżdżały na zjeżdzalni, skakały do basenu pełnego piłeczek. Popularny był też dmuchany zamek. W całej sali słychać było śmiech dzieci. Przedszkolaki miały chwilę na odpoczynek i słodki poczęstunek. Sok i cynamonowe bułeczki dodały energii do dalszej zabawy. To była wspaniała przygoda. Chętnie tam wrócimy. JM

 

Dzień Mamy to nie tylko kwiatki i prezenty dla naszych rodzicielek, to także próby bliższego ich poznania, co lubią, czym się zajmują zawodowo. W Przedszkolu nr 9 im. Pluszowego Misia w Tychach w grupie Uszatki mieliśmy możliwość gościć jedną z naszych mam. Mamę Zosi, która opowiedziała nam o swojej pracy. Jest położną w Szpitalu w Tychach. Nie było to jednak spotkanie, podczas którego tylko opowiadała. Zademonstrowała również, co dzieje się z każdym dzidziusiem od momentu przyjęcia na świat: pokazała jak przewija, jak zabezpiecza, w jaki sposób się karmi, jak bada nowo narodzone dziecko. Przyniosła do pokazania atrybuty związane z pracą położnej. Wszystkim bardzo podobały się zajęcia. A na zakończenie wspólnie wykonaliśmy czepki położnej. (HS)

 

        DZIEŃ ŚLIMAKA

16 maja Uszatki bawiły się w Małych Odkrywców, w tym celu udały się zaopatrzone w lupy na działkę, aby dowiedzieć się, jakie żyjątka można tam spotkać. Największą ich uwagę przykuł ślimak. Przez kolejny tydzień rozmawialiśmy o nim. 24 maja obchodzimy międzynarodowy dzień ślimaka więc Uszatki postanowiły podzielić się zdobytą wiedzą z innymi grupami. Na początek dzieci przedstawiły najważniejsze informacje dotyczące brzuchonogów. A mianowicie:

  • Ciekawostką dla nas były, że ślimaki, wylęgają się z małych jajek.
  • Muszla młodych ślimaków jest przeźroczysta.
  • Jak wygląda ślimak- jego budowa.
  • Jak się porusza.
  • Największy i najmniejszy ślimak świata.
  • Co je ślimak.
  • Czy zimą śpi?
  • Ślimaki jako jedzenie.
  • Ślimaki w leczeniu i kosmetykach.

Następnie zrobiliśmy wyścigi ślimaków- nawijanie ślimaka na sznurku na ołówek, zaprowadziliśmy ślimaki do kapusty, a na zakończenie narysowaliśmy własnoręcznie ślimaki wysłuchując „rysowanego wierszyka”.

Jednak największą atrakcją dla wszystkich bała założona hodowla ślimaków: w jednym słoiku winniczek a w drugim ślimak nagi.(HS)

     Europo witaj nam

09.05.2019 obchodziliśmy święto Unii Europejskiej. Z tej okazji spotkaliśmy się na holu by wspólnie je uczcić. Europejski pociąg zabrał nas w podróż po krajach Unii Europejskiej. Włochy zwiedziliśmy z "Puchatkami", które pięknie opowiedziały nam o włoskich zwyczajach, budowlach, a nawet wykonały własnoręcznie piękną pizzę i flagę Włoch. Kolejnym przystankiem naszego pociągu była Grecja, gdzie "Wesołe Misie" zaprezentowały się w tańcu greckim oraz opowiedziały o najważniejszych zabytkach Grecji, pysznym jedzeniu oraz zwyczajach. Dalsza podróż pociągiem po Europie zawiodła nas do Holandii, którą zwiedzaliśmy jadąc na rowerach, oglądając przepiękne pola tulipanów oraz magiczne wiatraki. Dzieci dowiedziały się również, iż prezenty mikołajkowe przynosi Czarny Piotruś. Ostatnim przystankiem naszego pociągu była Francja, która przywitała nas pięknym tańcem wykonanym przez "Gumisie". Dzieci opowiedziały jakie zabytki oraz ciekawe miejsca można obejrzeć podróżując po Francji. Zaprezentowały się również w oryginalnych francuskich strojach. Wszystkie prace plastyczne dzieci można obejrzeć na naszej stronie internetowej w zakładce "Album fotograficzny", jak również na szatni przedszkolnej. Na zakończenie naszej wspólnej podróży po Europie, nasz przedszkolak Antoś Sojka z grupy "Wesołe Misie" zaprezentował się w piosence ekologicznej, którą również znaleźć można na naszej stronie. Gratulujemy Ci Antosiu wspaniałego występu. (G.G.-G.)

WIERSZOWISKO

8 maja 2019r. w Przedszkolu im. Pluszowego Misia już poraz ósmy odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej Wierszowisko. Tym razem jednak zaprosiliśmy do współpracy Młodzieżową Radę Miasta Tychy, która objęła konkurs honorowym patronatem. Tyską młodzież reprezentował wiceprzewodniczący Rady, który również zasiadł w składzie jury.W Wierszowisku zaprezentowali się młodzi recytatorzy z tyskich przedszkoli i szkół. Dzieci deklamowały wybrany przez siebie wiersz współczesnych polskich poetów – Natalii Usenko i Michała Jankowiaka wspomagając się rekwizytami, stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu oraz pięknym strojem.Poziom, jaki zaprezentowały był bardzo wysoki. 

Po trudnej debacie jury wyłoniło laureatów przyznając nagrody i wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i prezentami-niespodziankami.

Bardzo dziękujemy Młodzieżowej Radzie Miasta za wspieranie najmłodszych talentów, nauczycielom za rozwijanie zamiłowań poetyckich dzieci a przedszkolakom i uczniom klas pierwszych za mistrzowskie prezentacje. Mamy nadzieje, że zobaczymy się już za rok! (BK)

WYCIECZKA DO WYDZIAŁU NAUK O ZIEMI W SOSNOWCU

W dniu 5.04 Wesołe Misie i Uszatki pojechały na wycieczkę do Muzeum działającym przy Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu. Dzieci wzięły tam udział w zajęciach na temat dinozaurów. Poznały ich charakterystyczne cechy, gatunki. Wiedzą dlaczego wyginęły. Podczas 2 bloku tematycznego dzieci powiększyły swoją wiedzę z zakresu epoki lodowcowej. Poznały charakterystyczne zwierzęta, ich cechy. Wiedzą jak wygląda mamut, czym różni się, a w czym jest podobny do słonia. Obejrzały też wystawę poświęconą pierwszym ludziom. Pomiędzy zajęciami zwiedzały wystawy dotyczące wykopalisk, prowadzenia badań, a także podziwiały odnalezione eksponaty.  

 DZIEŃ TOLERANCJI

W środę 03.04 wszystkie dzieci wzięły udział w zajęciach na temat tolerancji. Na początek obejrzały film o autyzmie i rozmawiały o trudnościach mu towarzyszących. Dotykały przedmiotów w rękawiczkach, by poczuć się jak osoby z trudnościami w przetwarzaniu sensorycznym czyli kłopotach z dotykiem. Zakładały ochronniki słuchu by odciąć się od drażniących i głośnych dźwięków, tak jak robią to osoby z trudnościami słuchowymi. Następnie z zamkniętymi oczami poznawały świat osób niewidomych. Każdy mógł dotknąć książki napisanej językiem braille'a i poznał na czym on polega. Dodatkowo zasłaniając jedno oko dzieci zobaczył jak trudno jest funkcjonować mając kłopoty z oczami. Następnie mówiliśmy o osobach niesłyszących. Dzieci poznały aparat słuchowy, a pani Asia i pani Marta nauczyły ich kilku słów w języku migowym - dzień dobry, cześć, mama, tata, rodzice, lalka, batman, do widzenia. Na koniec rozmawialiśmy o trudnościach z poruszaniem się. Dzieci starały się wstać czy rozebrać bez użycia rąk, a także spacerować na jednej nodze. Podczas warsztatów dzieci miały możliwość zobaczyć świat oczami osób niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że nauczy ich to tolerancji, empatii i szacunku, bo tak jak było powiedziane na zakończenie, niepełnosprawne dzieciaki najbardziej potrzebują przyjaciela. Dziękujemy dzieciom za ogromne zaangażowanie, pani Asia i pani Marta.

DZIEŃ ZDROWIA

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia, które przypada na 07.04, pani Grażynka i pani Marta zaprosiły dzieci do wspólnych zajęć. Szczegółowa tematyka tegorocznego spotkania dotyczyła czystych rąk. Dzieci obejrzały krótki teatrzyk o czystej i brudnej ręce, by zrozumieć, że bakterie z naszych dłoni mogą spowodować ból brzucha i inne choroby. Następnie wszystkie dzieci ułożyły zakodowane słowa, a starszaki odczytały nasze hasło przewodnie. Dzieci utrwaliły w jakich sytuacjach należy myć ręce, dowiedziały się kilku ciekawostek o niewidzialnych bakteriach. Same ułożyły układankę, czy utworzyły drogę od mydła do ręcznika. Następnie wszyscy śpiewająco przeszli instruktaż prawidłowego mycia rąk, a to wszystko przeplatane było wesołymi piosenkami i tańcami. Dzieci po skończonych zajęciach trenowały mycie rąk i musimy przyznać wykonują to doskonale.
Dzień zdrowia to także świetna okazja do rozstrzygnięcia zorganizowanego w przedszkolu konkursu - "Zdrowo jemy, zdrowo żyjemy". W konkursie wzięli udział - Jaś i Zosia z Wesołych misiów oraz Dominika z Uszatków. Wszystkie prace były fantastyczna i zasłużyły na wyróżnienie. Pani Dyrektor wręczyła uczestnikom dyplomy i nagrody, a wszystkie przedszkolaki nagrodziły Zosie, Dominikę i Jasia gromkimi brawami. GRATULUJEMY i zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnych konkursach. 

DRAMA FESTIVAL IV

02.04.2019r.w Miejskim Centrum Kultury w Tychach odbył się konkurs z języka angielskiego dla przedszkoli „Drama Festival IV”. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy „Uszatki.” W tym roku przedszkolacy wraz z Panią Gosią przygotowali krótką scenkę dramową pt. „Crazy story.” Z godnie z tytułem historii, jak przystało na coś zwariowanego pojawiły się różnorodne postaci z bajek, które nieoczekiwanie spotkały się na jednej scenie. Dominika J. pięknie prezentowała się w stroju Czerwonego Kapturka. Dorota S. była zagubioną Śnieżką. Paweł Sz. wcieliła się aż w dwie role – Spidermana oraz Wilka. Mateusz R. zagrał przystojnego księcia z Kopciuszka zaś Hania S. odegrała rolę Trzech Świnek. Całość zwariowanej historii przedstawił Marcel K., który był narratorem. Pełne zaangażowanie dzieci, jak również rodziców przyniosło wspaniały rezultat i konkurs zakończył się zajęciem pierwszego miejsca ex aequo z Przedszkolem nr 20 im. Karlika i Karolinki w Tychach. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naszym małym aktorom. (MD)

TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

Żeby nie wpaść w tarapaty –

słuchaj rady mamy, taty!

Aby dzieci zdrowo rosły –

muszą radzić się dorosłych!”

22 marca w naszym przedszkolu oglądaliśmy teatrzyk pt „ O smoku, który wszystko robił źle”. Bohater – Smok Żeluś nie znał podstawowych zasad zachowania, co wprowadzało go w różne niebezpieczeństwa. Zajadał się żelkami, nie mył zębów i ciała, przechodził na czerwonym świetle, rozmawiał z obcymi...oj oj oj same kłopoty. Na szczęście nasze przedszkolaki wiedzą co trzeba robić w takich sytuacjach i będąc bardzo zaangażowanymi w przedstawienie pomogli smokowi w nauce tego co zdrowe, dobre i bezpieczne. To jak bardzo chcieli pomóc i wszystkie emocje jakie towarzyszyły przy tym dzieciom widać doskonale na ich twarzach, popatrzcie zresztą sami... ;) (MC)

 ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

To właśnie 21.03 obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, którego symbolizują skarpetki nie do pary, ale po kolei... Zaraz po śniadaniu, a jeszcze przed obchodami powitania wiosny, pani Marta spotkała się z dziećmi w każdej grupie, by porozmawiać z nimi o tym wydarzeniu. Wprawdzie dzieciaki są jeszcze za małe żeby dokładnie przybliżać im tematykę, ale za pomocą łańcucha z klocków udało się wytłumaczyć dzieciom, o co chodzi z tymi chromosomami. Wiedzą już, że jeden otrzymujemy od mamy, drugi od taty i z nich powstaje para, a że jest ich tak dużo to powstają dokładnie 23 pary. Są one nam potrzebne po to by określić jacy będziemy gdy się urodzimy ;) Starsze dzieci policzyły, że w przypadku Zespołu Downa problem następuje w 21 parze, gdzie w organizmie dziecka zamiast dwóch chromosomów są trzy. W związku z tym rozwiązaliśmy zagadkę daty święta, 21 para 3 chromosomy ;) Mam nadzieję że starszaki zapamiętały tą zależność. Mówiliśmy także, że skoro w organizmie jest niepasująca para, więc i my zakładamy niepasujące skarpetki, aby okazać naszą solidarność. Dzieciaki bez względu na grupę w której rozmawialiśmy zgodnie stwierdziły, że każdy zasługuje na cyt. "wspólną zabawę i to żebyśmy go lubili". Miód na nasze serce słyszeć tak piękne słowa u przedszkolaków. (MC)

   PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Pierwszy dzień wiosny obfitował w wiele wrażeń i ciekawych przeżyć. Przychodząc do przedszkola można było zauważyć, że jest kolorowo i wesoło. To za sprawą kolorowych, nie pasujących do pary skarpetek, ale także i koszulek w odpowiedniej barwie, które dzieci miały ubrać właśnie dziś. Uszatki były niebieskie i błękitne, jak deszcz. Gumisie zielone, jak soczysta trawa i listki. Natomiast Wesołe Misie i Puchatki piękne, jak kwiaty. Wszystkie te kolory symbolizowały nadejście nowej pory roku. Na górnym holu przedszkolaki pożegnały się z Panią Zimą, która wcale nie miała ochoty ich już opuszczać. Jednak z pomocą dzieci spakowała zimowe rzeczy do pudła. Znalazło się również miejsce dla Marzanny – zimowej panny, którą dzieci wysłały do krainy wiecznego mrozu i śniegu, czyli na Antarktydę. Pani Zima(Pani Gosia) nie miała wyjścia, gdy usłyszała słowa piosenki w wykonaniu wszystkich dzieci „Siadaj Zimo na sanki i uciekaj już…” I uciekła! A dalsze spotkanie na holu przebiegało w towarzystwie Pani Wiosny (Pani Hania), która przygotowała dla dzieci wiele ciekawych zabaw. Przedszkolaki kodowały, odszyfrowywały znaki, rozwiązywały zagadki, a za każdą dobrą odpowiedź i ukończenie zadania otrzymywały piękne sadzonki bratków. Pani Wiosna również otrzymała prezent w postaci pięknych gaików, które przygotowały dla niej wszystkie grupy przedszkolne. Na zakończenie obchodów powitania nowej pory roku Pani Wiosna zaprosiła przedszkolaki do wspólnego spaceru alejkami osiedla, tak aby mieszkańcy naszego miasta dowiedzieli się, że zima się już skończyła i przyszedł czas na ciepłe i długie wiosenne dni. Po wspólnym spacerze, z pomocą Pani Gosi każda grupa wysadziła swoje bratki do doniczek, które ozdobią nasze przedszkolne parapety. Będzie nam miło bawić się na ogrodzie i obserwować, jak kwiaty rozwijają się i kwitną dla nas. (MD)

 DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

20.03 do naszego przedszkola przyszły licealistki z LO nr 2 czyli "Nowida" :) Dziewczyny w ramach zajęć z przedsiębiorczości spędzały czas w każdej grupie proponując dzieciom przeróżne zabawy. Wesołe Misie tanecznym krokiem przeszły przez zajęcia i były przy tym prze szczęśliwe i radosne. Gumisie wykonały plastyczno-techniczne pszczółki, które będą nam przywoływać wiosnę. Puchatki bawiły się w ogrodzie chustą animacyjną Klanza. Starszaki natomiast miały quiz wiedzy o świecie :) Wszystkim dzieciom zajęcia bardzo się podobały. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy częściej :) (MC)

DZIEŃ ŚW. PATRYKA

W poniedziałek 18.03 w naszym przedszkolu było bardzo zielono, ponieważ świętowaliśmy  irlandzki dzień - dzień św. Patryka. Dzieci dowiedziały się gdzie leży Irlandia, kim jest skrzat Leprechaun i rozwiązały wiele zdań przygotowanych przez tego chochlika. Wszystko to odbywało się po angielsku! Mogliśmy więc powtórzyć zwroty, poćwiczyć kolory i zjawiska atmosferyczne, wspólnie tańczyliśmy do angielskich piosenek. Trzeba przyznać, że dzieci poradziły sobie z tymi zadaniami bardzo dobrze. Dziękujemy za wspólną zabawę. (MD i MC)

CZŁOWIEK- ORKIESTRA W PRZEDSZKOLU

8 marca do przedszkola zawitał niezwykły gość zwany Człowiekiem Orkiestrą. Pan Wiesław wprowadził dzieci w czarodziejski świat muzyki.  Zademonstrował instrumenty muzyczne, takie jak: kazobo kazobie, dzwonki naciskane, bum bum rurki, pianino cyfrowe, tamburyn, a także grzechotki i dzwoneczki.

Pan Wiesław, grając na kilku instrumentach jednocześnie, wykonał utwory muzyki klasycznej, a także znane wszystkim przedszkolakom: Jestem sobie przedszkolaczek, Wesołe przedszkole i Kolorowe kredkiNastępnie zapoznał dzieci z instrumentem strunowym szarpanym czyli gitarą, na której zagrał gitarowego bluesa oraz z melodyką – instrumentem dętym klawiszowy. Przedszkolaki miały okazję spróbować swoich sił, wykonując proste improwizacje rytmiczne na instrumentach perkusyjnych i dzwonkach. Nie zabrakło wyklaskiwania przez dzieci taktów z zastosowaniem różnych wartości rytmicznych- ósemek, ćwierćnut czy szesnastek. Dzieci także miały możliwość akompaniamentowania Człowiekowi Orkiestrze na instrumentach perkusyjnych do utworów muzyki jazzowej. Był to radośnie spędzony czas! J.M

WIZYTA W SZKOLE 

26 lutego dzieci z grupy Gumisie i Uszatki miały okazję zwiedzać Szkołę Podstawową nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach. Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej, gdzie poznały nowe pojęcia: schron, menażka, manierka, moździerz. Następnie poznały sale lekcyjne, w tym biologiczną, informatyczną oraz sale gimnastyczne: dużą i małą, gdzie brały udział w zabawach ruchowych, stołówkę i świetlicę. Dzieci dowiedziały się, jakie panują zwyczaje w szkole. Pani dyrektor, nauczyciele i uczniowie przywitali nas bardzo serdecznie. Poznanie szkoły to byłą wspaniałą przygodą. Na pewno tam wrócimy. J.M

 Ogólnopolski Projekt TYDZIEŃ BAJEK POLSKICH. W drugim tygodniu ferii pani Kasia i pani Marta zaprosiły młodsze dzieci, czyli Puchatki i Wesołe Misie do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Projekcie TYDZIEŃ BAJEK POLSKICH. Każdego dnia dzieci poznawały innego bohatera z bajek z przed lat oraz brały udział w związanych z nim zajęciach. W poniedziałek dzieci poznały Reksia i jego dobre serduszko. Dowiedziały się, że psy mogą pomagać innym, są ratownikami, przewodnikami czy policjantami. Przypomniały sobie także kształty figur geometrycznych i z nich wykonały domek dla psa. We wtorek poznały Misia Uszatka i wraz z nim nauczyły się piosenki o misiu, wzięły także udział w misiowej gimnastyce. W środę wraz z Bolkiem i Lolkiem zamieniły się w detektywów i szukały skarbów, by dowiedzieć się że skarbem jest wspólna zabawa. Dzieci miały też szansę poznać zabawy z czasów swoich rodziców. Graliśmy więc w chłopa - klasy oraz w kapsle. W czwartek wraz z Koziołkiem Matołkiem wybraliśmy się do Pacanowa omawiając mijane miasta, porozmawialiśmy o przyjaciołach koziołka czyli utrwaliliśmy nazwy zwierząt gospodarskich i poznaliśmy przysłowie "gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała". Na koniec tygodnia w piątek odbył się quiz wiedzy o bajkach. Dzieci odgadywały zagadki, rozpoznawały bohaterów, czy zgadywały piosenki po ich melodii. Wykazały się ogromną wiedzą na temat bajek i każdy z naszych młodszych przedszkolaków otrzymał dyplom znawcy bajek polskich. Na sam koniec wspólnie rozpoczęliśmy pisane bajki, w przyszłym tygodniu ją skończymy i wyślemy do organizatorów projektu, by później móc ją otrzymać w formie prawdziwej książki. Już nie możemy się doczekać. (MC)

   DZIEŃ KOTA

17 lutego jak co roku obchodzony jest „Światowy Dzień Kota”. W naszym przedszkolu też go obchodziliśmy. Z tej okazji p. Hania i p. Asia przygotowały różne atrakcje- gry, zabawy ruchowe oraz quizy. Naszym honorowym gościem był kot p. Hani- Oskar. Celem naszego spotkania było uwrażliwienie na potrzeby wszystkich zwierząt i wyrabianie szacunku do nich. Dzięki takim dniom dzieci wiedzą, w jaki sposób należy opiekować się zwierzętami, a zwłaszcza w jaki sposób możemy pomóc kotom, które nie mają domów i mieszkają w schronisku.

 WALENTYNKI

Dziś dzień wszystkich zakochanych, kochających i szukających miłości. Z tej okazji spotkaliśmy się wszyscy na holu. Dzieci poznały historię powstania Walentynek, sposoby ich świętowania. Motywem przewodnim był oczywiście kolor czerwony i serduszka. Przy dźwiękach muzyki przedszkolaki poszukiwały zagubionych połówek serc, następnie układały je wg podanego kodu. Nie lada  wyczynem był taniec w parze z balonem ułożony między brzuchami i plecami. Dzieci układały znane im postaci z bajek w zakochane pary. Na zakończenie wspólnych pląsów każdy ofiarował małe czerwone serduszko osobie, która jest bliska jego sercu. Wszystkiego dobrego z okazji Walentynek. (MD)

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

5 lutego „Uszatki”, „Gumisie” i „Wesołe Misie” brały udział w realizacji projektu Dzień Bezpiecznego Internetu. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z podstawowymi pojęciami związanymi z komputerem i internetem. Na początku dzieci poznały urządzenia, dzięki którym możemy połączyć się z Internetem. Ułożyły zakodowany napis - INTERNET.  Następnie dzięki włóczkowej sieci próbowały zrozumieć czym jest sam Internet tzw. SIEĆ. Wysłuchały opowiadania o uzależnionym od gier komputerowych chłopcu- Marku. Na jego podstawie dzieci ułożyły kodeks bezpiecznego korzystania z internetu i obiecały go przestrzegać. Na zakończenie każdy przedszkolak dostał kartę pracy, gdzie miał za zadanie odkodować ukryty obrazek- oczywiście komputerowy.

Aby uświadomić rodzicom zagrożenia czyhające na dzieci w sieci stworzona została gazetka informacyjna, a na stronie przedszkolnej zamieszczone zostały filmy profilaktyczne o niebezpieczeństwach w internecie.

SZKOŁA MUZYCZNA

W piątek 18.01 nasze przedszkole odwiedził nauczyciel akordeonu z Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach. Dzięki temu spotkaniu dzieci poznały ten niezwykły instrument, dowiedziały się w jaki sposób na nim zagrać, a także same próbowały swoich sił. Była to świetna okazja do zainteresowania dzieci muzyką, zachęcenia do odwiedzenia szkoły muzycznej, wzięcia udziału w zajęciach, a może w przyszłości do zapisania się do niej, by ćwiczyć i szlifować swoje muzyczne talenty.

 

BAL KARNAWAŁOWY

17 stycznia odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy. Ten dzień jest długo wyczekiwany przez przedszkolaków. Od rana pojawiały się przebrane dzieci. Były księżniczki, piraci, elfy, policjanci...Nie sposób zliczyć wszystkich postaci. Muzyka porwała wszystkich do tańca. Bal przyniósł dzieciom wiele radości. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu pięknych strojów. Do zobaczenia podczas kolejnego balu. (JM)

„Idą święta, nie o SMS-się, lecz o kartce pamiętam”

Drodzy Rodzice!!!

Serdeczne gratulacje dla 

Milenki S.z grupy „Puchatki” oraz 

Martynki Ch. z grupy „Wesołe Misie”, 
które wzięły udział w wewnątrz przedszkolnym konkursie. 
Nasza zabawa polegała na wysłaniu drogą tradycyjną kartki pocztowej z życzeniami świątecznymi. Dowody aktywności (fotorelacja) zostały przesłane na adres mailowy przedszkola.
Dziękujemy za udział i zachęcamy do aktywnego uczestnictwa we wszystkich konkursach!!!
Ciekawe nagrody gwarantowane.

 

GÓRA GROSZA PODLICZONA!!!

Serdeczne podziękowania dla wszystkich przedszkolaków, 

rodziców, pracowników przedszkola za udział w akcji „Góra Grosza.” 

Z przyjemnością informuję, że uzbieraliśmy kwotę 200 zł i 3 grosze.

Tym samym pragnę ogłosić wyniki konkursu wewnątrz przedszkolnego na największą uzbieraną kwotę:
1. MIEJSCE Grupa „USZATKI”
2. MIEJSCE grupa „GUMISIE”
3. MIEJSCE grupa „PUCHATKI”
4. MIEJSCE grupa „WESOŁE MISIE”
Jeszcze raz dziękuję w imieniu wszystkich dzieci mieszkających w Domach Dziecka, którym zostanie przekazana zebrana przez dzieci, Państwa kwota.

W piątek 11.01.2019 w tyskim MDK 1 odbyło się 27 podsumowanie konkursu ogólnopolskiego "Witaj gwiazdko złota" wręczenie nagród było pięknie oprawione występami artystycznymi dzieci uczęszczających na różnorodne zajęcia w MDK1. W tym znanym dla Tychów ogólnopolskim konkursie wzięły udział dwie dziewczynki z naszego przedszkola. Pamiątkowe dyplomy i nagrody otrzymała Basia H. za kwalifikacje do wystawy, zaś Hania S. zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy dzieciom oraz Pani Hani S. i Gosi D. za przygotowanie dziewczynek do konkursu. MDK 1 zaprasza na zwiedzanie galerii prac konkursowych. 

 

  WIGILIA W PRZEDSZKOLU

 

19 grudnia w naszym przedszkolu odbył się uroczysty obiad wigilijny. Pani dyrektor złożyła dzieciom i pracownikom przedszkola świąteczne życzenia, zaśpiewaliśmy wspólnie kolędę. Później przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem. Dzieci miały okazję w tym dniu skosztować tradycyjnych wigilijnych potraw: ryba, kapusta z grochem, makówki. Wspólny wigilijny obiad przebiegł w miłej, domowej atmosferze. Takie spotkania niosą ze sobą uśmiech i radość dzieci, wprowadzają w świąteczny nastrój. J.M

 

 

 POWITANIE ZIMY

 

W poniedziałek 17.12 spotkaliśmy się na przedszkolnym holu, by wspólnie powitać zimę. Pani Marta opowiedziała nam o warunkach atmosferycznych panujących zimą, zimowym ubiorze, braliśmy udział w wesołych zabawach, konkursach i zagadkach. Musieliśmy np. poukładać śnieżynkowe puzzle albo szybciutko się ubrać, co wcale proste nie było :D Mięliśmy też zadania do wykonania. Trzeba było uważnie słuchać i słowa kodować w gesty oraz pomóc św. Mikołajowi poukładać prezenty na półki, bo przy tej ostatniej wichurze wszystko mu się poprzewracało. Świetnie poradziliśmy sobie z zakodowanymi instrukcjami i mogliśmy wesoło potańczyć. Mamy nadzieję, że nasze wspólne zabawy sprawiły, że już niedługo spadnie dużo śniegu i będziemy mogli cieszyć się białymi świętami, jeździć na sankach czy lepić bałwany.

 

 

  WARSZTATY PLASTYCZNE Z UCZNIAMI SP-13

 

w piątek 7 i 14 grudnia w grupach Puchatki i Gumisie odbyły się warsztaty plastyczne, które poprowadziła pani Justyna oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach. W pierwszej części dzieci poznały różne odcienie zielonego i tymi kolorami namalowały choinki. Następnie uczniowie zaprezentowali naszym przedszkolakom sposoby wykonania bombek z papieru. Zwrócili uwagę na możliwość wykorzystania skrawków papieru- recykling. Ostatnim etapem było naklejenie ozdób na choinkach. Dziękujemy za wspólną zabawę. Chętnie weźmiemy udział w kolejnych warsztatach. J.M

 

 

MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

6 grudnia od rana w przedszkolu była wielka ekscytacja i oczekiwanie, czy święty Mikołaj o nas nie zapomni. Po śniadaniu wszystkie dzieci ubrane na czerwono, w czapkach mikołajkowych, rogach reniferów zebrały się na holu i czekały w napięciu na gościa. Nagle rozległ się dźwięk dzwoneczków i zjawił się Mikołaj w wielkim workiem i prezentami. Dzieci  pytały Mikołaja o jego dom, sanie i renifery. W podziękowaniu za prezenty dzieci zaśpiewały piosenki, a potem była Mikołajkowa dyskoteka. Ale to nie był koniec atrakcji w tym dniu, ponieważ grupy Puchatków, Wesołych misiów i Gumisiów poszły do teatru małego na spektakl muzyczny „Mała syrenka”, a grupa Uszatków pojechała do Multikina na film pt. „Grinch- świąt nie będzie”. To był cudowny dzień pełen wrażeń.

 

BARBÓRKA W PRZEDSZKOLU

04 grudnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Górnika. W tym dniu wszystkie przedszkolaki były odświętnie ubrane i ozdobione kolorowymi wiankami - dziewczynki oraz czako górniczymi - chłopcy. Na uroczystość barbórkową przybył do nas Pan Tomasz Opaszowski, który w zawodzie górnika przepracował już 25 lat. Specjalnie dla Niego oraz całej społeczności przedszkolnej dzieci z grupy "Uszatki" przygotowały z Panią Gosią występ artystyczny. Nie obyło się bez piosenek biesiadnych, wierszyków, życzeń. Taniec śląski "Trojak" wykonały dziewczynki ubrane w tradycyjne stroje śląskie. Także pozostałe grupy przygotowały dla przybyłego gościa tańce: Puchatki - Grozik, Wesołe Misie - Koziorajka, a Gumisie piosenkę "Górniczy mundur" oraz wiersz "Tu rosły paprocie". Po zakończeniu występów Pan Tomasz odwiedził każdą grupę i cierpliwie odpowiadał na wszystkie nurtujące dzieci pytania. Pozostawił także słodki poczęstunek w postaci tradycyjnych, śląskich "bombonów - szkloków" kopalnioków. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszemu Górnikowi Panu Tomkowi za przybycie u wspólne świętowanie.(md)

 

URODZINY PLUSZOWEGO MISIA

23 listopada cała społeczność Przedszkola nr 9 im. Pluszowego Misia spotkała  się aby wspólnie świętować urodziny swojego patrona. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem– Pluszowym Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże. A każdy był piękny  i wyjątkowy.

Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor, która powitała dzieci i zaprosiła wszystkich do wspólnego odśpiewania hymnu naszego przedszkola.  Następnie  dzieci z grupy Uszatki wystąpiły z przedstawieniem teatralnym „Misiek Serduszko”. Po czym nadszedł czas na zabawę: pani Hania przypomniała historię pluszowego misia i zaprezentowała ilustracje przedstawiające zdjęcia misiów z różnych epok. Tańce przeplatały się z grami, zagadkami i quizami, panie też włączyły się do zabawy. Brały wdział w konkursie plastycznym- Narysuj Misia- ale wcale nie byłoto łatwe- miały zasłonięte oczy. Było dużo śmiechu J. Punktem kulminacyjnym naszych uroczystości było zaprezentowanie olbrzymiego tortu przedstawiającego podobiznę Pluszowego Misia zrobionego przez P. Kasię K. Ale na tym nie koniec. Później była dyskoteka- wszystkie przedszkolaki bawiły się doskonale, tańcząc przy swojej ulubionej muzyce. Zmęczone tańcem dzieciaki odpoczywały w sali po zjedzeniu pysznego tortu.

Ten dzień pełen był uśmiechu i radości. A widok dziecięcych twarzy bezcenny. (hs)

 

PRZYGODY TECHNOLUDKA

W czwartek, 22 listopada nasze przedszkole odwiedzili aktorzy, którzy przedstawili teatrzyk „Przygody Technoludka”. Tytułowy bohater, skupiony na technologicznych gadżetach zgubił się w lesie i nie wiedział jak się z niego wydostać. Z pomocą przybył mu leśny skrzat, zwierzęta ale też i my, pomagając rozwiązywać zadania. Skrzat odprowadzając Technoludka do domu, uświadomił naszemu bohaterowi, jak ważny jest czas spędzany na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim wyjaśnił mu dlaczego dobrze mieć przyjaciela i nie zaniedbywać realnego kontaktu ze drugim człowiekiem. Podczas tej bardzo ważnej bajki tytułowy bohater i wszystkie nasze przedszkolaki nauczyły się, że zdobycze techniki są ważne, ale nigdy nie należy zapomnieć o drugim człowieku i kontakcie z nim. (MC)

 

GOŚCIE U USZATKÓW

W zawiązku z obchodami 19 Dni przeciwko przemocy grupę Uszatki odwiedziły dwie sympatyczne Panie Wioletta Niebieszczańska i Krystyna Leszczyńska. W czasie spotkania dzieci miały okazję wysłuchać bajki o Małej Myszce, która tak, jak dzieci chodziła do przedszkola. Na podstawie bajki dzieci opowiadały, jakie emocje mogą odczuwać w różnych sytuacjach życiowych. Poszukiwały sposobu na radzenie sobie z emocjami w trudnych i przykrych momentach. Doszły do wniosku, że każde dziecko, każda żywa osoba ma prawo do bycia tym kim jest. Należy to uszanować. Dziękujemy bardzo za odwiedziny i pomoc w organizację 19dni przeciwko przemocy w naszym przedszkolu. (MD)

 

19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY

W piątek 16.11 pani Marta zaprosiła wszystkie przedszkolaki do wspólnych zajęć na przedszkolnym holu. Podzieliliśmy się na dwie grupy, najpierw Puchatki i Wesołe Misie, a potem Gumisie i Uszatki, tak by dokładnie zaznajomić się z tematyką emocji. Staraliśmy się powiedzieć czym są emocje, okazywaliśmy je w iście teatralnym stylu, by poczuć jakie jest nasze ciało gdy się cieszymy, smucimy czy złościmy. Następnie nazywaliśmy to co w nas drzemie, w samym środeczku. Mówiliśmy też kiedy, w jakich sytuacjach mamy ochotę się cieszyć, smucić, kiedy się boimy, a kiedy złościmy. A jak to robić najlepiej by nie krzywdzić innych. Największy kłopot zwykle mamy gdy jesteśmy źli, albo się boimy, to wtedy najczęściej atakujemy. Dlatego dziś uczyliśmy się spokojnego oddychania, liczenia do 10, wizualizacji (cudownie było przez chwilę leżeć na kocu, słyszeć szum morza, a jeszcze ta wołająca mama, która niesie nam smakołyki... od razu się uspokajamy :D ) Mówiliśmy też, że możemy narysować naszą emocje, ulepić ją, czy skorzystać z innych rodzajów wyciszaczy - folia bąbelkowa, gumki, piłeczki stresowe, a może po prostu dobra gimnastyka (na szybko - mocno zaciskaliśmy i puszczaliśmy pięści, żeby zmęczyć rączki).. repertuar radzenia sobie z gniewem jest duży.. Złość nie jest zła, złe mogą być jej czyny. Niestety ludzie krzywdzą się nie tylko czynami ale i słowami.. o tym też rozmawialiśmy. Uczyliśmy się co zrobić w takiej sytuacji - STOP NIE ZGADZAM SIĘ, głośno wybrzmiało z gardeł wszystkich przedszkolaków. Przecież nasze prawa - nasze - ludzi, są zagwarantowane w konstytucji i powszechnej deklaracji praw człowieka, a jest jeszcze konwencja praw dziecka... i o tym też rozmawialiśmy. Na koniec wykonaliśmy piękne prace plastyczne, które zawiesiliśmy w przedszkolnej szatni. Rodzice i bliscy wiedzą, że nie zgadzamy się na przemoc. ;) Dziękujemy fundacji po DRUGIE za zorganizowanie tej międzynarodowej akcji. Kampania 19 dni dziękujemy, że mogliśmy brać udział! Jesteśmy jeszcze mali, ale zmienimy świat! :) (MC)

 

  100 LAT NIEPODLEGŁEJ

W naszym przedszkolu rozpoczęliśmy obchody 100lecia Odzyskania Niepodległości. Pierwszego dnia dzieci spotkały się na holu by obejrzeć film o symbolach narodowych. Każda grupa wykonała także pracę plastyczną - plakat - Jesteśmy Polakami. Drugiego dnia naszych przedszkolnych obchodów dzieci utrwalały wiadomości o fladze i godle. Puchatki i Wesołe Misie wykleiły wielkie flagi, a Gumisie i Uszatki samodzielnie wykonały godło z kółek origami. Przedszkolaki świetna robota! W kolejnym dniu nasze przedszkole odwiedził bardzo ważny gość - drużynowa phm. Anna Wysocka z Gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty”. Zanim Pani Ania opowiedziała nam o zuchach, wszystkie dzieci wzięły udział w przedszkolnym festiwalu piosenki patriotycznej. Każda z grup zaprezentowała jeden utwór, Puchatki zaśpiewały piosenkę "Symbole narodowe", Wesołe Misie "Piosenkę Małego Patrioty", Gumisie "Przybyli Ułani pod okienko", a Uszatki "Wojenko, wojenko". Dzieci przepiękni zaprezentowały się w czasie występów i otrzymały ogromne brawa. Po ich występach pani Ania zabrała dzieci w zaczarowany świat zuchów. Opowiedziała o zuchowych zabawach, pokazała zdjęcia zuchowych zmagań z dawnych ale i obecnych lat, rekwizyty, puchary, a nawet naszywki ze sprawnościami. Nauczyła także dzieci wesołej zuchowej zabawy. Na pożegnanie i pamiątkę zostawiła nam chustę, naszywkę sprawnościową i grę stworzoną przez zuchy, która teraz rozpocznie wędrówkę po wszystkich salach. Pani Aniu bardzo dziękujemy za odwiedziny zapraszamy ponownie. W piątek 09 listopada gdy zegar wskazał 11.11 wszyscy powstaliśmy do Hymnu by wspólnie złożyć hołd tym, którzy walczyli o naszą Niepodległość. Dzieci wraz z pracownikami przedszkola odśpiewały 4 zwrotki, najważniejszej dla nas pieśni. Jesteśmy dumni z naszych małych Patriotów. Na koniec obchodów na dzieci czekały upominki. Tyski oddział Skautów Royal Rangers Szczep RR 40 TYCHY przygotował 100 bransoletek, z okazji 100 rocznicy  dla 100 przedszkolaków. Dziękujemy Wam serdecznie. Mimo, że tydzień obchodów się kończy, my wierzymy że w sercach każdego  z przedszkolnych dzieci kiełkuje ogromna miłość do naszego kraju. Będziemy o nią dbać i wychowywać kolejne  pokolenie ludzi odpowiedzialnych za Polskę. Jeszcze raz dziękujemy Instytut Pamięci Narodowej za patronat i nagrody, pani Joannie Kucz-Pieczka z Muzeum Miejskiego w Tychach za pomoc w konkursie, a Skautom Szczep RR 40 TYCHY za bransoletki. Każdemu przedszkolakowi natomiast serdecznie dziękujemy za prawdziwą płynącą z serca patriotyczną postawę podczas całego tygodnia naszych uroczystości, nauczycielkom zaś za przygotowanie tych wyjątkowych spotkań.

 

   ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

15 października Światowy Dzień Mycia Rąk – moc jest w naszych rękach!

Inauguracja tego ważnego święta w Tychach miała miejsce w naszym przedszkolu 15 października a rozpoczął ją dyrektor Stacji Epidemiologiczno – Sanitarnej w Tychach.Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały bajki o Misiu Szczepanku, rozmawiały o zdrowiu oraz  brały udział w warsztacie mycia rąk. Wydarzenie to  - promujące prostą czynność mycia rąk  i uświadamiające kluczową rolę, jaką odgrywa ona w ochronie zdrowia i życia dzieci - było jednym z wielu organizowanych na całym świecie.  Obchodzony 15 października Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez ONZ w 2008 roku, aby podkreślić ogromne znaczenia mycia rąk wodą i mydłem. To jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej. Tegoroczne hasło przewodnie Światowego Dnia Mycia Rąk brzmi: „Moc jest w Twoich rękach”. Każdy z nas ma prawo do tworzenia zdrowego społeczeństwa poprzez mycie rąk wodą z mydłem. Przedszkolaki z Pluszowego Misia cieszą się, że i one mogły dołożyć swoją cegiełkę do tak ważnej sprawy. JM

 

KIERMASZ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

11 października już po raz siódmy w naszym przedszkolu odbył się Kiermasz Zdrowej Żywności . Na naszym stole obfitości znalazły się ciastka owsiane, batony musli, ciastka ryżowe, babeczki warzywne i owocowe, sezamki, domowy pasztet, bułki owsiane, rolady szpinakowe, ciasto marchewkowe, ciasto szpinakowe, owsianka śniadaniowa, domowe przetwory i pasty do smarowania (dżem figowy, pasta z awokado, humus, pasty twarogowe). Była to świetna okazja, by pokazać dzieciom, że przekąski mogą dobrze smakować i kolorowo wyglądać, a co najważniejsze być zdrowe. Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji poprzez przygotowanie zdrowych przekąsek, potraw i udział w kiermaszu. Kolejny zdrowy kiermasz za rok.

 

WYCIECZKA DO NIEZŁYCH ZIÓŁEK W MIKOŁOWIE

9 października dzieci z grupy Gumisie i Wesołe Misie pojechały na wycieczkę do Zagrody i Ogrodnictwa Niezłe Ziółka w Mikołowie. Jak czytamy na stronie internetowej "Wizyta w gospodarstwie to poznanie świata roślin i zwierząt oraz odkrycie magicznej symbiozy z życiem ludzi. Przygodę w Niezłych Ziółkach rozpoczynamy od pokazowego ogródka ziołowego, przechodzimy przez zakątek dla owadów pożytecznych, dalej alejką drzewek dochodzimy do pokazowego tunelu foliowego, dowiemy się jak uprawia się zioła, warzywa. W terenowej pracowni zmienimy was w ogrodników. Materiały zielne zbadamy w skali makro pod binokularami". Jesteśmy pod wrażeniem piękna tego gospodarstwa. Spokój, naturalność, symbioza ludzi, zwierząt i roślin...coś przepięknego. Na pewno jeszcze wrócimy do zagrody. 

 

POWITANIE JESIENI

28 września przywitaliśmy w naszym przedszkolu jesień. Wszystkie grupy zebrały się razem, by świętować przybycie nowej pory roku. Chętne dzieci brały udział w konkursach. Poprzez dotyk rozpoznawały charakterystyczne dla jesieni owoce i liście. Atrakcją okazał się taniec ze wstążkami w jesiennych barwach. Pani Marta, Gosia i Kasia uczestniczyły w konkursie na najszybsze obranie jabłka. Dzieci z pełnym zaangażowaniem kibicowały swoim paniom. Przedszkolaki uczciły nadejście jesieni nie tylko tańcami, odbyło się również Jesienne kodowanie w przedszkolu. Każda grupa otrzymała matę do kodowania oraz kolorowe liście. Kodowanie okazało się ciekawą zabawą. Wszystkie grupy wykonały zadanie. Mamy nadzieję, że te jesienne miesiące będą pełne przygód i nowych odkryć. J.M

 DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września obchodzony jest Dzień Przedszkolaka, z tej okazji spotkaliśmy się na holu by uczcić to święto. Jednak już wczoraj dzieci miały za zadanie narysować swój portret, a z obrazków tych stworzyliśmy plakat – Przedszkolaki to My, rodzice mogą go podziwiać w przedszkolnej szatni.  Imprezę na holu rozpoczęła pani Dyrektor witając wszystkie dzieci i składając im życzenia, a potem odśpiewaliśmy nasz przedszkolny hymn. Pani Marta opowiedziała dzieciom o tym jakie mają prawa i pokazała finalny plakat.  Dzieci wiedzą już teraz, że każde z nich należy do naszej społeczności, każde jest ważne, wyjątkowe i potrzebne, a bez niego odczuwamy pustkę, tak jak puste było miejsce na kartce bez jego portretu. Następnie wszyscy ruszyliśmy do wesołej zabawy. Tańce przeplatały się z konkursami, a integracja dzieci z wszystkich grup rozpoczęła się na dobre.  Nasze drogie przedszkolaki, jeszcze raz wszystkiego najlepszego. Bądźcie zawsze tacy uśmiechnięci, radośni i zaciekawieni światem MC.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

18 września przyłączyliśmy się, jak co roku, do akcji "Sprzątania świata". Uroczystości rozpoczęliśmy od teatrzyku Sznurek Jurka- opowiadającego o zaśmiecaniu najbliższego otoczenia przez dzieci. Następnie na podstawie doświadczeń poznaliśmy negatywny wpływ nielegalnych wysypisk śmieci na środowisko. Szczególną uwagę zwracaliśmy na segregowanie odpadów oraz recycling. Nie zabrakło również zabaw sprawdzających wiedzę naszych przedszkolaków w tej dziedzinie. W mniejszych zespołach dzieci przyporządkowywały śmieci do kolorowych pojemników na odpady. Mamy nadzieję, że zdobyta na dzisiejszych zajęciach wiedza zapadnie głęboko w pamięć naszym przedszkolakom. (HS)

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM STRAŻY MIEJSKIEJ W TYCHACH
 

11 września przedszkolaki z Przedszkola Pluszowego Misia uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielem Straży Miejskiej w Tychach Panią Honoratą. Hasłem spotkania była: BEZPIECZNA DROGA DO PRZEDSZKOLA. Dzieci miały okazję porozmawiać  ze Strażnikiem Miejskim o zachowaniu zasad bezpieczeństwa na ruchliwej ulicy. Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki: dzieci młodszych 3 i 4 letnich oraz starszych 5 i 6 letnich.  Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówiła sposoby unikania lub pokonywania ich. Pani Honorata uczulała, aby dzieci zawsze pamiętały o zapinaniu pasów podczas podróży samochodem. Przypomniała, że na przednim siedzeniu samochodu mogą jeździć tylko dzieci które skończyły 12 lat. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie o zasad bezpieczeństwa, które na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci!(HS)

 

 SPOTKANIE Z TRENEREM Z KLUBU TENISOWEGO TENNIS TEAM W TYCHACH

7 września w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z trenerem z Klubu Tenisowego Tennis Team w Tychach. Gościa przywitała pani dyrektor i dzieci ze starszych grup. Trener opowiedział przedszkolakom o tenisie, sprawdzając w tym czasie  zakres wiadomości o tym sporcie. Następnie przedszkolaki wzięły udział w konkurencjach sprawdzających ich umiejętności w zakresie koordynacji, rzutów, łapania piłki, chwytów, skoków. Dzieci wykorzystywały podczas zabaw i ćwiczeń piłki gąbkowe i piłki o 75% niższej mniejszej kompresji. Na koniec dzieci miały możliwość porównania wyników. Każdy mógł poczuć się zwycięzcą w danej konkurencji. Mamy nadzieję, że teraz rozpocznie się przygoda przedszkolaków z tenisem. J.M

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

Aktualności

Informacja prawna