Menu

Wydarzenia

archiwum 2012/2013

 

 

Zabawy na powitanie Wiosny

21 marca każdego roku dzieci witają WIOSNĘ. I chociaż w tym roku pogoda była raczej zimowa, to dzieci były bardzo radosne. Najpierw poznały tradycje związane z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny, przygotowały elementy do wykonania Marzanny i Gaika śpiewały piosenki, poznały pracę ogrodnikaPotem wszystkie przedszkolaki z Marzanną i Gaikiem spacerowały po okolicy przedszkola.

 

W godzinach popołudniowych dzieci wraz z rodzicami wesoło  bawiły się wykorzystując do zabawy chustę animacyjną. Była burza na morzu, karuzela, odgadywanie i zamiana kolorów, i łapanie dzieci przez "chmurę deszczową", ale najbardziej cieszyło dzieci huśtanie ich przez rodziców oczywiście w chuście. (K.S)

 

 

Międzynarodowy Dzień Słońca - dzień żółty

18 marca po raz kolejny dzieci z naszego przedszkola obchodziły Międzynarodowy Dzień Słońca, a właściwie Światowy Dzień Ziemi i Słońca.

Jest to święto ustanowione w 2000 roku przez Amerykańską Agencje Kosmiczną NASA mające na celu upowszechnianie wiedzy o Słońcu i jego wpływie na życie na Ziemi.

Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane w żółtym, słonecznym kolorze i były w pogodnym nastroju. Przez cały dzień wraz ze swoimi paniami bawiły na holu przedszkolnym. Atrakcji było wiele. Pani Hania przedstwaiła słoneczny teatrzyk, były wesołe zabawy przy muzyce, zagadki oraz występy dzieci. (K.S)

 

BAL U KRÓLA LULA  

Lekkie, ciepłe i pełne humoru przedstawienie „Bal u Króla Lula” Zbigniewa Poprawskiego w reżyserii Jacka Malinowskiego ze scenografią Pavla Hubiczki i muzyką Piotra Nazaruka skierowane jest do widzów najmłodszych i rodzin. Widowisko  zrealizowane w konwencji sztuki cyrkowej opiera się na wesołych wyliczankach i grach słownych tworzących wiele zabawnych i absurdalnych sytuacji jednocześnie układających się w prostą, lecz pouczającą opowieść. Dzieci z pewnością oczaruje wielobarwny świat niezwykłego królestwa zamieszkały przez osobliwego króla, przyjazne, acz niepozbawione słabości postaci oraz przebiegłego Morele Baksa.

7 marca wszystkie przedszkolaki pojechały na spektakl teatralny do teatru "Banialka" w Bielsku - Białej. Dla wielu dzieci zwłaszcza tych najmłodszych było to wielkie wyzwanie. Najpierw podróż autokarem, potem ciemna widownia i wiele atrakcji na scenie teatru. Wszyscy oglądali przedstawienie z wielkim zainteresowaniem. (K.S)

 

Scenariusz obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia

Przedszkole nr 9 im. Pluszowego Misia w Tychach

26 listopada 2012r. godzina 16.00

(scenografia: na arkuszach papieru „kropkowe miasto”, 3-4 kwiatki, krzesło dla misia)

 

  1. Powitanie dzieci i rodziców, zaproszenie do wspólnej zabawy
  2. Odśpiewanie hymnu Przedszkola „W naszym Przedszkolu”

Przedstawienie:

Narrator 1: Powiedziała Pani Krysia, że dziś urodziny misia.

Szukałem w lesie, szukałem u Tadka,

Nigdzie nie spotkałem niedźwiadka.

I dopiero mała Ola powiedziała:

 

Ola: „Idź do przedszkola

Tam z dziećmi nie od dziś

Bawi się śliczny Pluszowy Miś.

 

Narrator 1: No i jestem, ale, ale misia nie widzę tu wcale.

Zimno dookoła, hmmm, a może misia zawołam?

Pomóżcie mi proszę!

Wołajmy wraz: MISIU, MISIU PRZYJDŹ TU DO NAS

MISIU, MISIU PRZYJDŹ TU DO NAS

Wchodzi wolnym krokiem MIŚ

Miś: Chodziłem po lesie, gdzie echo głosy niesie

Chodziłem po łące, przyglądałem się biedronce.

Wszędzie było bardzo miło, ale lato się skończyło

I gdy śnieżek z chmur poleci,

to najmilej będzie mi tu w przedszkolu pośród dzieci.

 

Dziecko 1: Dobrze mówisz misiu miły

Bo dzieci już bardzo za Tobą tęskniły.

 

Dziecko 2: My dzieci bardzo Cię lubimy

I za chwilkę z Tobą się pobawimy.

 

Miś: ojej!, ojej!, ojej!

 

Dziecko 3: Co się stało misiu drogi?

 

Miś: Ojej, ojej, ojej!

Gdy po świecie wędrowałem,

 to o urodzinkach moich całkiem zapomniałem.

 

Dziecko 4: Nie martw się Misiu, dzieci pamiętały

I prezenty dla Ciebie już przygotowały.

 

Dziecko 5: Pamiętali również nasi kochani rodzice

A co przygotowali, zaraz zobaczycie.

 

WYSTĘP RODZICÓW - „O Skrzaciku Kropeczce”

 

Miś do Skrzacika: A Miś Pluszowy parę kropek też dostanie na swoje futerkowe ubranie?

 

Skrzacik: Oj, przepraszam, Pana Misia

Taka gapa ze mnie dzisiaj,

Wszystkie kropki już rozdałem

I o Misiu zapomniałem.

Może dzieci coś poradzą i prezenty Tobie dadzą.

 

Dziecko 6: Witamy Cię misiaczku nasz kochany

Na Twe urodzinki prezenty tutaj mamy.

 

Dziecko 7: Zaśpiewamy, zatańczymy, bo bardzo Ciebie lubimy

Dziecko 8: 100 lat, 100 lat Ci życzymy, na Twoje misiowe urodziny!!!

 

WYSTĘPY DZIECI:

Puchatki: „Ja jestem niedźwiadek” – piosenka z pokazywaniem

Wesołe Misie: „Dziś Wesołe Misie harcują“ – taniec do piosenki

Gumisie: piosenki i tańce

Uszatki: „Miś z laleczką“ - taniec

 

Miś: Bardzo Wam dziękuję przyjaciele mili

Żeście mnie w Przedszkolu tak pięknie ugościli.

Wasze tańce i piosenki bardzo piękne były

I mnie Pluszowego Misia bardzo ucieszyły.

Chociaż w świecie wszystko bardzo jest ciekawe,

JA wybrałem z Wami w Przedszkolu wesołe zabawy.

 

WSPÓLNY TANIEC wszystkich uczestników z Misiem

 

 

PODZIĘKOWANIA:

 

Podziękowania dla wszystkich rodziców, którzy zaangażowali się w organizację uroczystości przedszkolnej. Szczególne słowa uznania dla AKTORÓW – rodziców, którzy tak profesjonalnie przygotowali i przedstawili dzieciom inscenizację o Skrzaciku Kropeczce. Dzieci są z Was dumne.

Dzięki zaprzyjaźnionej rodzinie mogliśmy się poczuć, jak w prawdziwym teatrze – podziękowania za oświetlenie i utrwalenie Święta naszego Przedszkola. (K.S)

 

 

8 listopada 2012r. w godzinach popołudniowych rodzice i dzieci z grup Puchatki i Wesołe Misie zebrały się na holu by wspólnie bawić się przy muzyce.

Zabawy prowadziła P. Krysia, P. Hania i P. dyrektor. Zajęcia prowadzone były metodą Batti Straus.

Zabawy muzyczno- ruchowe metodą B. Strauss -  rozwijanie aktywności muzyczno – ruchowej, aktywne słuchanie muzyki klasycznej, gra na instrumentach perkusyjnych wg partytury graficznej. 

-         „Pajączek”, „Galop”, „Country dance”, „Czardasz”,

-         zabawa z woreczkami

-         wykonanie instrumentu szarpanego – „Piccicatto”

-         taniec ze wstążkami  „Taniec węgierski”

Metoda Batii Strauss:
- sprawia, że słuchana przez dzieci muzyka staje się lubiana i chętnie słuchana,
- stwarza dzieciom możliwość zabawy z muzyką,
- pozwala dzieciom czerpać z muzyki to co najlepsze: piękno, wrażliwość, pomysłowość, muzykalność,
- uruchamia wyobraźnię muzyczną dzieci,
- czyni każdy rodzaj muzyki zrozumiały i prosty w odbiorze

Podczas spotkania została  przedstawiona rodzicom (w formie ulotki) sylwetka Batti Strauss  i założenia jej metody aktywnego słuchania muzyki. (K.S)

 

 

"Bemol i Wiolinka" to profesjonalny teatr muzyczny z Krakowa. Każdego roku gości w naszym przedszkolu z nowym programem. Dzieci mogą poznać muzykę i zwyczaje różnych regionów Polski i świata.  Dzieci mają   okazję do słuchania muzyki i śpiewu na żywo, rozwijają wrażliwość muzyczną, biorą udział w zabawach muzycznych, poznają melodie, tańce, piosenki, uczą się prostych układów tanecznych, a przede wszystkim dobrze się bawią i miło spędzają czas w przedszkolu. Uzupełnieniem muzyki jest bajka, wiersz i przepiękne stroje.

W listopadzie spotkanie z Bemolem i Wiolinką przebiegało pod hasłem "Śląskie tańce i tradycje". Dzieci spotkały się ze Skarbnikiem, Ślązaczką, Sztajgrem i górnikiem. Spotkanie przebiegało w muzycznej atmosferze, a dzieci nabywały wiedzę w bardzo ciekawy sposób słuchając, ucząc się śląskich słów oraz, np. Trojaka. (K.S)

 

 

 

W tym roku szkolnym w grupach PUCHATKI I WESOŁE MISIE realizowany jest program autorski "Co wy na to? Bawię się z mamą i tatą". 18 października popołudniu zaprosiliśmy rodziców z dziećmi do Biblioteki dla dzieci na Oś A Filia nr 2. Zajęcia biblioteczne prowadzone były dla dzieci - Pani Ola czytała (w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom), pokazała dzieciom bibliotekę i zachęcała do częstego jej odwiedzania. Pani Monika przedstawiła rodzicom wartości płynące z czytania dzieciom, poleciła ciekawe książki stosownie do wieku dzieci, oraz książki edukacyjne i te które wspomagają rodziców w różnych sytuacjach życiowych, np. jak radzić sobie z dzieckiem upartym, jak pozbyć się smoczka. Potem dzieci wesoło bawiły się pod opieką Pani Basi, a rodzice z Panią Krysią zrobili próbę przedstawienia przygotowywanego na spotkanie w listopadzie. Podczas rozmów w kuluarach mamy zostały zaproszone do Klubu mam. Było to bardzo udane popołudnie, dzieci mogły bawić się z rodzicami, wypożyczyć książkę, a rodzice poszerzyć swoją wiedzę na temat czytania dzeciom.  (K.S)           

 

   

3 października w naszym przedszkolu odbyła się bardzo ważna uroczystość. Nasze PUCHATKI - trzylatki w obecności rodziców i najbliższych zostały przyjęte do grona przedszkolaków. Uroczystego PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA dokonała Pani dyrektor. Dzieci poprzez taniec i piosenki pokazały, że są już duże i nie płaczą, a w przedszkolu czują się coraz lepiej i szybko się zaadaptowały. Na pamiatkę każde dzicko otrzymało dyplom, znaczek przedszkola oraz słodkiego lizaka na osłodę. Pasowanie na przedszkolaka było wielkim przeżyciem dla dzieci, ich rodziców i opiekunów. (K.S)

 

 

     DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

 

„.... od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka.” To fragment piosenki, którą 28 września śpiewały przedszkolaki wielu przedszkoli w całej Polsce.

Również w naszym przedszkolu rozbrzmiewały dźwięki tej piosenki i śmiechy dzieci. 

Już po raz trzeci wszystkie nasze przedszkolaki spotkały się na holu, by radośnie bawić się i świętować. Z okazji Dnia przedszkolaka dzieci przyszły ubrane w koszulki określonego koloru: najmłodsze Puchatki – żółte, Wesołe Misie – zielone, Gumisie – czerwone, a najstarsze Uszatki – niebieskie. Spotkanie rozpoczęliśmy hymnem Przedszkola i piosenką na Dzień Przedszkolaka, potem każda grupa zaprezentowała piosenki i wiersze o tematyce przedszkolnej specjalnie przygotowane na tę okazję. W radosnych nastrojach bawiliśmy się w „Komara”, który wybrał się na wycieczkę, „Węża”, którego nikt się nie boi, były „Skrzaciki” i wesołe „Pszczółki”. Następnie dzieci udały się do sal, gdzie czekała na nie słodka niespodzianka – galaretka z bitą śmietaną  i zadanie do wykonania – opaska  lub kotylion w kolorze koszulki. Uszatki zrobiły chmurki, Puchatki słoneczka,  a Gumisie - misiowe kotyliony. W tym dniu pogoda dopisywała więc był jeszcze barwny korowód wokół przedszkola i wesołe zabawy na placu zabaw. Na zakończenie dnia dzieci otrzymały cukierki i lizaki. Na pewno Dzień Przedszkolaka będą wspominać jeszcze długo. (K.S)

 

    Każdego roku dzieci z naszego przedszkola uczestniczą  w międzynarodowej akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA, która ma swoje dni we wrześniu.  Celem  akcji organizowanej od kilkunastu lat jest: budzenie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie różnorodnych działań na rzecz ochrony środowiska, promowanie oszczędności wody, energii oraz selektywnej zbiórki odpadów.  W tym roku 21 września dzieci uczestniczyły w działaniach na rzecz środowiska. Odbyły się konkursy, zabawy przy muzyce, pogadanki i zajęcia dydaktyczne oraz patrol ekologiczny. Dzieci złożyły uroczystą przysięgę młodego ekologa. Za rok znowu aktywnie włączymy się do kampanii – ale o naszym środowisku będziemy pamiętać nie tylko od święta. (J.M)

Aktualności

Informacja prawna