Menu

Wydarzenia

Rok szkolny 2016/2017

DZIEŃ PUSTEJ KLASY

9 czerwca nasze przedszkole przyłączyło się do cudownej inicjatywy jaką jest dzień pustej klasy. Przytaczając słowa organizatorów "Dzień Pustej Klasy to niezależna, oddolna inicjatywa, zapoczątkowana w 2012 roku w Wielkiej Brytanii. W 2015 roku Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” przeniósł święto na grunt Polski, w roku 2016 ponad 1000 szkół z całej Polski świętowało z nami ten wyjątkowy dzień, w którym dzieci i młodzież, wspólnie ze swoimi nauczycielami, porzucają naukę w klasie na rzecz nauki w przyrodzie." Wychodzimy w tym dniu z klas, sal lekcyjnych by "uczyć" się, poznawać, bawić, odkrywać na powietrzu. W naszym przedszkolu dzieciaki rozmawiały o łące, przyrodzie, tym co obserwują wokół siebie by potem móc to pięknie namalować na wielkich foliach. Było przepięknie!! Cały dzień spędzony na dworze - bo przecież na samym malowaniu się nie skończyło, w ruch poszły piłki, kredy, rowerki, gry, a także rozmowy, obserwacje naszego warzywnego ogródka, przyrody sprawiło, że przewietrzyliśmy swoje głowy i zobaczyliśmy że można uczyć się inaczej :) Oby częściej. (MC)
Więcej informacji o tej inicjatywie http://emptyclassroomday.eu/pl/o-dniu/

 

ZIELONA NOC

W miniony piątek, 9.06 odbyła się w naszym przedszkolu Zielona noc dla dzieci idących do szkoły. Spotkaliśmy się w wieczorem, omówiliśmy zasady i zaczęliśmy zabawę :D a zabawy było ogrom! Najpierw konkurs wiedzy o szkole w formie gry :), potem dmuchany zamek za który dziękujemy tacie Mateuszka, kolacja, mycie zębów i..... piżamowa dyskoteka! a na dyskotece tańce i hulanki... ale ale... podczas przedszkolnej nocy odbył się też ślub! W asyście świadków - Patryka i Mai, na ślubnym kobiercu stanęła Ala i Radek, ślubu udzieliła Zuzia, obrączki wręczał Wiktor! a potem prawdziwe wesele :) wprawdzie nie do białego rana a do 21 ale jednak... ;) gdy emocje sięgnęły zenitu, dzieci obejrzały bajkę zaczarowany ołówek i dzielnie przespały całą noc. Pierwsze ranne ptaszki wstały o 6 ale żeby nie zbudzić innych poszły do sali Gumisiów gdzie rysowały, by po godzinie 7 obudzić resztę śpiochów... oczywiście bitwą na poduchy! a potem śniadanko, dyplomy... i dalsza zabawa bo dzieci nie miały dość. 
Dziękujemy dzieciakom za cudowną zabawę mamy nadzieję, że nie zapomną tej nocy długo. W tym miejscu uśmiechy wysyłamy do Wiktorka, który po naszej nocy został tak troszkę unieruchomiony :) Wiktorku wszyscy za Tobą bardzo tęsknimy i wysyłamy Ci mnóstwo uśmiechu! czekamy żeby móc urządzić Ci bitwę na poduchy!  (MC)

 

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ PRZEDSZKOLAKÓW

9 czerwca 2017 obył się Turniej Piłki Nożnej Przedszkolaków „MultiFusbal”. Organizatorami turnieju było Przedszkole nr 8 „Zielony Ogród” w Tychach oraz Fundacja Rozwoju i Integracji Multiintegra. Patronat nad całą imprezą sprawował GKS Tychy. Turniej odbywał się w bazie sportowej MOSiRu, ul. Brzozowa 2. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grup „Gumisie” i „Uszatki”.  Celem turnieju była integracja przedszkoli poprzez wspólne uczestnictwo w rozgrywkach i zabawie. Przedszkolaki dzielnie reprezentowały swoje Przedszkole, strzelały gole przeciwnikom. Turniej zakończył się wręczeniem medali wszystkim sportowcom oraz pamiątkowych pucharów i dyplomów. (GGG)

 

III OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKÓW

8 czerwca odbyła się III Olimpiada Przedszkolaków organizowana przez Akademię Piłki Nożnej GKS Tychy. Z naszego przedszkola wzięły w niej udział Uszatki. Dzieci uczestniczyły w wielu sportowych konkurencjach, które przede wszystkim sprawiły im ogromną radość. Dodatkowo, przygotowane atrakcje - dmuchany zamek, spotkanie ze sportowcami czy Wilkiem zapełniły czas naszym małym sportowcom :) Dziękujemy Akademia Piłki Nożnej GKS Tychy za fantastycznie spędzony czas :)  (MC)

DZIEŃ DZIECKA

 

W tym roku postanowiliśmy świętować Dzień Dziecka w naszym przedszkolu – nie było wyjazdów. Ale mimo to ten dzień był bardzo wyjątkowy i uroczysty. Już od samego rana na wszystkie dzieci czekały udekorowane girlandami i balonikami sale, a w tle rozbrzmiewała taneczna muzyka.

Zaraz po śniadaniu spotkaliśmy się wszyscy na Balu Szalonych Fryzur. Tańce i przeplatające się między nimi konkursy upłynęły w niesamowitym tempie. A w salach już czekał słodki, ale zdrowy poczęstunek- nasz ulubiony jogurt truskawkowy. Chwila odpoczynku i powrót na górny hol.

Kolejna niespodzianka- teatrzyk „O wilku i siedmiu koźlątkach”. Inna interpretacja naszej ulubionej bajki- muzyczna. Trzech muzyków grało na: oboju, klarnecie i flecie a my oczyma wyobraźni przenieśliśmy się do świata baśni. Gromkimi brawami podziękowaliśmy artystom za cudowny spektakl.

Na zakończenie poszliśmy do ogrodu przedszkolnego gdzie panie zorganizowały dyskotekę na świeżym powietrzu. To był wspaniały i niezapomniany dzień. Nie zapominajmy również o prezentach, jakie dostaliśmy a były to balony i znikopisy. W następnym roku mamy nadzieję, że zabawa będzie tak samo udana :) (HS)

KONKURS- CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE

W naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny „Cudze chwalicie swego nie znacie”. Konkurs był przeznaczony dla całych rodzin. Dzieci z rodzicami miały wykonać przestrzenne makiety z dowolnym miejscem znajdującym się w Polsce. W konkursie wzięło udział sześć rodzin: rodzina Stasia W., Natalki i Wojtka G., Mikołaja i Mai P., Oli Z., Mateusza W., Bartka Sz. 19 maja odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Specjalnym gościem i członkiem jury została pani architekt Katarzyna Kasza. Zdaniem naszego gościa wszystkie prace były wyjątkowe, pomysłowe i zostały wykonane z dbałością o najmniejszy szczegół. Dzieci otrzymały nagrody- gry edukacyjne, a całe rodziny dyplomy.Dziękujemy za udział w konkursie.(JM)

PREZENTACJE ARTYSTYCZNE
W środę 17.05.2017r  Uszatki wzięły udział w Prezentacjach Artystycznych Przedszkolaków w Teatrze Małym występując w przedstawieniu „Brzydkie Kaczątko”. Przygotowania do tego wydarzenia trwały od bardzo dawna, ćwiczyliśmy poszczególne sceny, przygotowywaliśmy stroje. W dniu samego występu dziewczynki zostały zaproszone do naszego małego salonu piękności, w którym jak prawdziwe aktorki miały malowane paznokcie, czy wykonany „makijaż”, co świetnie rozładowało stres przed premierą :) Potem przebraliśmy się w stroje i udaliśmy do teatru :) Występ przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Wszyscy bardzo się starali i wystąpili profesjonalne, a co najważniejsze pokonali stres i na scenie „bawili” się ze szczerymi uśmiechami na twarzy. Podczas przedstawienia za kulisami wiele się działo i niestety nie zdążyliśmy zrobić żadnego zdjęcia, a te które mamy prezentują czas przed i po występie, więc żeby uzupełnić fotorelacje bardzo prosimy rodziców Uszatków o podzielenie się fotografiami z występu. Aktorom jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy profesjonalnego występu, byliście fenomenalni! (MC)

 

     PIZZA- DZIEŃ EUROPEJSKI

We wtorek 16 maja w Przedszkolu nr 9 im. Pluszowego Misia w Tychach obchodziliśmy Dzień Europejski, był on wstępem do całego tygodnia, dotyczącego Unii Europejskiej. W związku z tym wszyscy spotkaliśmy się na przedszkolnym holu i wspólnie poznaliśmy kontynent, na którym mieszkamy. Poznaliśmy historię Europy i Zeusa, flagę UE a także walutę obowiązującą w większości krajów europejskich. Odbyliśmy wycieczkę „palcem po mapie”, zwiedzając kraje unijne. Na dłużej przenieśliśmy się do Włoch, gdyż nasze przedszkole odwiedził gość- pan Kucharz- specjalista kuchni włoskiej. Pan Kucharz opowiedział dzieciom o swojej pracy, oraz zaprosił je do wspólnego przygotowania ciasta na pizzę. Przedszkolaki wsypywały mąkę, dodawały składniki do ciasta, kroiły oraz układały warzywa, wędlinę i oczywiście posypywały serem. Następnie wszystkie pizze powędrowały do pieca, a kiedy poczuliśmy wspaniałe zapachy rozchodzące się po salach, wiedzieliśmy, że za chwilę będziemy mogli zjeść nasze rarytasy. To był bardzo udany i smakowity dzień :) (HS)

GUMISIE POZNAJĄ ŻYCIE PSZCZÓŁ

11.05.2017 dzieci z grupy „Gumisie” były na wycieczce w Skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej. Celem wycieczki było przybliżenie dzieciom zagadnień z zakresu edukacji przyrodniczo-ekologicznej oraz ochrony środowiska. Podczas warsztatów przedszkolaki zapoznały się ze zdjęciami i prezentacjami multimedialnymi związanymi z pszczelarstwem. Następnie spacerowały po skansenie aby dowiedzieć się, jak dawniej wyglądały ule, poznały strój pszczelarza, odwiedziły pasiekę pszczół. Atrakcją dla dzieci były pszczelarskie kapelusze, które każde dziecko założyło, aby móc obserwować pracę pszczół w ulu z bliska. Przedszkolaki miały okazję spróbować miodu z pasieki oraz wzięły udział w quizie na temat pszczelarstwa. Piękna pogoda oraz spacer po skansenie pozostawią w głowach dzieci niezapomniane wrażenia oraz nową wiedzę na tematy przyrodnicze.  (G G-G)

WIERSZOWISKO

28 kwietnia w naszym przedszkolu odbył się V Konkurs Recytatorski „Wierszowisko”. Konkurs nawiązuje do obchodów Międzynarodowego Dnia Poezji. Celem konkursu jest popularyzacja twórczości młodych poetów, w tym roku Krzysztofa Roguskiego. Do udziału w konkursie zgłosiło się Przedszkole nr 8 Zielone Ogrody z Oddziałami Integracyjnymi, Przedszkole nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi, Przedszkole nr 11 im. Jana Brzechwy, Przedszkole nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi oraz my. Dzieci wspaniale opanowały teksty, stroje i rekwizyty były dobrane do utworów. Jury miało trudne zadanie. Podczas przerwy na gości czekał słodki poczęstunek. Następnie zostały wręczone dyplomy i upominki dla uczestników oraz podziękowania dla nauczycieli.

WYJAZD DO TEATRU

W czwartek 27.04.2017 r Uszatki oraz Hania i Jasio z Wesołych Misiów odwiedziły Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Domana w Będzinie by obejrzeć spektakl "Najdzielniejszy z Rycerzy" i zwiedzić teatr. Przede wszystkim jesteśmy oczarowani tym miejscem, profesjonalizmem, podejściem do małego widza, przedstawieniem... Jeśli chodzi o przedstawienie to dzieci były zaczarowane, mnogość form - opera, teatr cieni, ogromna lalka, bańki mydlane, konfetti, gra świateł, kolory... Fantastyczne przedstawienie z pięknym morałem! Po przedstawieniu weszliśmy na scenę by zobaczyć z bliska lalkę Stracha, pobawić się płytkami z kolorami, zwiedzić kulisy i nawet uderzyć w gong! W trakcie przedstawienia jest kategoryczny zakaz wykonywania zdjęć, więc te z przedstawienie pochodzą ze strony http://teatr.bedzin.pl/spektakle/dzieci/ gdzie można zobaczyć też filmik trailer. (MC)

KONKURS PIOSENKI EKOLOGICZNEJ


25.04.2017 r po raz trzeci odbył się w naszym przedszkolu konkurs piosenki ekologicznej "Nasza Planeta Ziemia". W konkursie wzięły udział dzieci z przedszkola nr 10 z oddziałami integracyjnymi, przedszkola nr 11 im J. Brzechwy i naszego. Zaprezentowały się z piosenkami o tematyce przyrodniczej, ekologicznej i cudownie podsumowały nam tydzień dbania o planetę. Jury miało ciężkie zadanie, bo wszystkie występujące dziewczynki zaprezentowały się wyśmienicie. Każda została nagrodzona i może czuć się zwycięzcą :) Gratulujemy im ogromnego talentu, a paniom nauczycielkom dziękujemy za przygotowanie ich do występów. Do zobaczenia na kolejnej edycji.(MC)

DZIEŃ ZIEMI

20 kwietnia 2017 dzieci z  naszego przedszkola włączyły się w obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi który przypada na 22 kwietnia. Przedszkolaki z wszystkich grup powitała Pani Sowa , która wyjaśniła dzieci ze należy dbać o nasza Płanetę oraz co oznacza słowo Ekologia. Następnie dzieci obejrzały przedstawienie Gumisiów  pt. „Ziemia oczekuje pomocy”, z którego dowiedziały się jak będzie wyglądała nasza planeta gdy nie będziemy jej szanować. Przedszkolaki przypomniały sobie również zasady   segregowania  śmieci ,  szanowania wody lasów  i powietrza. Uszatki  zaśpiewały piosenkę pt.  Nasza Planeta ziemia i zachęciły wszystkie dzieci do  wspólnego śpiewania piosenek o tematyce ekologicznej oraz do udziału w  zabawach i konkursach . Dzisiejsza lekcja ekologii  na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków. (G.G-G)

       Projekt Narodowego Centrum Kultury „Archi-przygody”                 
Przedszkole nr 9 im. Pluszowego Misia złożyło wniosek o przystąpienie do projektu edukacyjnego  ARCHI-PRZYGODY Narodowego Centrum Kultury. Wniosek została wyróżniony  i grupa "Uszatki" od 10.04.2017 r. bierze udział w tym projekcie. Wyróżnienie to ogromne, bo do udziału w programie zakwalifikowały się 53 przedszkola z całej Polski, w tym tylko 2 ze śląska. ARCHI-PRZYGODY to program zakresu edukacji architektonicznej stworzony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Stanowi on propozycję przeprowadzenia zajęć o tematyce przybliżającej rozumienie pojęcia architektura, a także wprowadzającej w kulturę życia. Celem programu jest rozwijanie u dzieci wrażliwości estetycznej, promowanie świadomości społecznej, rozbudzanie ciekawości poznawczej, propagowanie twórczego myślenia, nabywanie kompetencji językowych i komunikacyjnych poprzez poszerzanie słownictwa w zakresie dotyczącym architektury.

W trakcie realizacji programu dzieci będą m.in. uczyć się o kolorach, proporcjach, przyjaznym otoczeniu, stworzą makiety pokoju, domu z ogrodem, a także przyjaznego miasta. Wszystko po to, by w sposób przyjazny przybliżyć im zawód architekta, budownictwo przyjazne środowisku i nauczyć estetyki. Podczas proponowanych zajęć dzieci poznają możliwości wykorzystania posiadanych zmysłów do odkrywania najbliższego otoczenia.
Zajęcia przeprowadzać będzie studentka architektury pani Katarzyna Kasza i nauczycielka Marta Cieślak, które 8 kwietnia br. odbyły szkolenie  na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Program został przygotowany i jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury i  otrzymał patronat Stowarzyszenia Architektów Polskich, Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Architektura-murator. Dodatkowe informacje o programie znaleźć można na stronie http://www.nck.pl/archi-przygody/

  DZIEŃ ZDROWIA

7 kwietnia, z okazji rocznicy powstania WHO obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA. O zdrowiu jeszcze nigdy nie powiedziano za dużo, dlatego wykorzystując dziecięcą ciekawość i zdolność do zadawania tysiąca pytań, Pani Marta i Pani Lucyna starały się   przybliżyć  podstawowe zagadnienia związane ze zdrowiem i odpornością. Dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z ochroną zdrowia, obserwowały jak drogą kropelkową przenoszą się bakterie; w toku rozmowy kierowanej- szukały dróg przeciwdziałania ich namnażaniu. Model postaci człowieka pozwolił uzmysłowić dzieciom działanie systemu odpornościowego w ludzkim organizmie. Rozwiązując różnorodne zadania dotyczące higieny, zdrowego żywienia i stylu życia, w którym nie może zabraknąć czasu na ruch- nasze dzieciaki z pewnością  poszerzyły i utrwaliły swą wiedzę w temacie, co z pewnością zaowocuje w przyszłości i pozwoli im na świadome przyjmowanie postaw prozdrowotnych. (LG)

   GUMISIE LISTY PISZĄ

Dnia 05.04. dzieci z grupy Gumisie wybrały się razem z paniami Agatą i Agnieszką do Urzędu Pocztowego by wysłać kartki świąteczne w ramach dwóch akcji. W ubiegłym miesiącu grupa brała udział w wymianie pocztówkowej. Przedszkolaki otrzymały piękne kartki z Inowrocławia, Promnej w woj. mazowieckim, Zdziszowic w woj. opolskim i Piasków w woj. lubelskim. Same Gumisie także wysłały widokówki z Tychów do zaprzyjaźnionych placówek. Teraz nadeszła pora na kartki świąteczne. Druga akcja związana jest z organizacją charytatywną Marzycielska Poczta. Dzieci już po raz kolejny wysłały listy do chorych przyjaciół. Tym razem obdarowały życzeniami świątecznymi chorą Wiktorię z Torunia. Samodzielnie zakupione znaczki i przybite stemple sprawiły Gumisiom wiele radości. Pani Naczelnik UP nr 8 przywitała wszystkich bardzo serdecznie i opowiedziała o pracy na poczcie. Dzieci mogły nawet osobiście obsłużyć klientów i poczuć się przez chwilę jak najprawdziwszy listonosz przymierzając torbę na listy. Po tak pełnym emocji dniu, dzieci z niecierpliwością będą oczekiwać kartek z całej Polski.(AFA)

1901240_821228954560682_562327641_n       SPOTKANIE Z SZYMONEM PODRÓŻNIKIEM

W poniedziałek 03.04.2017 r. gościł w naszym przedszkolu podróżnik, pan Szymon Banaszczyk, który przez rok mieszkał w Ameryce Południowej i na podstawie tych doświadczeń przeprowadził warsztaty o życiu w Boliwii.
To kraj, w którym życie dla mieszkańców Polski może wydawać się bardzo egzotyczne.
W czasie spotkania dzieci dowiedziały się o niezwykłych miejscach w Boliwii: największej pustyni solnej, kopalni złota w Potosi, wysokich górach. Wielkim zaskoczeniem dla przedszkolaków było to, że w Boliwii są tylko dwie pory roku: deszczowa i sucha. Przymierzając boliwijskie stroje dzieci mogły wczuć się w typowego mieszkańca tego kraju, zobaczyły boliwijskie rękodzieła, słuchały typowej boliwijskiej muzyki, a nawet próbowały nauczyć się kilku słów w starym indiańskim języku keczua. Podróżnik pokazał także jak przyrządzić herbatę z liści koki bądź api (boliwijski przysmak z fioletowej kukurydzy).
Najbardziej poruszyła dzieci opowieść o boliwijskich dzieciach, które żyją w całkiem innej rzeczywistości niż im znana - nie wszystkie mogą chodzić do przedszkola, nie wszystkie mają zabawki czy słodycze.

Na zakończenie dzieci obejrzały zdjęcia wykonane przez podróżnika w Boliwii. Spotkanie było bardzo interesujące.  Wykorzystane zdjęcie pochodzi ze strony www.szymonpodroznik.pl (K.K.)

 

  GUMISIE I USZATKI W BIBLIOTECE

30.03.2017 przedszkolaki z grupy Gumisie i Uszatki udały się na kolejne spotkanie do biblioteki miejskiej w Tychach na osiedlu A. Tematem spotkania były wiosenne prace Kubusia Puchatka w ogrodzie. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały opowiadania czytanego przez Panią bibliotekarkę. Udzielały odpowiedzi na zadawane pytania oraz poznały tajniki wiosennego ciasta Kubusia. Pani bibliotekarka zaprosiła dzieci do wykonania wiosennego motylka oraz przeglądania książek o tematyce wiosennej. Dzieciom bardzo podobała się wizyta w bibliotece, zwłaszcza kolorowy motyl, którego mogły same stworzyć. Kolejną wizytę zaplanowaliśmy na miesiąc maj z okazji „Tygodnia Książki”. (G.G.-G.)

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

W dniu 21.03.2017r w naszym przedszkolu pojawiła się Wiosna. Z tej okazji wszystkie dzieci spotkały się na holu. Mogliśmy podziwiać zielone stroje, kwiatuszki, motylki, pszczółki, bociany, żabki, kaczuszki i wiele innych wiosennych przebrań. Dzieci do wspólnej zabawy zaprosiła Pani Wiosna, ale zanim to nastąpiło Pani Marta i Asia opowiedziały dzieciom o jakże ważnym drugim wydarzeniu przypadającym na ten dzień, mianowicie dniu kolorowych skarpetek symbolizujących integrację z osobami z zespołem Downa. Uświadamianie dzieci o inności, o potrzebach, integracji i niesieniu pomocy jest w tym wieku bardzo istotne. Po tej poważnej części było już tylko lekko i przyjemnie. Dzieci poznały wiosenne oznaki, tańczyły do piosenek – tych wiosennych jak i tych popularnych. Bawiły się z Gaikiem i Marzanną, a nawet udały się na kolorowy pochód. I właśnie ten korowód był dla nich najważniejszy ;) W pochodzie uczestniczyła Marzanna, jako gość honorowy :D do tego kolorowy gaik, i mnóstwo dziecięcych gardeł krzyczących sio zimo. Dzieci uzbrojone były także w instrumenty i bardzo głośno hałasowały żeby przegonić Panią Zimą. Filmik z tego pochodu można obejrzeć na naszej facebookowej stronie internetowej. Po pochodzie spotkaliśmy się na przedszkolnym ogródku, gdzie utopiliśmy Marzannę polewając ją wiadrami z wodą  (bo przecież jesteśmy przedszkolem promującym zdrowie i ekologie! Nie zaśmiecamy rzek :D ) Mamy nadzieję, że zima się wystraszyła i przyjdzie do nas dopiero w grudniu :) (MC)

 

DRAMA FESTIVAL

20 marca Helenka, Zuzia B., Krzysiu i Kuba z grupy Gumise udali się na festiwal przedstawień angielskich „Drama Festival” organizowany przez Przedszkole nr 10 do Miejskiego Centrum Kultury. Dzieci wystąpiły w krótkiej sztuce pt. „All you Need is Love” udowadniając, że miłość potrafi rozgrzać każde, nawet najzimniejsze serce. Po wielu emocjach cała fantastyczna czwórka otrzymała wyróżnienie i cudowne nagrody. Serdecznie gratulujemy naszym młodym artystom.(AFA)

DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

Dnia 17.03 Wszystkie dzieci spotkały się na przedszkolnym holu by świętować Dzień św. Patryka. To wyjątkowe święto związane jest oczywiście z kulturą angielskiego obszaru językowego Europy a także Stanów Zjednoczonych, dlatego w czasie naszej zabawy nie zabrakło angielskich piosenek i nauki nowego słownictwa. Dzieci mogły się pochwalić znajomością języka angielskiego, pięknym akcentem i wyjątkową pewnością siebie w wypowiadaniu nowych słów. Wszyscy z uwagą wysłuchali legendy o Patryku a następnie przeszli do hucznej zabawy. Naszym głównym celem było odnalezienie podstępnego skrzata, który ukrył gdzieś skarby dla przedszkolaków. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem i odwagą wykonywały kolejne zadania. Wypiły nawet magiczny napój o dziwnym zielono-żółtym kolorze. Wszystko po to by przechytrzyć skrzata i otrzymać od niego nagrody. Cała zabawa odbywała się przy tradycyjnej irlandzkiej muzyce, wśród zielonej dekoracji i zielnych strojów przedszkolaków. Wszyscy cudownie się bawili. Po skończonej zabawie dzieci udały się do swoich sal by nacieszyć się przygotowanymi przez skrzata nagrodami – grami, zagadkami i kolorowankami. Dziękujemy za udaną imprezę. See you again next year!(AFA)

 

 

GUMISIE W TEATRZE

16 marca dzieci z grupy „Gumisie” udały się do Teatru Małego w Tychach na spektakl multimedialny pt. „Plama”. Odtwórczynią głównej roli w przedstawieniu była Pani Anna Kramarczyk, która wcieliła się w rolę złej czarownicy. Dzieci z zainteresowaniem wpatrywały się we współczesną baśń opowiadającą o Pięknej i Dobrej Królewnie, którą Zła i Wyniosła Czarownica przemieniła w przebrzydłą czarną plamę. Był to spektakl oparty na kontrastach gdzie minimalistyczna scenografia zderza się z bogactwem efektów multimedialnych. Jej twórcy wykorzystali najnowocześniejsze środki teatru formy, czerpiąc jednocześnie z baśniowych motywów i tradycji bajek zen. Bajka ta była nowym doświadczeniem dla małych odbiorców, mimo to podobała się przedszkolakom. (G.G.-G.) 

 POKAZ ROŚLIN MIĘSOŻERNYCH

W dniu 16 marca w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty przyrodnicze prowadzone przez Wesoły Uniwersytet pt. „Rośliny mięsożerne”, w których wzięły udział wszystkie dzieci. Przedszkolaki nie tylko poznały gatunki roślin mięsożernych takie jak: muchołówka, kapturnica, dzbanecznik oraz rosiczka zaprezentowane na ilustracjach, ale również mogły zobaczyć, dotknąć i powąchać kilka okazów na żywo. Zajęcia miały charakter zabawy: dzieci śmiały się, pytały o niezrozumiałe fakty. A na koniec wzięły udział w quizie, podczas którego odpowiadały na pytania dotyczące zapamiętanych informacji- w nagrodę dostawały pamiątkowe naklejki. Dzieciom bardzo podobała się żywa lekcja przyrody. (HS)

USZATKI W URZĘDZIE MIASTA TYCHY

Kontynuując tematykę instytucji użytecznych, w środę 08.03 Uszatki pojechały do Urzędu Miasta. Czekając na rozpoczęcie zwiedzania, obejrzeliśmy okolicę, staraliśmy się rozpoznać jaki pomnik widzimy w oddali. Gdy nadeszła pora zwiedzania weszliśmy do UM, który zrobił na wszystkich dzieciach ogromne wrażenie. Odwiedziliśmy salę ślubów, rozmawialiśmy o tym co muszą zrobić rodzice gdy urodzi im się dziecko, nawet czytaliśmy listę najpopularniejszych imion ;) Następnie „tajemnym przejściem” poszliśmy do sali plenarnej UM, gdzie odbywają się sesje. Wcieliliśmy się w role radnych i poznaliśmy ich zadania. Na koniec odbyła się najbardziej widowiskowa i podobająca się dzieciakom część zwiedzania – mianowicie wjazd na 9 piętro urzędu i podziwianie panoramy Tychów z windy widokowej ;) Mając chwilę czasu do przyjazdu busów, poszliśmy na okoliczny plac zabaw, gdzie mogliśmy się wyszaleć, a później podeszliśmy pod pomnik Walki i Pracy, potocznie zwany Żyrafą ;) 

 

USZATKI NA POCZCIE:

W tym tygodniu najstarsze przedszkolaki poznają instytucje użyteczne. Rozmawiają o Urzędzie Miasta, poczcie, instytucjach kultury i bibliotekach. Rozmowa rozmową, ale najlepiej uczyć się przez własne doświadczanie w związku z tym, we wtorek 07.03 Uszatki udały się na pocztę. Obejrzeliśmy tam pokój pani naczelnik, rampę, czyli wstępną sortownie listów. Dowiedzieliśmy się także jak adresować koperty, gdzie przyklejać znaczki, nawet udało nam się zobaczyć jak nadaje się paczki :) Rozmawialiśmy o specyfice pracy listonosza, jego stroju i najważniejszym rekwizycie czyli torbie. Potem każdy z nas samodzielnie przykleił znaczki i opieczętował swoją kartę pocztową, którą wrzuciliśmy już nie do skrzynki, a do worka w sortowni. Teraz czekamy na nasze listy.

O WILKU I SIEDMIU KOŹLĄTKACH

Dzieci, na co dzień spotykają wielu ludzi, których znają bardzo mało lub wcale, np. mijają ich na ulicy, stoją obok nich w sklepie itd. Większość z nich to mili i życzliwi ludzie, którzy niewątpliwie udzielą pomocy każdemu dziecku, które będzie potrzebowało pomocy dorosłego (np., gdy nie będzie wiedziało jak wrócić do domu, lub gdy się zgubi). Może się jednak zdarzyć, że przypadkowo spotkają kogoś, kto jest zły. Najprawdopodobniej będzie wyglądał jak inni ludzie, uśmiechał się do nich, rozmawiał, a nawet proponował słodycze. Ale kiedy nie będzie nikogo w pobliżu, kiedy zostaniemy z nimi sami, zachowanie ich może się diametralnie zmienić. Nie będą już uśmiechnięci i mili. Staną się niebezpieczni. Mogą nawet zrobić im krzywdę. Dlatego właśnie w przedszkolu odbyły się dziś zajęcia zorganizowane pt. Obcy Niebezpieczny. Dzieci obejrzały teatrzyk w wykonaniu P. Asi i P. Hani pt. „O Wilku i siedmiu koźlątkach”. Bajka dobrze znana i lubiana. A jednak ku przestrodze. Dzieci uświadomiły sobie, że pod żadnym pozorem nie należy podawać nieznajomym adresu, imienia i nazwiska ani pozwalać się gdziekolwiek zabierać. Bardzo ważnym elementem jest wykształcenie już w małych dzieciach umiejętności powiedzenia NIE.(HS)

USZATKI W MUZEUM

W piątek 25.02 Uszatki odwiedziły Muzeum Miejskie w Tychach. Zanim tam dotarliśmy przypomnieliśmy sobie okolice najbliższej nam dzielnicy - Stare Tychy. Porozmawialiśmy trochę o charakterystycznych miejscach, budynkach, czy pomnikach. Natomiast już w samym muzeum braliśmy udział w bardzo ciekawej lekcji na temat tego, czym właściwie jest muzeum, co tam można znaleźć, czym zajmują się jego pracownicy. Oglądaliśmy rekwizyty, staraliśmy się je opisać, nazwać, a także oddzielić przedmioty, od tych, które rekwizytami nie są. Na dzieciach ogromne wrażenie zrobiło żelazko z duszą, temperówka do ołówków, fartuszek szkolny czy płyta winylowa. Na konie zajęć obejrzeliśmy prezentacje o naszym mieście i odpowiadaliśmy na przygotowane dla nas zagadki podsumowujące zdobytą na zajęciach wiedzę.

POKAZ GADÓW

17.02 w naszym przedszkolu odbyła się niecodzienna żywa lekcja przyrody prowadzona przez biologa. Opiekun gadów i płazów bardzo ciekawie opowiadał o rodzinie płazów i gadów, o ich potrzebach, o środowisku w którym żyją . Były owady, żaby, żółwie i najciekawsze- węże. Każde dziecko mogło dotknąć i  pogłaskać te rzadkie dla nas zwierzęta, z którym nie mamy przecież do czynienia na co dzień. Reakcje dzieci były różne od zachwytów po strach. A miny dzieci bezcenne- zapraszam do zakładki album fotograficzny.(HS)

WALENTYNKI

„Wyznam Tobie dziś w sekrecie kocham Ciebie jak nikt w świecie. 
Uścisk przesyłam przez misia małego w dniu świętego Walentego”

14 lutego 2014 roku w naszym Przedszkolu świętowaliśmy Walentynki. Wszystkie dzieci wraz z paniami spotkały się na holu przedszkolnym, aby wspólnie świętować dzień miłości i przyjaźni. Po krótkim wstępie przedstawiającym postać Św. Walentego dzieci wzięły udział w wielu konkursach, jednak najbardziej spodobał się konkurs : Przekłuj balon- podczas którego dzieci miały za zadanie przy użyciu igły przebić balon i rozwiązać ukrytą w nim zagadkę- oczywiście związaną z przyjaźnią lub miłością. Składały też połamane serca i bawiły się podczas zabaw ruchowych. To był szczęśliwy dzień, pełen miłości, przyjaźni, radości i fanatycznej zabawy!!! Było mnóstwo śmiechu i radości.(HS)

BAL KARNAWAŁOWY

W karnawale urządzamy bale. Jak co roku w okresie karnawałowym Przedszkole nr 9 zmieniło się w salę balową. Balony, serpentyny i girlandy przystroiły wszystkie sale a w szczególności górny hol. Z magnetofonu dobiegała taneczna muzyka. A żeby wszystkim umilić bal został zaproszony profesjonalny wodzirej, który dobierał piosenki  i organizował wspaniałe konkursy. Dzieci dumnie prezentowały przygotowane na ten dzień stroje, które wcześniej zostały uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach. Księżniczki, rycerze, strażacy i policjanci tego dnia bawili się wspólnie.  Zabawa, zabawa i  jeszcze raz zabawa. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach. Na sali podczas pląsów wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Ale za rok kolejny bal….(HS)

Wybrane zdjęcia z balu do obejrzenia w zakładce album fotograficzny. Wszystkie zdjęcia do obejrzenia na facebook.

KONKURS RECYTATORSKI

8 lutego w MCK obył się Festiwal Poezji Dziecięcej Jana Brzechwy organizowany przez Przedszkole nr 11 im Jana Brzechwy. Festiwal nie miał charakteru konkursowego, wszystkie dzieci otrzymały takie same nagrody - książki. Nasze przedszkole reprezentowała Alicja z Uszatków, która przedstawiła wiersz "Kulki". Pomiędzy deklamacją wierszy czas nam umilały przedszkolaki z P11 śpiewając piosenki z bajek pana Brzechwy, a uczestnicy festiwalu mogli się z nimi troszeczkę "poruszać". Alicja dała z siebie wszystko i pięknie wystąpiła przed publicznością. Życzymy jej wielu sukcesów w kolejnych konkursach, bo wiemy że jeszcze nie raz stanie na scenie prezentując swój ogromny talent.(MC

IMPRESJE ZIMOWE

11 stycznia 2017 roku odbyły się w Teatrze Małym "Zimowe impresje" dzieci z Tyskich przedszkoli. Również i nasze przedszkolaki z grupy "Gumisie" wzięły udział w przedstawieniu pt. "Lodowa kraina". Przedstawieniu towarzyszyły wielkie emocje dzieci, które po raz pierwszy wystąpiły na deskach prawdziwego teatru. Przepiękny występ przedszkolaków spotkał się z brawami rodziców i zaproszonych gości. W nagrodę za występ dzieci otrzymały statuetkę, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. (G.G.-G.)

KOLĘDOWANIE

Już za nami Boże Narodzenie - święta bardzo wyjątkowe i ważne. Dzielenie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd przy wigilijnym stole to symbole wzajemnej jedności, miłości, pokoju. Chcąc przedłużyć ten magiczny czas i mając na uwadze kultywowanie tradycji świątecznych, dnia 05.01.2017 r. w przedszkolu odbyło się kolędowanie. Gośćmi naszego przedszkola byli muzycy: p. Robert Sojka- tato Hani z Wesołych Misiów- wokal, p. Piotr Rosikowski- tato Tomka z Uszatków- gitara basowa  oraz p. Lucjan Lejter- gitara klasyczna, którzy dali piękny koncert.  Uroczystość ta wniosła w serca wszystkich, wiele radości i innych pozytywnych emocji dzięki wspólnemu muzykowaniu.

05 stycznia pozostanie dniem wyjątkowym w naszym przedszkolu. Właśnie wtedy narodziła się nowa tradycja-kolędowanie. (HS)

 WIGILIA W PRZEDSZKOLU

W środę 21.12.2016 odbyła się w naszym Przedszkolu tradycyjna Wigilia. Jednak zanim spotkaliśmy się na uroczystym obiedzie, w nastrój świąteczny wprowadził wszystkich przepiękny występ jasełkowy dzieci z grupy Uszatki pt. "Odwiedziny w stajence". Po jasełkach cała społeczność przedszkolna spotkała się na holu. Rozpoczęła Pani dyrektor składając życzenia wszystkim dzieciom oraz pracownikom. Następnie dzieci i pracownicy przedszkola złożyli życzenia sobie nawzajem i dzielili się opłatkiem przy świątecznie zastawionym stole. Odbyło się również wspólne kolędowanie, po którym Przedszkolaki próbowały tradycyjnych polskich potraw, jak: zupa grzybowa, ryba, kapusta z grochem czy makówki. Podczas Wigilii dało się wyczuć odświętny nastrój, dzieci mogły pogłębić więź ze swoimi rówieśnikami, jak i nauczycielami z poszczególnych grup. Chwile te na pewno na długo pozostaną w pamięci dzieci i wzmocnią bliskie i serdeczne relacje (G.G-G)

MAŁY MIŚ I TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA

W grudniu Gumisie wzięły udział w akcji „Mały Miś i tradycje Bożego Narodzenia”. Głównym zadaniem przedszkolaków było własnoręczne wykonanie kartek świątecznych i wysłanie ich do dziewięciu innych przedszkoli. Dzieci samodzielnie zaprojektowały kartki w kształcie aniołków. Oprócz tego musieliśmy wykonać jeszcze szereg innych zadań aby nasz udział w akcji został zaliczony. Wspólnie ubraliśmy choinkę, ozdobiliśmy z rodzicami pierniki i nauczyliśmy się pastorałki „Nie płacz Jezu”, wszystko w ramach przygotowań do Świąt. Cały czas towarzyszył nam nasz przyjaciel, symbol całej akcji Miś Bruno. Kartki zostały wysłane, pozostało nam tylko wyczekiwać życzeń, które przyjdą do nas. Zaprzyjaźnione przedszkola nie kazały nam długo czekać szybko dostaliśmy pierwsze życzenia z takich miast jak Olsztyn, Szczecin, Kwidzyń i Namysłów. Bardzo ucieszyły nas także zdjęcia przysłane do nas od innych dzieci, na których było widać nasze wysłane do nich kartki. Cała akcja przyniosła dzieciom bardzo wiele radości, mamy nadzieję, że za rok także uda nam się wziąć w niej udział. Zapraszamy do albumu fotograficznego do obejrzenia fotoreportażu. (AF)

BAL BIAŁY

Chociaż 09.12.2016 pogoda za oknem była mało zimowa w Przedszkolu im. Pluszowego Misia zrobiło się biało. A wszystko to za sprawą białego balu, na który wszystkie dzieci przyszły ubrane w ten charakterystyczny dla zimy kolor. Zaraz po śniadaniu wszyscy z zaangażowaniem brali udział  w „białych” zabawach – odszukiwali białe akcenty we własnych strojach oraz w najbliższym otoczeniu, wspólnie bawili się i pląsali w takt muzyki. Wystrój holu na górze wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Wszystkim  zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały ten czas przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze. Przez cały bal zabawie przyglądał się bałwanek własnoręcznie wykonany przez p. Agatę z Gumisiów. Był to kolejny dzień pełen radości, niesamowitych wrażeń i atmosfery pełnej życzliwości i przyjaźni w naszym Przedszkolu.(HS)

MIKOŁAJKI

Na ten dzień czekały wszystkie dzieci. 6 grudnia do przedszkola miał przyjechać specjalny  gość- Mikołaj. Wszystkie dzieci przywitały ten dzień w wyjątkowy sposób, pojechały do kina. W kinie czekał na nie mikołajkowy seans „Ratujmy Mikołaja”. Po filmie dzieci miały możliwość zwiedzania kina. Po powrocie do przedszkola dzieci ze wszystkich grup spotkały się na holu. Nagle można było usłyszeć głos janczarów, do przedszkola przyjechał Mikołaj. Było bardzo radośnie. Przedszkolaki przywitały gościa piosenkami. Wręczono prezenty i zrobiono pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem. To był wyjątkowy dzień.(AM)

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

2 grudnia odbyło się uroczyste spotkanie z Górnikiem. Dzieci ze wszystkich grup od rana niecierpliwie czekały na gościa. Wspólne przywitanie brzmiało tradycyjnie „Szczęść Boże”. Po wstępie przygotowanym przez panią Lucynę i panią Asię dzieci wystąpiły dla Górnika. Dzieci z grupy Gumisie zatańczyły „Trojaka”, a pozostali przedszkolacy mogli zobaczyć prawdziwy dziewczęcy strój śląski. Dzieci z grupy Puchatki zatańczyły „Grozika”. Dzieci z grupy Uszatki zatańczyły „Koziorajkę”. Dzieci z grupy Wesołe Misie wspaniale recytowały wiersz o trudzie i ciężkiej pracy górników. W każdym wierszu recytowanym przez wszystkich przedszkolaków słychać było zrozumienie dla tego niebezpiecznego zawodu. Dzieci mogły utrwalić zdobyte dotąd wiadomości oglądając bajkę Bolek i Lolek w kopalni. Na zakończenie wspólnie z Górnikiem dzieci zakołysały się w rytm Górniczego walczyka, którego słowa nucił wzruszony gość. Pożegnanie było bardzo uroczyste, dzieci wręczyły drobny upominek i rysunki wykonane węglem. Nasz gość powiedział, że te rysunki to dla niego najcenniejszy prezent. Dziękujemy za odwiedziny.(AM)

ANDRZEJKI

30 listopada odbyły się w naszym przedszkolu Andrzejki. Mali goście przyszli na zabawę przebrani, a królowały czarownice i wiedźmy. Pani Asia i Agata zadbały o to, by każdy gość czuł się wyjątkowo. Ten wieczór był zarezerwowany na wróżby i zagadki. Dzieci mogły dowiedzieć się kim zostaną w przyszłości. Rodzice też aktywnie uczestniczyli w zabawach i wróżbach. Na koniec odbyła się zabawa z pantoflami, w ten sposób wyłoniono króla i królową andrzejkowej zabawy. Zostali nimi Darek B. i Natalia G. Z berłem w ręce i koroną na głowie para królewska rozpoczęła tańce na holu. W przerwie czekał pyszny poczęstunek. Na koniec pani Asia nauczyła wszystkich gości tańca Hafanana. Do zobaczenia za rok.(AM)

 

 

PRZYTULISCKO DLA ZWIERZĄT W ĆWIKLICACH

W środę 30.11.2016r nasze przedszkole odwiedziła pani przedstawiciel Przytuliska dla zwierząt - Przystań Ocalenie. Opowiedziała nam o zwierzakach przebywających w przystani, o ich losach. Wiemy, że Przystań tworzą cudowni ludzie, opiekujący się nie tylko pieskami czy kotkami, bo dom tam znalazło mnóstwo koni, krowa, kozy, lis, a nawet małpka. Wszystkie zwierzęta kiedyś dotkliwie potraktował los i niedobrzy ludzie, na szczęście teraz zaznały spokoju. Dzięki hojności rodziców podarowaliśmy dla Przystani pokarmy i koce, a Pani podarowała nam kalendarze ze zwierzątkami. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu dzieci zrozumiały czym jest odpowiedzialność za swoje domowe zwierzaczki.(MC)

KONKURS PLASTYCZNY „HERB TYCHÓW”

28.11 w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Herb Tychów”. Do konkursu zostało zgłoszonych 11 prac naszych przedszkolaków ze wszystkich grup. Jury w składzie: Pani Dyrektor, Pani Grażyna i Pani Agata musiały podjąć trudne zadanie wyłonienia zwycięzców. Wszystkie herby były wyjątkowo piękne, wykonane różnymi technikami z ogromna precyzją i zaangażowaniem zarówno dzieci jak i rodziców. Na rozstrzygnięciu stawili się wszyscy uczestnicy razem z rodzicami. Ostatecznie I miejsce zdobyła Natalia Glapiak z grupy „Wesołe Misie”, na II miejscu uplasowały się Zosia Kędziora z grupy „Gumisie” i Julia Rosiek z „Wesołych Misiów”. Pozostałe dzieci otrzymały wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali uścisk dłoni samej Pani Dyrektor, pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci książek. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w następnych konkursach.(AF)

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 25.11 w naszym przedszkolu po raz kolejny odbyła się  uroczystość– urodziny PLUSZOWEGO MISIA. Dzieci nie mogły w tym dniu pozostawić swoich pluszaków w domach. Zabrały je ze sobą do przedszkola. O godzinie 10:30 przedszkolny hol zapełnił się kolorową gromadką Misiaków -Pluszaków i dzieci, które w tym dniu razem z Paniami -założyły kolorowe czapeczki. To to przecież urodziny Pluszowego Misia jak i w ubiegłym roku- urodzinową imprezę rozpoczęła pani Dyrektor witając całą przedszkolną społeczność, po czym wszyscy zaśpiewali hymn naszego przedszkola. Następnie pani Lucyna przypomniała historię pluszowego misia a dzieci zaprezentowały swoje misie w toku zabawy pod hasłem „Wesołe powitania”. Pani Lucyna zwróciła uwagę dzieci na wygląd misiowego ogonka. Dlaczego jest taki krótki? Odpowiedź na to pytanie dzieci znalazły w legendzie pt. „Krótka historia misiowego ogona”, którą przeczytała pani Dyrektor. Później pani Lucyna zaprosiła dzieci do rozwiązania zagadki obrazkowej- „Bajkowe misie” oraz  udziału w konkursach zręcznościowych –„Nakarm misia”, „Miś w opałach”. Zabawy przeplatane były tańcami i pląsami przy piosenkach o misiach. Atmosferę zabawy „podgrzały” mydlane bańki, które wypełniły przedszkolny hol przy piosence Gummi Miś-Bańkę łap. Radosny nastrój udzielił się wszystkim i pląsom nie było końca,  a tradycyjny kolorowy urodzinowy tort z wizerunkiem Misia wzbudził zachwyt uczestników zabawy a jakże, przecież tryskała na nim kolorowa fontanna- party! Widok zachwyconych, radosnych dziecięcych oczu był bezcenny (LG)                                                     

WIZYTA GOMISIÓW I USZATKÓW W BIBLIOTECE

Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Przedszkolaki z grupy Gumisie i Usztaki wraz ze swoimi Paniami odwiedziły Bibliotekę Miejską dla dzieci mieszczącą się na Os.A w Tychach. W bibliotece przywitała dzieci Pani Bibliotekarka, która w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się z biblioteką. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, o różnej tematyce. W czasie wizyty w bibliotece dzieci wykonały własnoręcznie pamiątkowy medal i obiecały Pani Bibliotekarce, że odwiedzą bibliotekę również z rodzicami. (G.G-G.)

KONKURS PLASTYCZNY „My First English Words ”

„My First English Words” to specjalnie przygotowany konkurs plastyczny z elementami języka angielskiego dla dzieci 6 letnich, którego organizatorem jest Przedszkole nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach. W dniu 17 listopada 2016r. w Przedszkolu nr 10 w Tychach, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród laureatom. Laureatami zostały również dzieci z naszego przedszkola. Trzecie miejsce w konkursie zajęli: Maja Piotrowicz, Radosław Kubacki i Alicja Spyra z grupy „Uszatki. Jest to dla naszego przedszkola wielkie wyróżnienie, z którego bardzo się cieszymy. Ale najbardziej jesteśmy dumni z naszych laureatów, gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 BEMOL I WIOLINKA GÓRNIK

Już po raz kolejny nasze przedszkole odwiedzili nasi przyjaciele- Bemol i Wilinka. Tym razem zabrali nas  w wędrówkę po śląskich tradycjach. Poznaliśmy legendy związane z kopalniami- węgla, soli oraz kredy, spotkaliśmy też postacie związane ze śląskimi tradycjami- Skarbnika, Księżniczkę Kingę oraz Ducha Bielucha. Nauczyliśmy się także elementów gwary śląskiej, piosenek oraz tańca – trojaka. A wszystko to przy akompaniamencie na instrumencie klawiszowym.

MARZYCIELSKA POCZTA

W listopadzie „Gumisie” wzięły udział w akcji „Marzycielska Poczta”. Pomysł narodził się w 2009 roku i polega na wysyłaniu listów do chorych dzieci, które zgłaszają chęć udziału w akcji na specjalnie do tego przeznaczonej stronie internetowej (https://marzycielskapoczta.pl/). Wspólnie z Nauczycielką „Gumisie” wybrały Nikolę i Krystiana na swoich nowych przyjaciół. Dokładnie przeczytały ich profile internetowe i narysowały dla nich prezenty. Dziewczynki narysowały dla Nikoli zwierzątka, syrenki i kwiaty. Chłopaki natomiast wybierali na prezenty dla Krystiana klocki, dinozaury i oczywiście Spidermana. Listy zostały wysłane 16.11.2016 razem z krótkimi pozdrowieniami i pocztówkami z Tychów. Teraz wszyscy z niecierpliwością czekają na odpowiedź naszych nowych kolegów! Zachęcamy Państwa do odwiedzenia strony „Marzycielskiej Poczty” i przyłączenia się do akcji. 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „Barwy Jesieni”

„Barwy Jesieni” to konkurs plastyczny organizowany przez Prywatną Szkołę „ART” mieszczącą się przy ul. Plac Wolności 3.  Tym razem laureatem tego pięknego konkursu plastycznego okazał sie Marcel Kania z grupy „Gumisie”, który zdobył 2 miejsce. Nagroda naszemu laureatowi została wręczona 7 listopada 2016 w Teatrze Małym w Tychach. Laureata konkursu można obejrzeć na naszej stronie internetowej w zakładce „Album fotograficzny”. Po raz kolejny jest to wspaniałe wyróżnienie dla naszej placówki i radość naszego podopiecznego. (G.G-G.)

 

 

FESTIWAL PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ I PATRIOTYCZNEJ PRZEDSZKOLAKÓW

W tym roku festiwal odbył się dnia 7 listopada w Teatrze Małym w Tychach. Organizatorem Festiwalu była Wojskowa Komisja Uzupełnień w Tychach.  Festiwal rozpoczął się od odśpiewania Hymnu. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, przedszkolaki śledziły występy na scenie swoich rówieśników z innych placówek przedszkolnych. Nasze przedszkolaki zaprezentowały się w utworze „Serce w plecaku” . Solistą zespołu był Krzysiu Cieślik, wystąpił wraz z chórkiem dziewczynek: Olą Z., Zosią P., Zosią K., Mają, Leną L., Zuzią B., Magdą M., Weroniką H., Zuzią Ł.. Piękny występ dzieci został nagrodzony wyróżnieniem ze strony organizatorów oraz nagrodą rzeczową dla Przedszkola. Zdjęcia z festiwalu można obejrzeć na naszej stronie internetowej w zakładce „Album fotograficzny”. (G.G-G.)

 KINO SFERYCZNE

03.11.2016r. w sali Uszatków ustawiony został ogromny namiot w kształcie kopuły. Okazało się, że wewnątrz znajduje się KINO SFERYCZNE. Każda grupa wchodząc do środka namiotu mogła siedzieć lub leżeć na materacach i oglądać bajkę.Młodsze przedszkolaki oglądały bajkę o podwodnym świecie dwóch uroczych rybek a starsze przedszkolaki o niedźwiadku i pingwinie,którzy wędrowali po kosmosie i poznawali różne planety i gwiazdozbiory. Dzieci były zachwycone, ponieważ obraz w takim kinie wyświetlany jest we wszystkich kierunkach, w dodatku w technologii 3D ale bez konieczności zakładania specjalnych okularów. Dla wszystkich było to niezapomniane przeżycie. (AK) 

 USZATKI NA WYCIECZCE

25.10.2016 nasze najstarsze przedszkolaki pojechały na wycieczkę do Wygiełzowa. Wzięliśmy tam udział w zajęciach "od ziarna do chleba". Dowiedzieliśmy się jak w danych czasach przygotowywano chleb. Nawet sami spróbowaliśmy popracować tamtejszymi narzędziami. To byłą naprawdę ciężka praca. Na jej zakończenie spróbowaliśmy pysznego chlebka. Potem wraz z panią przewodnik zwiedziliśmy skansen. Mogliśmy zobaczyć jak kiedyś mieszkał bogaty, a także biedny pan. Najbardziej spodobała nam się szkoła, a szczególnie tabliczki do pisania, które jak zauważyły dzieci przypominają dzisiejsze tablety. Wycieczka bardzo się wszystkim spodobała. Aż chcemy znowu tam pojechać, tym razem zwiedzając także ruiny zamku. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć w naszej galerii, wszystkie 90 zdjęć z wycieczki możecie Państwo zobaczyć na naszej FB stronie Małe Ogródki

https://www.facebook.com/Ma%C5%82e-ogr%C3%B3dki-Przedszkole-nr-9-im-Pluszowego-Misia-Tychy-566293853401731/

SPOTKANIE Z HIGIENISTKĄ STOMATOLOGICZNĄ

"Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda... tak się zaczyna wielka przygoda..." Przedszkole odwiedziła higienistka stomatologiczna. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały na czym polega praca higienistki stomatologicznej oraz jak wygląda wizyta u stomatologa. Higienistka omówiła także przyniesione narzędzia, którymi posługuje się dentysta i wyjaśniła do czego one służą. Przedszkolaki dowiedziały się również jak należy dbać o higienę jamy ustnej oraz jakie pokarmy i napoje szkodzą a jakie wzmacniają zęby.

Dużą sensację wzbudził duży model szczęki i szczoteczki do zębów, na którym higienistka pokazywała dzieciom jak prawidłowo powinno się szczotkować zęby. Każde dziecko mogło samodzielnie spróbować czyścić ząbki na modelu, co sprawiło im dużo radości. Spotkanie to z pewnością było bardzo interesujące i pouczające.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

21.09.2016r. w naszym przedszkolu odbył się Dzień Przedszkolaka. Tego dnia dzieci w doskonałych humorach zebrały się na holu przedszkolnym. Pani Alicja po krótkim wprowadzeniu i wyjaśnieniu celu spotkania, poprosiła przedszkolaki aby odśpiewały hymn naszego przedszkola a następnie zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Przedszkolaki brały udział w takich konkursach jak np. taniec z balonem czy kto pierwszy złapie balon. Nie mogło również zabraknąć tańca do piosenki pszczółki Mai oraz Kaczuszek. Doping podczas konkursów, radość oraz śmiech dzieci świadczył o wspaniałej zabawie. Na zakończenie imprezy dzieci ozdabiały różnymi materiałami plastycznymi naszkicowane postacie przedszkolaków oraz łapały bańki mydlane. Następnie zmęczone ale szczęśliwe udały się do swoich sal, gdzie otrzymały medale, soczek oraz balon na patyku.(ak)

 SPRZĄTANIE ŚWIATA

22.09.2016 roku dzieci z wszystkich grup wzięły udział w akcji Sprzątanie Świata, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów". Dzieci podczas zajęć na holu, poprzez zabawy, dowiedziały się czym jest recykling, poznały różne rodzaje śmieci i kolorowe kosze. Samodzielnie starały się także posegregować odpady. Na koniec zajęć wyszły na podwórko i zaopatrzone w rękawiczki posprzątały ogród, ze śmieci rozrzuconych przez chochlika psotnika. Dzieci przez działanie i wesołe zabawy nauczyły się segregować odpady, działać wspólnie, a przede wszystkim dbać o środowisko. (mc)

WYCIECZKA NA KOMENDĘ MIEJSKĄ POLICJI W TYCHACH

W dniu 23.09.2016r.nasze przedszkolaki odwiedziły Komendę Miejską Policji w Tychach. Celem spotkania było budowanie pozytywnego nastawienia do policjanta oraz ukazanie specyfiki jego pracy. Wizyta rozpoczęła się przedstawieniem psów policyjnych przez policjantów nazywanych przewodnikiem psa. Dzieci dowiedziały się że obowiązkiem psa policyjnego jest nie tylko nocny patrol ale też tropienie sprawców przestępstw. Policjanci specjalnie dla naszych przedszkolaków przygotowali scenkę pokazową w czasie której mogły zobaczyć jak pies łapie przestępcę. Następnie dzieci oglądały różnego rodzaju policyjne pojazdy. Miały możliwość posiedzieć na motorze, gdzie mogły włączyć syrenę i światła a także w samochodzie policyjnym. Wycieczka zakończyła się projekcją filmu przedstawiającego jak unikać zagrożeń i jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych podziękowaniu za ciekawe zajęcia, dzieci nagrodziły policjantów dyplomami i rysunkami na temat pracy policjanta.(ak) 

BAL JESIENNY

W piątek 30.09.2016 nasze przedszkolaki spotkały się na balu aby powitać Panią Jesień. W wierszu D.Gellner zaprezentowała się Helenka Szeliga z grupy "Gumisie", która powitała panią jesień w imieniu wszystkich przedszkolaków. Dzieci prezentowały na sobie piękne stroje bogate w kolory jesieni, ale nie brakowało też jeża, muchomorka, maślaka i drzewa. Bal odbył się w cudownej jesiennej scenerii oraz atmosferze wypełnionej uśmiechami i wypiekami na twarzy. Dzieci bawiły się wesoło w rytmach jesiennej muzyki. Były tańce w parach, pociągach, dzieci naśladowały ruchem słowa piosenek przy użyciu kolorowych liści i innych jesiennych elementów. Taka zabawa odbywa się w naszym przedszkolu co roku i co roku towarzyszą jej niesamowite emocje i niezapomniane przeżycia.(ggg)

Aktualności

Informacja prawna