Menu

Wydarzenia

Archiwum 2014/2015

KONKURS PLASTYCZNY- „OCEAN-ŚWIAT PODWODNEJ PRZYGODY”

Jak powszechnie wiadomo 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Z tej właśnie okazji w naszym przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny. Do wzięcia udziału w konkursie zostały zaproszone wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola oraz ich rodziny.  Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej nie większej niż formaty A3 oraz A4, na których zostało przedstawione życie Oceanów oraz zwierząt tam zamieszkujących . W konkursie wzięło udział  10 uczniów naszego przedszkola oraz ich rodziny.  Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody.

A oto laureaci konkursu:

WYRÓŻNIENIA I STOPNIA:

Marcin Pawlaczyk

Maja Jędrysek

Kornelia Janik

Oskar Kocyła

Bartek i Piotrek Szpura

WYRÓŻNIENIA II STOPNIA:

Marta Jasicka

Kamil Jasicki

Bartosz Pisarek

   "JAK POWITAĆ LATO" - WYCIECZKA AUTOKAROWA

17 czerwca starsze dzieci udały się na wycieczkę do Żorskiego Centrum Regionalnego na zajęcia poświęcone zwyczajom witania lata. Panie z Centrum prowadziły zajęcia mówiąc po śląsku, co bardzo spodobało się dzieciom. Całe zajęcia dotyczyły nocy kupały – nocy świętojańskiej, więc odbywały się w specjalnie scenerii – nad przygotowaną rzeką po której płynęły wianki. Przenieśliśmy się w dawne czasy. Dziewczynki tak jak dawniej to się odbywało zbierały kwiaty, plotły wianki i starały się jak najpiękniej zatańczyć. Potem puszczały swoje wianki na wodzie, mając nadzieje że w tym roku wyjdą za mąż. Chłopcy wyławiali wianki ukochanej i zanosili je wybrance serca. Potem zbierali drzewo i „rozpalili” ognisko, przez które wysokoooo skakali, starając się zaimponować koleżankom. Następnie posłuchaliśmy legendę świętojańską i udaliśmy się na poczęstunek – herbatkę i chleb z dżemem, a co odważniejsi ze smalcem! PYCHA! Po krótkiej przerwie odbyła się druga część zajęć, na której rozwiązywaliśmy zagadki o lecie, tworzyliśmy kwiaty i obejrzeliśmy teatrzyk - legendę „Kwiat paproci”, w której role zagrali Jeremi z Uszatków i Kamil J z Gumisów. Dla utrwalenia zdobytej wiedzy dzieci otrzymały książeczki z serii „Bajtel” z zadaniami. Spotkanie bardzo nam się podobało i na pewno wrócimy jeszcze do Żor poznać inne ciekawe tradycje. (M.C)

 

"Dzień morskich opowieści"

16 czerwca dzieci z grupy Gumisie odwiedziły swoje koleżanki i kolegów z przedszkola nr 10. Udaliśmy się tam na dzień „morskich opowieści”. Przywitamy się okrzykiem Ahoj Piraci i ruszyliśmy do zabawy! Najpierw pani odczytała list, który był ukryty w butelce i przedstawiła nam zasady zabawy. Potem przynieśliśmy pierwsza skrzynie w której czekało na nas zadanie – wykonanie czapek pirackich. Za pięknie wykonane czapki otrzymaliśmy pierwszy kawałek mapy. W drugiej skrzyni czekało muzyczne zadanie – nauczyliśmy się naszego hymny „Hej ho żagle staw, ciągnij line i się baw! Hej ho śmiało steruj, statkiem który jest z papieru! Hej!” Za odśpiewanie otrzymaliśmy drugi kawałek mapy. Następnie jak przystało na prawdziwych piratów trochę zgłodnieliśmy, więc łapaliśmy rybki z zagadkami, za rozwiązanie których w skrzyni czekała kolejna część mapy i pyszne banany. Gdy nasze brzuchy były pełne ruszyliśmy do kolejnego zadania – musieliśmy przejść tor przeszkód na końcu którego pani pasowała nas szablą na prawdziwego pirata! Mając już wszystkie 4 kawałki mapy złożyliśmy je i odnaleźliśmy skarb – kufer w którym ukryte było złoto. Pyszne złoto – czekoladowe :) Zabawa bardzo nam się podobała i nie możemy się doczekać kolejnej wspólnej przygody. (M.C)

 

USZATKI W MUZEUM MIEJSKIM W TYCHACH

09.06.2015 Uszatki wybrały się na wycieczkę do Muzeum Miejskiego w Tychach na lekcję muzealną pt. „Poznajemy muzeum”. Poprzez zabawę dzieci poznały muzeum. Dowiedziały się co znaczy słowo eksponat i obejrzały wiele przedmiotów muzealnych. Zwiedziły wystawę Kresowianie w Tychach. Dowiedziały się również na czym polega praca muzealnika. Zajęcia były bardzo interesujące i zaspokoiły ciekawość nawet największych „pytalskich.”(HS)

DZIEŃ DZIECKA

01.06.2015 w Przedszkolu Pluszowego Misia obchodziliśmy dzień dziecka. Z tej okazji wszystkie dzieci udały się do sali zabaw Nibylandia. Dzieci z nieskrywanym zachwytem korzystały ze wszystkich atrakcji: bawiły się na zjeżdżalniach, skakały na materacach, wspinały po ogromnym statku i kąpały w basenie z piłeczkami. Po tak wyczerpującej zabawie chwilą wytchnienia był słodki poczęstunek i szklanka soku. Krótki odpoczynek, chwila relaksu i dzieci nabrały sił na dalszą zabawę. I tak niestrudzenie przez dwie godziny. Dla przedszkolaków był to naprawdę udany dzień, który zapamiętają na długo.(HS)

 

AKADEMIA ZDROWEGO UŚMIECHU


19.05.2015 nasze przedszkole odwiedziła Akademia Zdrowego Uśmiechu. Podczas spotkania asystentki z Centrum Stomatologii dziecięcej i ortodoncji z Katowic przeprowadziły multimedialną prezentację. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z prawidłową higieną jamy ustnej oraz adaptację przedszkolaków do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Podczas warsztatów dzieci poznały procedury leczenia oraz podstawowe zabiegami profilaktyczne, tj. fluoryzacja, ozonowanie, lakowanie. Dzięki temu dziecko zostaje odpowiednio przygotowane do wizyt u dentysty. Dodatkowo dzieci uczyły się prawidłowego szczotkowania zębów oraz zdrowych nawyków żywieniowych. Dzieci poznały budowę zęba (korona, korzenie) i ich rodzaje(mleczne, stałe). Dowiadywały się dlaczego psują się ząbki, co jest dobre dla zębów a co nie, co robią „Robaczki -próchniaczki w buzi i jak dbać o ząbki. Wesoła zabawa w dentystę ze smokiem Dinusiem, przekonała wszystkie dzieci, że dentysty nie należy się bać. Podczas spotkania przeprowadzono kontrolne badanie u przedszkolaków, rodzice otrzymali diagramy z oznaczonymi ząbkami do kontroli.(HS)

 

 

 DZIEŃ EUROPEJSKI

W piątek 8 maja w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Europejski, był on podsumowaniem całego tygodnia, dotyczącego Unii Europejskiej. W związku z tym przyszły do nas zaprzyjaźnione „Skrzaty” z przedszkola nr 10. Wszyscy spotkaliśmy się w przedszkolnym ogrodzie i „wskoczyliśmy do pociągu”, który woził nas po rożny krajach. Pani Iwonka wraz ze „Skrzatami” opowiedziała nam o Dani – syrence, wikingach, Andersenie i klockach Lego, mogliśmy spróbować pysznych maślanych duńskich ciasteczek, a dzieci odśpiewały piosenkę o klockach Lego. Następnie pojechaliśmy do Holandii, gdzie próbowaliśmy żółtego sera, „jeździliśmy” na rowerach, czy oglądaliśmy holenderskie wiatraki. Kolejnym odwiedzonym przez nas krajem była Austria. Posłuchaliśmy utworu Mozarta, obejrzeliśmy piękne górskie widoki i zjedliśmy alpejską czekoladę! Czwartym krajem była Grecja. Wszyscy zatańczyliśmy Zorbę, posłuchaliśmy o olimpiadzie i kosztowaliśmy greckie przysmaki czyli figi. Piątym krajem, o których opowiadały nam Panie była gorrrrąca Hiszpania! Poza informacjami o niej, zatańczyliśmy z chustami piosenkę o byczku Fernando, a chętne dzieci przygrywały nam na instrumentach. Zjedliśmy tu też pyszne pomarańcze. Ostatnim krajem, do którego powróciliśmy kończąc wycieczkę była Polska. Tu dzieci same przekazały najważniejsze informacje o naszym kraju, zatańczyły krakowiaka i zjadły polskie jabłka. Na koniec naszej wycieczki Uszatki sprawiły nam niespodziankę i zaśpiewały piosenkę Panie Janie, nie tylko po polsku ale i po francusku! Brawo!!! Dziękujemy Skrzatom z „dziesiątki” za odwiedziny, a wszystkim dzieciom za wspaniałą, wspólną zabawę! (MC)

  DZIEŃ POLSKI

30.04.2015 w naszym przedszkolu obchodziliśmy DZIEŃ POLSKI. Wszystko zaczęło się od zorganizowania konkursu „Polska – zabytki znane i nieznane”. Rodzice wraz z dziećmi przygotowali makiety ciekawych zabytków naszego kraju. Następnie Pani Kasia i Marta miały wybrać prace zwycięskie, a wszystkie makiety posłużyć miały do przestawienia dzieciom interesujących miejsc w kraju. Prace przeszły jednak nasze najśmielsze oczekiwania i nie potrafiłyśmy wybrać najlepszej, wiec zdecydowałyśmy się przyznać wszystkim sześciu rodzinom pierwsze miejsce! Uroczyste rozdanie nagród odbyło się podczas dnia polskiego. Dzieci z wszystkich grup zostały zaproszone na hol, mogły pooglądać wystawione prace. Porozmawialiśmy sobie o polskiej fladze, godle, hymnie. Przypomnieliśmy sobie takie miejsca jak Warszawa, Kraków, a także Tatry, Wisłę i morze Batyckie. Następnie wybraliśmy się na „wycieczkę” po Polsce. Pierwszym miejscem jaki odwiedziliśmy był Ogrodzieniec – dzieci poznały Maczugę Herkulesa – przygotowaną przez rodzinę Wojtusia Pająka z Wesołych Misiów. Poznały jej legendę, a także kilka informacji o jej powstaniu. Następnie odwiedziliśmy Złoty Stok i kopalnie złota, której makietę przygotowała rodzina Bartusia Pisarka z Puchatkowi. Panie pokazały nam jej wnętrze przedstawione na fotografiach a także opowiedziały o niej kila słów. Do osady w Biskupinie zabrała nas rodzina Kornelii Janik z Wesołych Misiów, dzieci bardzo zaciekawiły się charakterystycznymi budowlami oraz położeniem osady na jeziorze. Kolejnym miejscem była latarnia morska w Ustce i przygotowana przez rodzinę Oli Ziółek z Puchatków. Tu także panie przedstawiły historie powstania obiektu i jego znaczenie. Przedostatnim miejscem, oglądanym z ogromnym zainteresowaniem był zamek w Koziegłowach przygotowany przez rodzinę Wojtka Goraja z Gumisów, także o tym miejscu panie opowiedziały dzieciom kilka ciekawostek. Ostatnim punktem „wycieczki” było nasze miasto, gdyż rodzina Bartusia (Wesołe Misie) i Piotrusia (Uszatki) Szpury przygotowała plan osiedla A. Makieta była tak dokładnie odzwierciedlona, że dzieci które mieszkają na tym osiedlu, mogły pokazać budynki w których mieszkają. Na zakończenie uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy dla rodzin, podziękowania dla rodziców i gry które mamy nadzieje umilą domowe wieczory. Wszystkie przedszkolne dzieci otrzymały flagi naszego kraju, przypomniały sobie jakie święta czekają na nas w najbliższych dniach, a dziewczynki z Wesołych Misiów wyrecytowały wiersz Czesława Janczarskiego „Powiewa Flaga”. Wszystkie konkursowe prace można oglądać w naszej przedszkolnej szatni, zachęcamy do zapoznania się z nimi i odwiedzenia tych miejsc w czasie wakacyjnych podroży. Wszystkim rodzicom jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy. (MC)

 

    Piłkarska Olimpiada Przedszkolaków

29 kwietnia blisko 160 przedszkolaków z 12 tyskich przedszkoli bawiło się na I Piłkarskiej Olimpiadzie Przedszkolaków organizowanej przez Akademię Piłki Nożnej GKS Tychy. I nasze przedszkolaki bawiły się na tej wspaniałej imprezie. Najpierw bylo powitanie i profesjonalna rozgrzewka, później drużyny uczestniczyły w sportowych grach i zabawach. Na olimpiadzie były konkurencje takie jak: zbijanie kręgli, tor sprawnościowy, wyścigi rzędów, prowadzenie piłki ze strzałem na bramkę oraz oczywiście mecze.

W I Olimpiadzie Przedszkolaków wzięły udział dzieci z 11 przedszkoli. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i medale.

Akademia Dziecięca GKS Tychy zaprasza wszystkie dzieci roczników 2009-2011 na zajęcia treningowe prowadzone w 5 ośrodkach w Tychach.  Więcej na www.akademiagkstychy.pl .

Główny organizator: Akademia Piłki Nożnej GKS Tychy, współorganizatorzy: UKS GKS Tychy, Warsztat Formy, Stowarzyszenie Kibice Razem oraz MOSiR Tychy. (K.S)

 

Planetarium

 


               24.04.2015  podsumowując tydzień o kosmosie Uszatki  i Gumisie pojechały na wycieczkę do Planetarium w Chorzowie na seans: "Kometa nad Szwajcarską Doliną"- podczas seansu planetarium zamieniło się w statek kosmiczny, którym dzieci: Berenika i Jurek udali się w fascynującą podróż w Kosmos. Ich pilotem i przewodnikiem po Układzie Słonecznym był sam Mikołaj Kopernik – twórca teorii heliocentrycznej. Dzieci z okien statku kosmicznego oglądały Księżyc, Mars, Jowisz, doświadczyły także zderzenia z planetoidą.... Po długiej podróży dotarły do tytułowej komety. Wizyta w Planetarium pozwoliła przybliżyć dzieciom temat astronomii.(HS)

 

  Konkurs Piosenki Ekologicznej

23 kwietnia odbył się w naszym przedszkolu międzyprzedszkolny konkurs piosenki ekologicznej. Konkurs odbywał się pod hasłem " NASZA PLANETA ZIEMIA". Uczestnikami były dzieci z Przedszkoli nr 9, 10 i 11. Konkurs rozpoczął się od krótkiego quizu na temat ekologii skierowanego do widowni. Dzieci utrwaliły swoją wiedzę na temat dbania o środowisko. Potem słuchaliśmy pięknie wykonanych piosenek, a po obradach jury zostały ogłoszone wyniki. I miejsce wśród dzieci starszych zajęła Michasia z grupy Gumisie, w grupie dzieci młodszych Karolinka z grupy Wesołe Misie zajęła II miejsce. (K.S)

 

 

   DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia  w naszym przedszkolu obchodziliśmy DZIEŃ ZIEMI. Wszystkie dzieci poznały bajkę o Czerwonym Kapturku, który nie pozwolił wilkowi zaśmiecać lasu, odgadywały zagadki przyrodnicze i ekologiczne, segregowały "śmieci" i wykonały życzenie Ziemi. Uszatki i Wesołe Misie poszly na patrol ekologiczny i sprawdzały czy w okolicy przedszkola są pojemniki do segregowania śmieci.  Gumisie i Puchatki zainaugurowały  sezon małych ogródków, sadziły cebulę, siały rzodkiewkę w naszym przedszkolnym ogródku.  Chętne dzieci siały koper, buraczki i sadziły cebulki mieczyków. (K.S)

 

    Koncert muzyczny

W naszym przedszkolu często odbywają się koncerty muzyczne. Dzieci w świat muzyki wprowadza Bemol i Wiolinka, był koncert skrzypcowy, poznawanie akordeonu i kontrabasu.

21 kwietnia dzieci słuchały dźwięków HARFY. To był niesamowity koncert i przepiękna muzyka. Dzieci mogły usłyszeć falującą wodę, fontannę, utwory mające nazwy przypraw, np. cynamon czy gałka muszatułowa.  Nie często też zdarza się oglądać ten instrument, była więc to dla wszystkich atrakcja. (K.S)

Pszczelarz w przedszkolu.

W piątek 17.04 nasze przedszkole odwiedził niecodzienny gość – pan Artur Głowacki – pszczelarz. Opowiedział nam trochę o życiu pszczół. Dowiedzieliśmy się że pszczoły to nasi najlepsi latający przyjaciele, ale musimy wiedzieć jak ich odróżnić od os, które już takie przyjazne nie są – w końcu osy to mięsożercy. Wiemy też że miód produkują także trzmiele. Ale jednak najwięcej dowiedzieliśmy się właśnie o pszczołach. Mamo, tato wiemy już że – w ulu najważniejsza jest królowa, a wszystkie pszczółki – robotnice jak i trutnie – przytulają się do niej, ocierają żeby pachnieć tak ja ona – bo po zapachu wiedzą gdzie mają dom. Wiemy także że pszczoły poza miodem produkują wosk i bardzo zdrowy propolis. Najbardziej ucieszyło nas to że mogliśmy wszystkiego dotknąć i powąchać. Poznaliśmy także budowę ula, dokładnie pooglądaliśmy i po dotykaliśmy wszystkie ramki na których mieszkają, a także produkują miód. Wiemy też że pszczoły mieszkają w tej dolnej części ula – w górnej jest miejsce na miód dla pszczelarza. Dowiedzieliśmy się także tego jak długo żyją pszczoły – królowa 4 lata, robotnice tylko 22 dni, a co ciekawe te które urodzą się pod koniec lata i na początku jesieni aż 6 m-ce – po to by rod przetrwał do następnej wiosny. Pan pszczelarz pokazał nam tez strój który ubiera by ochronić się przed użądleniami, a także podkurzacz – urządzenie którym okadza ul – pszczoły myślą wtedy że gdzieś w okolicy jest pożar, i zjadają jak najwięcej miodu – bo nie wiadomo kiedy będzie bezpiecznie - i tak najedzone, nie potrafią wystawić już żądła, więc pszczelarz może spokojnie pracować! Zajęcia nam się bardzo podobały, a w podziękowaniu przygotowaliśmy dla pszczelarza obrazek. Najważniejszą rzeczą jaka zapamiętamy jest jednak ta że bez pszczół nie ma kwiatów, owoców i życia na świecie, więc będziemy o nie dbać. Obiecaliśmy także panu Arturowi że gdy zobaczymy dziki ul to zamiast go niszczyć zadzwonimy po niego, bo na co dzień nasz gość prowadzi także pogotowie pszczelarskie. (MC)

Wierszowana Wiosna u Gumisiów

16.04 w naszym przedszkolu odbył się już po raz drugi konkurs Wierszowana Wiosna, skierowany do dzieci z grupy Gumisie. Chętne dzieci otrzymały wierszyki o rożnych porach roku i razem z rodzicami przygotowywali się do występu. Rodzice wykonali dla dzieci piękne stroje i rekwizyty a dzieci starały się jak najlepiej zaprezentować wiersz. W tym roku w konkursowym jury zasiadała Pani Anetka z biblioteki a także Pani Grażyna Świerczyńska  - autorka wielu recytowanych przez dzieci wierszy. Występ przed autorem był nie tylko dla dzieci ale także dla Pani poetki wielkim przeżyciem.  Wprawdzie pierwsze miejsce zdobyło tylko dwoje dzieci, ale wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom i nagrody.(MC)

Gumisie w Szkole Podstawowej nr 1

15.04 dzieci z grupy Gumisie poznawały Szkołę Podstawową nr 1. Zapoznaliśmy się z budynkiem szkoły, ważnymi miejscami i pracownikami. Na początku zobaczyliśmy szkolną zerówkę, a potem świetlicę i jadalnie. Pani Grażynka – nauczycielka ze szkoły, która nas oprowadzała, opowiedziała nam także o patronie szkoły, zabrała do gabinetu Pana Dyrektora, do sali regionalnej, komputerowej, gimnastycznej i lekcyjnej. Odwiedziliśmy też panią pedagog i higienistkę. Zwiedzanie bardzo nam się podobało i przybliżyło miejsce, do którego niektórzy z nas niedługo będą chodzili. (MC)

Teatrzyk

W dniu 9.04  wszystkie dzieci obejrzały bardzo wesołe i ciekawe przygody bosmana Zaka. Razem z nim żeglowaliśmy po morzach i oceanach zwiedzając różne odległe zakątki świata i przeżywając niezwykłe przygody. Bosman Zak uczył nas również jak należy zachować się w tych niezwykłych miejscach.  Wspólnie śpiewaliśmy piosenki i wspaniale bawiliśmy się przy nich. (MC)

 

 Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest na całym świecie 7 kwietnia. Jest to dzień rocznicy upamiętniający powstanie Światowej Organizacji Zdrowia. W ramach Dnia Zdrowia w naszym przedszkolu zostały zorganizowane rozgrywki konkursowe zarówno dla dzieci starszych jak i młodszych. Konkurs oraz blok tematyczny całego tygodnia został poświęcony zdrowiu, aby przypomnieć wszystkim dzieciom jak bardzo jest cenne. Warto także przypomnieć, iż przedszkole czynnie bierze udział w programach takich jak: Akademia Zdrowego Przedszkolaka, Mamo Tato wolę wodę, Dzieciństwo bez próchnicy, Szkołą w ruchu, Szkoła czystych rąk czy miejskiej kampanii społecznej na rzecz zdrowego żywienia- Małe Ogródki.

Konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych, pierwsza grupa to dzieci w przedziale wiekowym 3-4 lat, natomiast drugą grupą były dzieci w wieku 5-6 lat. Pierwsza konkurencja polegała na odgadnięciu nazwy przedmiotu (np. strzykawka, stetoskop, narzędzia dentystyczne) oraz ich zastosowanie. Kolejnym zadaniem były zagadki dotyczące zdrowia, zdrowego odżywiania się oraz higieny. W następnej konkurencji liczył się czas w jakim dzieci szczotkowały atrapy zębów. Natomiast w czwartej konkurencji należało wybrać spośród zdrowych oraz niezdrowych produktów spożywczych, te które należą do wartościowych. Przedszkolaki budowały również piramidę żywieniową, rozpoznawały smaki owoców oraz warzyw, dopasowywały odpowiednie ubrania do sylwet dzieci.

W nagrodę wszystkie przedszkolaki otrzymały dyplomy, medale „Zdrowego Przedszkolaka” oraz mogły wypić przepyszny, zdrowy sok jabłkowy, które samodzielnie wcześniej przygotowały.(KK)

 

   Zdrowe i smaczne babeczki

 

02.04.2015 Gumisie zamieniły się w piekarzy! Naszym zadaniem było upiec babeczki. Nie były to zwykłe babeczki, przygotowaliśmy je w 100% bez produktów mlecznych i pszennych (bez laktozy i glutenu). Chcieliśmy posmakować czy przekąski dzieci mających alergie są smaczne. Naszą pracę zaczęliśmy od przyjrzenia się produktom, powąchaniu ich, posmakowaniu, szukaliśmy znaku przekreślonego kłosa, dopatrywaliśmy się zawartości mleka. Następnie umyliśmy dokładnie ręce, założyliśmy fartuszki i nakrycia głowy. Potem musieliśmy dodawać składniki zgodnie z rysunkowym przepisem. Część dzieci zajęła się składnikami suchymi, a druga połowa – mokrymi. Gdy składniki znalazły się w miskach, zostały wymieszane i połączane w całość. Kolejnym zadaniem było ponakładanie ciasta do papilotek muffinkowych i zaniesienie ich paniom kucharkom. Gdy ciasteczka się upiekły i dobrze wystygły można było je zjeść. Musimy powiedzieć, że nie spodziewaliśmy się, że będą takie dobre! Nie było w naszej grupie dziecka, któremu babeczka nie smakowała! A niektórzy nawet prosili o możliwości odrysowania przepisu, żeby upiec takie same w domu. Fajnie było przygotować coś wspólnie i to coś co mogą zjeść wszystkie nasze dzieci, co jest dla nich bezpieczne, a do tego bardzo zdrowe i smaczne. Na pewno zrobimy to jeszcze nie raz!

 

Dzieci prosiły też o zamieszczenie przepisu:
Babeczki bez laktozowe i bez glutenu – ok 20 szt.

Składniki suche:

2 szkl. mąki kukurydzianej (my używaliśmy tej z przekreślonym kłosem, ale jeśli ktoś nie ma problemów z glutenem może wziąć inną ale koniecznie kukurydzaną)
1 szkl. cukru trzcinowego
2 łyżeczki proszku do pieczenia (przekreślony kłos)
cukier z prawdziwą wanilia (my użyliśmy trzcinowego z wanilią)
1 laska cynamonu – potarta

Składniki mokre:

5 dużych marchewek
szklanka żurawiny
4 jajka
1 szkl. oleju słonecznikowego

Składniki mokre wymieszać, składniki suche wymieszać, połączyć razem. Napełnić papilotki. Piec do suchego patyczka. Ok 30-35 minut 180* :)

 

 

 

 

   Przygody Wesołych Misiów i Gumisiów

 

26 marca Wesołe Misie i Gumisie udały się do Muzeum Miejskiego. Niestety chochlik psotnik pokrzyżował nam szyki i pozbawił muzeum prądu. Pani Kasia i Pani Marta zrobiły z nami szybką naradę i jako że pogoda była iście spacerowa postanowiliśmy zwiedzić dzielnice Stare Tychy.

Najpierw Panie pokazały nam pomnik Powstańca Śląskiego i opowiedziały po co tak ważna jest pamięć o Nim. Potem poszliśmy na Stary Rynek i dokładnie przyjrzeliśmy się okolicznej architekturze. Kolejnym punktem wyprawy było podziwianie jak zmieniło się Kino Andromeda, które teraz jest kulturalnym centrum. Następnie poszliśmy do Pana Zegarmistrza, któremu ostatnio obiecaliśmy, że go odwiedzimy. Pan zegarmistrz jak to na mistrza od zegarków przystało, opowiedział nam jak działają zegarki, jak się je naprawia i jakie są ich rodzaje. Podziwialiśmy zegarki na rękę, stojące i wiszące. Zegarmistrz pozwolił nawet pani Marcie pobawić się czasem i poprzesuwać wskazówki tak żebyśmy mogli posłuchać kukania kukułki, liczyliśmy do 11 i do 12! Potem poszliśmy do Galerii Miriam gdzie oglądaliśmy fantastyczne obrazy! Pani Kasia opowiadała nam o technikach ich zrobienia, a wszyscy mówiliśmy o tym, co nam te dzieła przypominają. Wprawdzie wyprawa do Muzeum się nie udała ale nie smucimy się, bo dzięki temu poznaliśmy tak dużo ciekawych rzeczy i tak jesteśmy zadowoleni :) MC

 

 

    WARSZTATY KULINARNE

 

Najpierw zorganizowaliśmy konkurs. Dzieci wraz z rodzicami robiły w domu zdrowe kanapki, a później ich fotografie przyniosły do przedszkola. 25 marca zaprosiliśmy wszystkich chętnych na warsztaty kulinarne. Pierwszym zadaniem było wybranie zdjęcia jednej kanapki i zagłosowanie na nią. Potem zatańczyliśmy wspólnie "Laleczkę z saskiej porcelany" i po podliczeniu głosów i małej dogrywce ogłosiliśmy zwycięzcę. I miejsce zdobyła kanapka wykonana przez Michasię. To bylo I miejsce, pozostali uczestnicy konkursu otrzymali WYRÓŻNIENIA i nagrody. Głównym punktem warsztatów było zrobienie zdrowej kanapki dla kogoś z uczestników. A zakończyliśmy konsumpcją. Z tych zajęć nikt nie wyszedł głodny. Dziękujemy wszystkim uczestnikom. (KS)

 

Uszatki w Muzeum

Dnia 25.03.2015 dzieci z grupy Uszatki wyruszyły na wycieczkę do Tyskiego Muzeum aby obejrzeć zorganizowaną wystawę. Ekspozycja nosiła nazwę: Tychy oczywiste i nieoczywiste. Książęce ślady, dotknięcie sacrum i nowe miasto.

W Muzeum powitała nas mama naszej koleżanki Michasi z Puchatków. Przedstawiła nam podstawowe zasady zachowania i oprowadziła po wystawie. Dzieci obejrzały fotografie przedstawiające miasto w którym mieszkamy, rozpoznawały znajome miejsca: Kościoły, Paprocany, Park Niedźwiadków, plac Świętej Anny i wiele innych. Miały możliwość poznania różnych miejsc w Tychach. Wizyta w muzeum bez wątpienia sprawiła przedszkolakom wiele zadowolenia i radości. W przyszłym miesiącu wrócimy do Muzeum na zorganizowaną lekcję muzealną.(HS)

Wierszowisko

Dnia  24 marca w naszym przedszkolu odbyła się druga edycja konkursu recytatorskiego „Wierszowisko”. Zaprosiliśmy zaprzyjaźnione przedszkola do wspólnej zabawy, odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 8 „Zielony Ogród”, Przedszkola nr 10, Przedszkola nr 11 oraz Przedszkola nr 12.
Uczestnicy konkursu recytowali wiersze pani Hanny Niewiadomskiej. Świat wierszy pani Hani jest pełen, radości, optymizmu oraz humoru. Wiersze szybko wpadają w ucho i zapadają w pamięci. Zgromadzona publiczność z ogromną uwagą oraz przyjemnością wysłuchała takich wierszy jak:  „Marzenia”, „ Moja Babcia”, „Aniołki”, „Zakochane parasole”, „Szklanka Przechwalanka”, „Grzebień”, „Sól i cukier” i „Pobudka”. 
Po zakończeniu recytacji wierszy dzieci wraz z nauczycielkami, które przygotowywały je do konkursowych zmagań, udały się na słodki poczęstunek ( pyszne ciasto marchewkowe, które upiekły nasze wspaniałe panie kucharki). W międzyczasie  jury pod przewodnictwem pani Joanny Mucha oceniało występy małych artystów. 
Na zakończenie konkursu wszyscy uczestnicy  z dyplomami w ręku i uśmiechami na twarzach zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.(KK)

 

 

Dzień zielony

Wiosna, to początek nowego życia, to pożegnanie długiej i trudnej zimy, to czas budzenia się przyrody do życia. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na wiosnę – na słońce, kwiaty, ptaki. Dosyć mamy zimy i ciepłych ubrań. Dawniej ludzie wierzyli, że można przyspieszyć nadejście wiosny, topiąc słomianą kukłę zwaną Marzanną. Ten zwyczaj przetrwał do dziś. My jednak wiemy, że o przyrodę należy dbać i dlatego nie będziemy zaśmiecać kukłą Marzanny żadnego jeziorka lub rzeki ponieważ szanujemy środowisko. W naszym przedszkolu jest inny zwyczaj – wiosnę witamy piosenkami.

20.03 wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane na zielono. Witaliśmy Wiosnę na holu bawiąc się wesoło. Każda grupa zaprezentowała "WIOSENNĄ" piosenkę. Były zabawy, konkursy i zawody. Na koniec wszystkie grupy przedszkolne stworzyły wiosenne drzewa. (HS)

 

Bemol i Wiolinka

19.03.2015 do naszego Przedszkola przybyli bardzo długo wyczekiwani przez nas goście: Bemol i Wiolinka. Przedstawili nam jedną z serii "muzycznych podróż". Tym razem odwiedziliśmy  państwa jak: Grecja, Argentyna, Stany Zjednoczone, Austria- poznaliśmy ich flagi, tańce ludowe i charakterystyczne piosenki.  
Każde z tych miejsc kryło swoje tajemnice, a my  je odkrywaliśmy.
Dzięki Wiolince i Bemolowi każdy wie gdzie tańczy się "tango" a gdzie taniec zwany "zorba". (HS)

 

 

Dzień Żółty

18.03.2015 na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Słońca. W tym roku w przedszkolu obchodziliśmy go w konwencji dnia radości i optymizmu, bo przecież słońce dostarcza nam witaminę D odpowiedzialną za nasz dobry nastrój! W całym przedszkolu zrobiło się żółto za sprawą dzieci ubranych w tym kolorze i od razu było tak ciepło i optymistycznie. Panie Marta i Ola opowiedziały nam historie Króla Słońca i jego rodziny, przekazały istotne informacje dotyczące słońca, a także jego wpływu nie tylko na ludzi, ale na rośliny i zwierzęta. Zatańczyliśmy także taniec „radosny krąg” a potem... a potem już tylko się działo! Na początek każda z grup dostała swój latawiec, który pięknie ozdobiliśmy. Następnie ubraliśmy się i poszliśmy do ogrodu, bo gdzie najlepiej świętować dzień słońca jak nie na słońcu? Na ogrodzie czekały nas same radosne niespodzianki – puszczaliśmy z Paniami latawce, a co poniektórzy sami potrafili je puścić, bawiliśmy się także chustą animacyjną. Panie i dzieci puszczały bardzooooo dużo baniek mydlanych, które każdy z nas chciał złapać, a Ci co się trochę zmęczyli mogli rysować kredą. Po powrocie do sal kolorowaliśmy kolorowanki dotyczące słońca. To był naprawdę słoneczny i radosny dzień!(MC)

 

Gumisie w teatrze

W dniu 17.03.2015 Gumisie udały się do Teatru Małego! Nie było to zwykle wyjście żeby obejrzeć przedstawienie, tym razem zwiedzaliśmy teatr. Po przybyciu na miejsce i ściągnięciu kurtek przywitała nas sama pani vice dyrektor Teatru i pokazała od samego początku jak to w tym Teatrze jest. Najpierw opowiedziała nam o kasie i o biletach, potem o szatni, a następnie weszliśmy na piętro gdzie znajdują się drzwi na widownie. Pani opowiedziała nam, że w tym miejscu stoją panie bileterki i tu pokazujemy bilety, następnie weszliśmy na widownie. Pani pokazała nam jak oznacza się rzędy, a jak krzesła, następnie szukaliśmy zadanych numerów na krzesełkach – czasem musieliśmy biec aż na drugi koniec rzędu. Następnie weszliśmy na scenę, która była przygotowywana do przedstawienia i była na niej ustawiona scenografia i mnóstwo rekwizytów. Starając się nic nie popsuć Pan z obsługi sceny zademonstrował nam jak podnosi się i opuszcza kurtyny, jak wyglądają rurki do których się przyczepia scenografie, a pan oświetleniowiec urządził nam pokaz świateł – w rożnych kolorach, zmieniając całkowicie wygląd białej płachty, a nawet całkowicie je zgasił i zapanowała prawdziwa, prawdziwa ciemność. Potem weszliśmy na widownie gdzie część z nas usiadła na krzesełkach, a Ci odważniejsi wkroczyli na scenę i zrobili nam piękny pokaz – przedstawienie wiersza Koziołeczek. Następnie wszyscy z widowni przeszliśmy technicznym przejściem do kolegów i koleżanek na scenę, gdzie bawiliśmy się w starego niedźwiedzia. Po zabawie Pani zaprowadziła nas do kieszeni teatru, bo tam przez wielkie drzwi rozładowuje się scenografie. Potem udaliśmy się do garderoby i mogliśmy się poczuć jak prawdziwi aktorzy przygotowujący się do występu. Na koniec udaliśmy się do konsoli żeby zobaczyć gdzie pan akustyk puszcza muzykę. Teraz znamy dokradnie teatr i jego scenę i żadne występy nie będą nam straszne!(MC)

 

Kolorowa kanapka

13.03.2015 Dzisiaj dzieci z grupy Przedszkola im. Pluszowego Misia miały bardzo pracowite przedpołudnie, na drugie śniadanie przygotowały sobie kolorowe kanapki pełne witamin. Dzieci przyniosły do przedszkola potrzebne produkty takie jak: sałatę, ogórki, pomidory, rzodkiewkę, paprykę, ser żółty, jajka, szczypiorek, ser biały, jogurt naturalny itp.
Po starannym umyciu rąk wszyscy zabrali się do pracy. Krojenie, smarowanie, mieszanie okazało się bardzo pracochłonne. Kanapki zrobione własnoręcznie były bardzo pyszne i kolorowe i znikały z talerzyków w ekspresowym tempie.(HS)

 

   Kino Przedszkole

11 marca wszystkie dzieci uczestniczyły w bardzo ciekawej lekcji na temat zjawisk atmosferycznych i ekologii. Zajecia odbyły sie w Teatrze Małym, a prowadzone były w ramach "Ogólnopolskiego Interdyscyplinarnego Programu edukacji Medialnej". Dzieci poznały symbole pogodowe, nauczyły sie segregować śmieci i dbac o środowisko. Obejrzały krótkie tematyczne bajeczki.

„KinoPrzedszkole” to propozycja dla najmłodszych widzów. Pomiędzy projekcjami polskich, krótkometrażowych filmów, odbywają się zabawy edukacyjne, profilujące odbiór filmu w założonym w temacie prelekcji kierunku. (K.S)

 

     Gumisie zwiedzają POCZTĘ

03.03.2015 Gumisie udały się na pocztę! Przywitała nas pani urzędniczka i opowiedziała co się znajduje w głównej hali poczty. Każdy z nas ustawił się w długiej kolejce i i samodzielnie kupił znaczek. "Dzień dobry, poproszę znaczek" trwało i trwało, bo kolejka była naprawdę długa. Gdy ostatni zainteresowany nabył znaczek, samodzielnie mogliśmy przykleić go na własnoręcznie wykonane wcześniej kartki. Po naklejeniu znaczka, wyszliśmy przed budynek i wrzuciliśmy kartki do skrzynki. Następnie pani wyciągnęła specjalny klucz, którego nigdzie nie można kupić i pokazała nam co znajduje się w skrzynce pocztowej. Wyciągnęła wielki worek, w którym oprócz naszych listów były też listy innych ludzi. Następnie w skrzynce umieściła pusty worek, a ten z naszymi listami zabrała do urzędu. Pani pozwoliła nam wejść do swojego gabinetu (do którego nikt ze zwykłych kupujących wchodzić nie może, a tam wysypaliśmy wszystkie listy. Mogliśmy pooglądać koperty, zapoznać się z rożnymi znaczkami i kartkami. Następnie pani urzędniczka pokazała nam specjalną pieczątkę - datownik – którą każdy z nas narobił dużo hałasu – co poniektórzy tak szybko stukali pieczątką, że pani Marta nie zdążyła im zrobić zdjęcia, jeszcze inni zapomnieli ,trzeba trafiać w znaczek i opieczętowali inne części listu. Zabawy przy tym było co niemiara. Gdy już wszystkie listy były opieczętowane musieliśmy je posortować – czyli wrzucić do specjalnego worka. Potem pani pokazała nam tajemne przejście, dzięki któremu mogliśmy iść i zobaczyć pocztę "od kuchni", weszliśmy nawet do pani naczelnik, która jest na poczcie najważniejsza. Po zwiedzeniu poczty wróciliśmy do gabinetu naszej pani "przewodnik" i zapoznaliśmy się ze strojem listonoszy. Niektórzy nawet chcieli go przymierzyć! Na zakończenie zwiedzania Pani urzędnik poczęstowała nas lizakami. Drodzy rodzice jedna z naszych "Gumisiowych" rodzin dostanie 2 listy – od dziecka i od pań urzędniczek, prosimy przynieście tę kartkę do naszego przedszkola, żeby każdy z Gumisiów zobaczył, że panie na poczcie też mogą wysyłać listy :) będziemy mieli ogromna niespodziankę :) Ciekawe kto pierwszy w swojej skrzynce znajdzie kartkę!, a może jako pierwsza dojdzie ta zaadresowana do naszego przedszkola? (MC)   

 

 

Pierwsza pomoc przedmedyczna

W naszym przedszkolu przez dwa dni trwały zajęcia z cyklu Akademii Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Pan Instruktor Damian uczył wszystkie przedszkolaki zachowania w przypadku urazów, otarć, czy przywracania krążenia. Najpierw opowiedział nam po co udziela się pomocy. Następnie omówił zasady udzielania pomocy gdy z rany leci krew. Najważniejsze żebyśmy pamiętali o swoim bezpieczeństwie! Potem samodzielnie staraliśmy się zabandażować ludzikowi rany i zdaliśmy ten "egzamin" śpiewająco! Następnie każdy z nas udzielał pomocy w przypadku braku krążenia. Wiemy już, że najpierw musimy sprawdzić czy poszkodowany nas słyszy, potem słuchamy czy oddycha cały czas patrząc na klatkę piersiowa, a gdy oddychania nie ma zaczynamy uciskać na klatkę piersiowa. Mocno i szybko! Wiemy też jak poprosić o pomoc czy dorosłego czy lekarza Każdy z nas wie, że gdy dzwonimy po numer 112 musimy się przedstawić (imię i nazwisko) i podać dokładny adres zamieszkania  (mamo i tato poćwicz go z nami!) a potem opisujemy co się stało! Zajęcia były bardzo ciekawe i potrzebne, a każdy z nas w nagrodę dostał medal- naklejkę, dyplom i informacje dla rodziców.(MC)

Walentynki czyli Dzień Czerwony

20 lutego 2014 roku w naszym Przedszkolu świętowaliśmy Walentynki- czyli Dzień Czerwony. W związku z tym każdy przyszedł w ubraniu z elementami czerwonego koloru (nawet nasze panie). Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich pojęć jak: szczęście, miłość, przyjaźń.
Po zapoznaniu dzieci z tradycją tego święta, rozpoczęły się konkursy (łączenie połamanych serduszek, serduszkowe wyszywanki bez igły, zakochane puzzle) i zabawy (degustacja czerwonych smakołyków, zabawy przy muzyce). Było mnóstwo śmiechu i radości. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek.(HS)

 

 

   Rodzinne zabawy metodą Batti Strauss

II spotkanie rodzinne za nami. 19 lutego słuchaliśmy aktywnie muzyki poważnej, aktywnie czyli były zabawy przy muzyce z wykorzystaniem metody Batti Strauss.

Metoda Batii Strauss:
- sprawia, że słuchana przez dzieci muzyka staje się lubiana i chętnie słuchana,
- stwarza dzieciom możliwość zabawy z muzyką,
- pozwala czerpać z muzyki to co najlepsze: piękno, wrażliwość, pomysłowość, muzykalność,
- uruchamia wyobraźnię muzyczną i czyni każdy rodzaj muzyki zrozumiały i prosty w odbiorze

Dzieci wraz z rodzicami zatańczyły między innymi "Countre dance" do muzyki J. F. Handel, taniec angielski "Specknerin", taniec węgierski "Czardasz" , była rytmiczna zabawa z woreczkami "Tarantella" do wloskiej melodii ludowej,oraz "Czarowanie"i gimnastyka przy muzyce. Bawilismy się wesoło, zwłaszcza przekładając woreczki, okazało się, że wcale nie jest łatwo podawać woreczek w rytm muzyki. (K.S)

 

     Festiwal poezji Jana Brzechwy

4 lutego w Szkole Muzycznej w Tychach odbył się IV Festiwal Poezji Dziecięcej Jana Brzechwy. Uczestnikami festiwalu były dzieci z tyskich przedszkoli, które prezentowały utwory znanego i lubianego poety Jana Brzechy. Mali aktorzy z wielkim zaangażowanie i zapałem recytowały wiersze: "Prot i Filip", "Siemiomilowe buty", "Katar", "Żuk". Nasze przedszkolaki Hania K, Nikodem M i Kamilek J zaprezentowały sie w wierszu "Koziołeczek". Festiwal bardzo nam się podobał, a występujące dzieci nagradzaliśmy gromkimi brawami. (K.S)

 Zabawy karnawałowe Gumisiów

29 stycznia do Gumisiów przyszli w odwiedziny koledzy  i koleżanki z przedszkola nr 10 z  grupy "Skrzaty". Dzieci wspólnie uczestniczyły w przygotowanych przez panie zabawach karnawałowych. Tańczyliśmy, graliśmy rytmicznie na instrumentach, tworzyliśmy do muzyki prace plastyczna i ozdabialiśmy karnawałowe okulary. Na koniec dziewczynki dostały kwiatowe balony a chłopcy balonowe miecze, które zawiązały Panie. Wspólne zabawy bardzo spodobały się dzieciom i w ramach podziękowania Skrzaty zaprosiły nas do siebie w marcu - na wiosenne zabawy na łące. Już się nie możemy doczekać. MC.
 

 Bal w przedszkolu

W dniu 27.01.2015 nasze przedszkole zamieniło się w krainę kotylionów, balonów i serpentyn. Do przedszkola przyszły księżniczki, wróżki, piraci oraz inne postaci z bajek, baśni oraz naszych marzeń. Właśnie tego dnia w przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Po śniadaniu  wszystkie dzieci wraz z nauczycielkami udały się na hol i zaczęła się zabawa. Tańce i konkursy z pięknymi nagrodami. Po zakończeniu zabawy wszystkie dzieci zmęczone, lecz zadowolone rozeszły się do swoich sal. Przedszkolaki do domów wracały uśmiechnięte z balonikami i słodkimi podarunkami.(HS)

  Poznajemy zwyczaje zwierząt

14 stycznia mieliśmy w przedszkolu niezwykłych gości. Dzieci poznawały wygląd i zwyczaje zwierząt, takich jak karczany, pająki, skorpiony, z zaciekawieniem oglądały stonogę i jej 300 nóg, były żaby, żółwie, waran oraz węże. Te ostatnie wzbudziły duże zainteresowanie i chociaż dzieci trochę się bały to ciekawość zwycieżyła. Była to doskonała lekcja przyrody, którą każdy przedszkolak zapamięta. (K.S)

 

 

OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKA W PIŁCE NOŻNEJ

07.01.2015 przedszkolaki z grupy Gumisie i Uszatki wzięły udział w Olimpiadzie Przedszkolaka. Brały udział w takich konkurencjach jak tor przeszkód, wyścigi czy toczenie dużej piłki. Rozegrano również mecze piłki nożnej, które wywołały najwięcej emocji. Przygotowany był również tzw. kącik malucha, nad którym pieczę sprawowali pracownicy Ośrodka Kibice Razem GKS Tychy. Można tam było pograć w bilarda, bądź porysować.Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy.(HS)

SPOTKANIE WIGILIJNE

W piątek 19 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia to radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny czas – Boże Narodzenie. Pięknym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Dzieci smakowały zupę grzybową, rybę, kapustę z grochem oraz makówki. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.(HS)

 

DZIEŃ GÓRNIKA

Grudzień jest miesiącem, który w naszym Przedszkolu kojarzy się nie tylko ze Świętami Bożego Narodzenia, Świętym Mikołajem, ale także ze Świętem Górników- czyli BARBÓRKĄ. Z tej okazji we czwartek 4 grudnia w Przedszkolu odbyło się spotkanie z górnikiem.

Zaproszonym gościem był pan p. Barański- górnik, który poszerzył wiadomości dzieci na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika. Z tej okazji dzieci przygotowały okolicznościowe wiersze     i piosenki. (HS)

 

    GUMISIE W DZIENNYM DOMU OPIEKI "WRZOS"

3 GRUDNIA dzieci z grupy Gumisie odwiedziły podopiecznych Dziennego Domu Opieki "Wrzos". Przedstawiły inscenizację "O Krasnalku, co las poznawal i gwiazdki rozdawał", zatańczyły i zaśpiewałypiosenkę o górniku i o gwiazdkach. Poprzez takie spotkania dzieci uczą się szacunku dla starszych osób i wiedzą, jak sprawić im radość. Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie i zaproszeni znowu. Wśród podopiecznych zawsze jest Pani Gienia, która pracowała w naszym przedszkolu przez wiele lat. (K.S)

 

MNIEJ SŁODYCZY WIĘCEJ WARZYW

Dnia 26.11.2014r. dzieci 4,5,6 –letnie udały się do Teatru Małego w Tychach na zajęcia edukacyjne pt. „Mniej słodyczy więcej warzyw, czyli wiem co jem”. Zajęcia miały uświadomić jak ważne jest zdrowe odżywianie. Dzieci obejrzały dwie bajki oraz wzięły udział w wielu konkursach między innymi rozpoznawały za pomocą dotyku warzywa i owoce.(HS)

 

 

MIŚ ŚWIATA

Dnia 25.11.2014 dzieci wybrały się do pobliskiego MCK na bajkę pt. „Miś Świata” 
„Miś niezgrabiasz jest i leniuch.
Miś bez przerwy leży w cieniu.
Miś wciąż sapie, okiem łypie
i powtarza: Ledwo zipię….”
Jego jedyna przyjaciółka papuga Klara, stara się jak może, aby przestał być leniem i egoistą. Dopiero wielka burza powoduje przemianę. Nawałnica niszczy cały las, a sława Misia – bohaterskiego ratownika obiega cały świat!
Bajka była bardzo pouczająca i z wielkim poczuciem humoru.
Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach plastyczno- technicznych podczas których własnoręcznie wykonały pluszowe misie.(HS)

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

24 LISTOPADA w przeddzień Święta Pluszowego Misia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane w misowych kolorach i przyniosły swoje misie. Dzieci z grupy GUMISIE przygotowały inscenizację "O Krasnalku, co las poznawał i gwiazdki rozdawał", Puchatki, Wesołe Misie i Uszatki śpiewały i tańczyły, a misie się bardzo cieszyły. Potem dzieci pyszny i zdrowy miodek poznawały i chętnie degustowały. Misiowe harce i zabawy trwały przez dzień cały, dzieci z misiami ćwiczyły i misie kolorowały. (K.S)

 

WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ

Dbanie o bezpieczeństwo swoje oraz innych to jeden z celów podstawy programowej, które dzieci muszą poznać. Dzieci powinny wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru oraz do kogo zwrócić się o pomoc. Aby zrealizować te cele grupy Uszatki i Gumisie 18.11.2014 wybrały się z wycieczką do Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Tychach.

Dzieci dowiedziały się wielu informacji dotyczących pracy strażaka, wysłuchały którymi pojazdami strażacy wyjeżdżają do wypadków, a jakimi gaszą pożary. Obejrzały również wyposażenie pojazdów oraz niezbędne do pracy urządzenia. Najwięcej emocji wzbudziło chyba wsiadanie do wozu strażackiego. Przyznały, że ten zawód bardzo im się podoba, a niejedno dziecko w przyszłości chciałoby pracować w Straży. Wszystkie dzieci dokładnie wiedzą teraz jaki jest numer alarmowy do straży pożarnej.(HS)

 

 

  BEMOL I WIOLINKA

13 listopada odbyło się w naszym przedszkolu kolejne spotkanie z Bemolem i Wiolinką, które pomogło dzieciom zrozumieć jak powstaje muzyka. Kto lub co sprawia że słyszymy tak piękne melodie. Dzieci poznały trochę teorii: co to są nuty i do czego służą muzykowi, jak wygląda pięciolinia i klucz wiolinowy.  Dowiedziały się jak powstają piosenki.

Razem z  Wiolinką i Bemolem podczas swoich podróży odkryli skąd biorą się dźwięki z których robimy piosenki.(HS)

 

 BABULEŃKO RATUJ- TEATRZYK

06.11.2014 r dzieci brały udział w przedstawieniu teatralnym "Babuleńko ratuj". Podczas przedstawienia poznały sympatyczną ale troche kapryśną królewnę, upartego smoka Grypę i rezotutną Babuleńke. Wspólnie z królewną nauczyły się dostosować ubranie do pogody, szczególnie tej deszczowej, a także dowiedzialy się jak wygonić z naszego domu smoka grype. Teraz już wszyscy wiemy że na deszcz wychodzimy w kaloszach i z parasolem, a gdy jednak dopadnie nas grypa zostajemy w domu, leżymy w łózku i pijemy herbatę z miodem i malinami(MC) 

 

   GRYPO NIE CHCEMY CIĘ

W NASZYCH DOMACH - SZKOŁA CZYSTYCH RĄK.

05.11.2014 w środę w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia uczące dzieci dbania o swoje zdrowie. Wszystkie przedszkolaki spotkały się na holu gdzie odpowiedzieliśmy sobie na pytanie co to jest grypa. Najpierw używając rozpylacza do wody pokazaliśmy dzieciom jak zarazki przez kichanie i kaszlenie wydostają się z naszej buzi. Następnie odwiedził nas balonowy ludzik, który w wesoły sposób pokazał dzieciom że w ich organizmie płynie krew i opowiedział jakie one ma zadanie. Następnie obrazowo przedstawił dzieciom co się dzieje gdy wirus czy bakteria dostaje się do krwi, i jak organizm walczy z zarazkiem. Dzieci opowiedziały jak się czujemy gdy mamy w sobie zarazki – czyli gdy jesteśmy chorzy. Oglądając plakat o grypie przypomniały sobie że w czasie choroby należy iść do lekarza i zostać w domu, a także używać chusteczek i myc ręce.  Wspólnie nauczyły się rymowanki „Gdy kichamy gdy kaszlemy buzie swoja zakryjemy!”, która mamy nadzieje usystematyzuje dzieciom nawyk zasłaniania buzi. Następnie opowiedzieliśmy sobie o zakazie trzymania paluszków w buzi i obgryzania paznokci. Potem został przeprowadzony instruktaż wycierania nosa – wszyscy musieliśmy się nauczyć tego jeszcze raz, a także prawidłowego mycia rąk gdzie kończąc te część zajęć wszyscy do piosenki „mydło lubi zabawę” pokazywaliśmy jak prawidłowo omyć ręce.
W drugiej części zajęć skoncentrowaliśmy się na profilaktyce zachorowania. Obejrzeliśmy przedstawienie teatralne o chorym Filipie, dowiedzieliśmy się jakie zachowanie może uchronić nas przed zachorowaniem. Następnie dzieci wybierały ubrania adekwatne do pogody przedstawionej na planszy, potem wspólnie gimnastykowaliśmy się i na koniec stworzyliśmy plansze zdrowego i nie zdrowego jedzenia. (MC)

 

BREAKDANCE W PRZEDSZKOLU

27.10.2014 r. Przedszkole nr. 9 im. Pluszowego Misia zamieniło się w prawdziwą szkołę tańca breakdance- przedszkolaki miały dwóch instruktorów, którzy pokazywali kroki do tańca, a następnie urządzili prawdziwą bitwę na taniec-rywalizowały dwa zespoły pierwszy zespół to dziewczynki a drugi to chłopcy. Bitwa była bardzo zacięta i zakończyła się remisem 3:3. Na koniec panowie pokazali swoje .umiejętności. Brawom nie było końca.(HS)

   JABŁKO W ROLI GŁÓWNEJ

Piątek 24 października był kolejnym dniem promowania w naszym przedszkolu zdrowego odżywiania. Tym razem w roli głównej wystąpiło jabłko, a ściślej mówiąc wiele jabłek. Dzieci wszystkich grup poznawały ten wspaniały, bogaty w witaminy owoc. Grupa starsza z panią Krysią zrobiła we współpracy z panią kucharką pyszny sok jabłkowy. Poznały działanie nowej sokowirówki (którą otrzymaliśmy jako nagrodę od Urzędu Miasta), robiły również kompoty z jabłek, grupy młodsze piekły z panią Hanią ciasto z jabłkami, z panią Kasią dzieci robiły mus jabłkowy. Było też jedzenie jabłek ze skórką, a na II śniadanie jabłkowe chipsy. A skoro to był dzień z jabłkiem w roli głównej więc czytaliśmy sobie bajkę M. Kruger "Apolejka i jej osiołek" oraz wyklejaliśmy i kolorowali jabłka. (K.S)

 

     DZIEŃ POMARAŃCZOWY

Dzień pomarańczowy to okazja do promowania zdrowego odżywiania wśród najmłodszych.

23 PAŹDZIERNIKA wszystkie przedszkolaki bawiły się na "urodzinach" marchewki. Były tańce, teatrzyk o witaminach zawartych w warzywach, obieranie marchewki, szukanie i zbieranie marchewek do koszyków, kolorowanie i odgadywanie poprzez dotyk i smak.

Na relację fotograficzną zapraszamy do albumy fotograficznego, oraz na stronę małe ogródki naszego przedszkola. (K.S)

 

WYCIECZKA DO KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI W TYCHACH

     W dniu 22.10.2014r. dzieci z Przedszkola nr 9 wyruszyły na wycieczkę do Komendy Miejskiej Policji w Tychach. Podczas spotkania przedszkolacy dowiedzieli się o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń itp. Goście ostrzegali też przed osobami nieznajomymi z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu.

     Uwieńczeniem spotkania z policjantami była możliwość obejrzenia z bliska radiowozu. Chętne dzieci miały okazję usiąść na chwilę w radiowozie i dokładnie się wszystkiemu przyjrzeć.

     Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

     Lekcja ta będzie miała zapewne wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku policjanta i znaczenie jego pracy dla społeczeństwa.

     Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji, że znaleźli czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami. Zapraszamy częściej do naszego przedszkola! (H.S)

  BAJKA O JAZZIE

21.10.2014 r. Przedszkolaki z najstarszych grup wybrały się do Katowic do Centrum Kultury Katowice im.Krystyny-Bochenek- gdzie obejrzały przedstawienie muzyczne pt. Bajka o Jazzie. Jazz może być świetną rozrywką i okazją do dobrej zabawy. Nieprzekonanych przekonali o tym Kot, dwie papużki Uli i Dudi, piesek Bejzi, królik Djuk, Myszobilla, Aretmysza oraz inni niesamowici bohaterowie Bajki o jazzie. Wspólnie z nimi Przedszkolaki wybrały się w niezwykłą podróż po niemal wszystkich odmianach muzyki jazzowej i improwizowanej. Dzięki jazzowemu Kotkowi poznaliśmy meandry jazzu, aktywnie uczestnicząc w przedstawieniu. Bajka o jazzie w atrakcyjny sposób, poprzez wyśmienitą zabawę, uwrażliwia dzieci na świat dźwięków i znaczenie spontaniczności w muzyce. (HS)

DZIEŃ SPORTU

O tym, jak ważny jest ruch w życiu małego dziecka nie trzeba nikogo przekonywać. Uprawianie sportu  daje mnóstwo radości, poczucie spełnienia i piękne, zdrowe ciało. Ale nie tylko. Uczy też wytrwałości w dążeniu do celu, pokonywania własnej słabości i wiary w siebie. To także świetna lekcja zdrowej rywalizacji i współpracy w zespole.

Mając na uwadze wszystkie walory aktywnego spędzania czasu zorganizowano dnia 16.10 2014 roku w naszym przedszkolu - Dzień Sportu. Jego celem było upowszechnienie zdrowego stylu życia, jak i udział w zawodach sportowych – współzawodnictwie sportowym.

Od samego rana przedszkolaki z niecierpliwością czekały na zapowiedziane zawody sportowe. Pełne entuzjazmu, zaraz po śniadaniu, zebrały się na holu. Po usłyszeniu sygnału rozpoczynającego zmagania fizyczne rozpoczęły się zawody. Najpierw wzięły w nich udział dzieci młodsze a potem rywalizowały starsze grupy. Wszystkie konkurencje należało pokonać w jak najkrótszym czasie.Wszystkie dzieci radziły sobie świetnie, a nasze maluszki w szczególności.W nagrodę za zwycięstwo,(bo oczywiście wszystkie grupy zajęły pierwsze miejsce) , dzieci otrzymały dyplomy. (HS)

Konkurs na najlepszy program "Zdrowe żywienie w przedszkolu i w domu"

Celem kampanii "Małe Ogródki" jest promocja zdrowego odżywiania. Przedszkola uczestniczące w projekcie prowadzą własne ogródki edukacyjne, w których dzieci uczą się podstaw uprawy roślin jadalnych i ich znaczenia w diecie człowieka. Przedszkolne kuchnie zmieniają sposób gotowania na coraz bliższy diecie naturalnej. Na tej drodze towarzyszy wielu przedszkolom ogólnopolska kampania ZdrowyPrzedszkolak.org. Nauczyciele i dyrektorzy placówek piszą autorskie programy dydaktyczne, skierowane do dzieci, ich rodzin, ale również szerszego środowiska przedszkolnego. Celem jest wzrost świadomości, wiedzy i umiejętności w obszarze właściwego odżywiania.

Rok szkolny 2014/2015 rozpoczęliśmy konkursem na najlepszy program "Zdrowe żywienie w przedszkolu i w domu". Wzięło w nim udział 10 tyskich przedszkoli publicznych. Zwycięzcą konkursu zostało Przedszkole nr 9 im. Pluszowego Misia w Tychach.  

 

 

   KONKURS PRZDSZKOLNY

Zakończył się konkurs przedszkolny na zbórkę żołędzi dla dzików. Zebralismy prawie 600kg i oddaliśmy Pogotowiu dla zwierząt w Mikołowie. Serdecznie dziękujemy wszystkim "zbieraczom", dzięki ogromnemu zaangażowaniu całych rodzin zima dla dzików nie będzie straszna. DZIĘKUJEMY!  Walka o pierwsze miejsce była zacięta, wciąż zmienial się lider. Ostatecznie I miejsce zdobyła grupa USZATKI wyprzedzając Gumisie o 4 kg, a Wesołe Misie o 6 kg, Puchatki też dzielnie walczyły. Wszystkie dzieci zbierające żołędzie otrzymały medal OPIEKUN ZWIERZĄT, a zwycięska grupa puzzle 3D (K.S)

 

WARSZTATY NA 4 ŁAPY

"WY NIE WIECIE, A JA WIEM, JAK ROZMAWIAĆ TRZEBA Z PSEM" TAK BRZMIAŁY

SŁOWA PIOSENKI, A NASZE PRZEDSZKOLAKI MIAŁY OKAZJE PRZEKONAĆ SIĘ, JAK

WSPANIAŁY MOŻE BYĆ PIES, ALE TEŻ JAK POSTĘPOWIAĆ W JEGO OBECNOŚCI.

9 PAŹDZIERNIKA ODBYŁY SIĘ W NASZYM PRZEDSZKOLU ZAJĘCIA DOGOTERAPII,

W KTÓRYCH BEZPIECZNYCH ZACHOWAŃ PODCZAS SPOTKANIA I ZABAW Z PSEM

UCZYŁY SIĘ DZIECI Z GRUP GUMISIE I USZATKI. DZIECI BYŁY BARDZO PRZEJĘTE

I ZACHWYCONE ZWŁASZCZA ZABAWAMI Z PSAMI. (k.s)

 

 

    II JARMARK ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

2 PAŹDZIERNIKA po raz drugi odbył się w naszym przedszkolu  JARMARK ZDROWEJ ŻYWNOŚCI. I to był naprawdę "zdrowy" Jarmark. Panie kucharki przygotowały ciasta marchewkowe i buraczane, oraz pastę z awokado, banana, z miodem i rodzynkami, pastę na bazie twarożku z ogórkiem i rzodkiewką oraz pastę z soczewicy. Panie upiekły zdrowe mufinki, ciasteczka owsiane z bakaliami, zrobiły musli. Na szóstkę z plusem spisali rodzice, którzy przygotowali tyle potraw, że nie sposób wszystkich wymienić. SERDECZNIE wszystkim dziękujemy. Celem Jarmarku budzenie świadomości z zakresu zdrowego odżywiania nie tylko dzieci.  Szczególne podziękowania dla mamy Weroniki P za przyniesienie wielu zdrowych produktów i prowadzenie Jarmarku, mamie Kamila J za produkty oraz czas poświęcony na przygotowanie Jarmarku, mamie Hani K za bogatą ofertę ciasteczek, suszone owoce, mamie Oskara K za chleb domowej roboty i pastę. (K.S)

 

 

BIJEMY REKORD GUINNESSA

30.09.2014r. dzieci z grup „Wesołe Misie”, „Gumisie” i „Uszatki” brały udział w ustanawianiu rekordu Guinnessa. To było bardzo ciekawe doświadczenie! Na sygnał Pań rozpoczęło się wielkie szczotkowanie. Dzieci w całej Polsce przez 2 minutki myły ząbki, dzięki temu pobiliśmy rekord Guinnessa, który został ustanowiony w Indiach, gdzie 177 000 osób w jednym czasie myło zęby. Jeszcze 30 września otrzymaliśmy informacje że nasz nowy rekord wynosi 257 500 ale po całkowitym zliczeniu głosów okazało się ze tych dzieci było 313328!!!!!!!!
> Przedszkole, otrzymało specjalny certyfikat potwierdzający udział. Podobne certyfikaty świadczące o uczestnictwie w ustanawianiu Rekordu otrzymało każde dziecko!
> Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy i gratulujemy! (M.C)

> http://www.akademia-aquafresh.pl/rekord-guinnessa.html


 

26 WRZEŚNIA 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA Z "WYCHOWANIEM W PRZEDSZKOLU"


DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA w naszym przedszkolu przebiegał w bardzo radosnej atmosferze. Było zdrowo i sportowo. Wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych przy muzyce, odgadywały zagadki ukryte w balonach, odtańczyły tańce łamańce. Potem robiły zdrowe kanapki - torciki, a wyglądało to tak: dzieci smarowały serkiem homogenizowanym kromki ciasta marchewkowego, a potem robiły kompozycje z owoców i zjadały. Na zakończenie było poszukiwanie skarbu, którym były medale dla wszystkich dzieci. (K.S)

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Każdego roku dzieci z naszego przedszkola uczestniczą w międzynarodowej akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA, która ma swoje dni we wrześniu. Celem tej akcji organizowanej  jest przede wszystkim budzenie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie różnorodnych działań na rzecz ochrony środowiska, promowanie oszczędności wody, energii oraz selektywnej zbiórki odpadów. W tym roku dzieci uczestniczyły w działaniach na rzecz środowiska. Odbyły się konkursy, zabawy przy muzyce, pogadanki i zajęcia dydaktyczne oraz patrol ekologiczny. Za rok znowu aktywnie włączymy się do kampanii – ale o naszym środowisku będziemy pamiętać nie tylko od święta. (HS)

Aktualności

Informacja prawna