Nasze innowacje

ROK SZKOLNY 2022/2023

"Nature's gems"

Od kwietnia w grupie Puchatki realizowany jest międzynarodowy projekt edukacyjny "Nature's gems" w ramach programu eTwinning. Celem projektu jest uwrażliwianie dzieci na piękno otaczającej ich natury oraz kształtowanie świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy.

Postcrossing

Postcrossing jest projektem międzynarodowym. Głównym założeniem Postcrossingu jest to, że jeśli jeden z zarejestrowanych członków wyśle pocztówkę, w zamian dostanie co najmniej jedną wysłaną do niego przez losowego postcrossera z dowolnego miejsca na świecie. Korespondencja prowadzona jest w języku angielskim. Nasze przedszkole bierze czynny udział w tym projekcie od kilku lat. Poprzez wymianę pocztówek przedszkolaki dowiadują się nowych rzeczy o innych krajach oraz mieszkających w nich ludziach. Uczestnictwo w Postcrossingu wspiera rozwijanie u dzieci kompetencji kluczowych w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej oraz w zakresie wielojęzyczności.

EkoEksperymentarium

EkoEksperymentarium to zabawna gra, pomyślana tak, żeby spełniać wymogi programowe z zakresu edukacji środowiskowej w sali lub on-line. Program obejmuje wsparcie nauczycieli w prowadzeniu zajęć (scenariusze i materiały), konkursy i certyfikaty uczestnictwa dla nauczycieli i klas. Gra została opracowana z myślą o dzieciach w wieku od 5 do 11 lat, ich rodzicach i nauczycielach. Można w nią grać samodzielnie, całą rodziną lub w czasie zajęć dydaktycznych. W grupie Uszatki poszczególne elementy gry oraz scenariusze lekcji będą wplecione w zajęcia dydaktyczne stosownie do realizowanego właśnie kręgu tematycznego.

Gramy Zmysłami

Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami” jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Tworzenie przez nauczycieli odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej. Raz w miesiącu grupa Uszatki realizuje zadanie z programu w oparciu o inspiracje udostępnione na stronie lub pomysły własne. Tematy w tym roku:

• sensoryczny spacer
  • sensoryczna matematyka
  • sensoryczne ozdoby świąteczne
  • wzrok
  • slime
  • sensoryczne kodowanie
  • smak i węch
  • ścieżka sensoryczna

Innowacja V Edycji Uczymy Dzieci Programować „Matematyka na macie do kodowania”

Innowacja polega na zabawach z kodowaniem i realizacji poszczególnych zadań. Rozwija kompetencje matematyczne dzieci. Zadania są realizowane dwa razy w miesiącu w grupach 5 i 6 latków.

Mali Wielcy Odkrywcy – II Edycja

Mali Wielcy Odkrywcy to program oświatowy dla przedszkoli, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG.  Program realizowany jest w grupe Uszatki. Cele programu:

• upowszechnianie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych przez zachęcanie dzieci do
  • przeprowadzania doświadczeń,
  • zainteresowanie dzieci nauką i wzbudzenie chęci poznawania otaczającego ich świata,
  • wspieranie nauczyciela w organizowaniu środowiska uczenia się dzieci – angażującego do
  • eksperymentowania i doświadczania.

W tym roku dzieci będą poznawały tajemnice budowy i działania zegara, przeprowadzą szereg „kuchennych” eksperymentów i zbadają powietrze.

“Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”

Ten ogólnopolski program edukacyjny realizowany w grupie Wesołe Misie. Projekt składa się z modułów, które opierają się na postaci Małego Misia, pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury, oraz na propagowaniu czytelnictwa. Głównym celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa głównie na podstawie publikacji wydawanych i sprzedawanych przez Grupę MAC S.A. Poza tym zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom − uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelnwprowadzenie dziecka w świat literatury. Budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną. Przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych. Kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego. Ale również włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego.