Menu

Nasze innowacje

2020/2021

  ROK SZKOLNY 2020/2021

                                                               

„Główka pracuje, liczy i koduje”

To innowacja, która realizowana jest we wszystkich grupach.  Program ten opiera się na założeniu uznającym programowanie za kluczową kompetencję XXI wieku, trzeci (obok języka ojczystego i jednego języka obcego) – język, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany. Nauczanie programowania nie jest celem samym w sobie, ale wzbogaca nauczanie, integruje i rozwija treści w nim zawarte w twórczy sposób.
Innowacja obok przekazania uczestnikom zajęć konkretnej wiedzy i umiejętności  ma na celu aktywizację dzieci oraz pomoc w przełamaniu ich wewnętrznych oporów, jak również dostrzeżenie swojej wartości. Umiejętnie podsunięte wskazówki, sposoby analizowania danych mogą stać się dla dziecka doskonałą pomocą w poruszaniu się po współczesnym labiryncie informacji. Wyposażą dziecko w aparat ułatwiający odróżnianie danych istotnych od zbędnych i wspomagający twórcze przetwarzanie i kreowanie rzeczywistości.

Innowacja stanowi zatem wzbogacenie programu edukacyjnego o oddziaływanie wielozmysłowe w edukacji matematycznej a w szczególności logiczne myślenie. Uzupełnienie  o takie oddziaływania wspiera bazę, w oparciu o którą dziecko tworzy pojęcia i wszechstronne umiejętności m.in. matematyczne, językowe, społeczne, wspiera korektę zaburzeń, promuje rozwój. Celem naszej innowacji jest kształcenie umysłu, rozwijanie i umacnianie  myślenia analityczno - logicznego w codziennym życiu. 

Ponadto innowacyjną metodą, na której będziemy się opierać jest nauka podstaw kodowania. Kodowanie informacji stanowi wizualizację wiedzy przyswajanej przez dziecko, co stanowi walor edukacyjny podczas pracy z dzieckiem wykazującym kinestetyczny i wzrokowy styl uczenia się. Działania, które podejmują mimo, iż wymagają czasu, sprawiają, iż wiodące kanały, dzięki którym następuje przetwarzanie informacji są w pełni wykorzystywane i rozwijane. Ponadto takie działania pobudzają wyobraźnię, inspirują, pozwalają planować pracę. Pomagają porządkować wiedzę, wybierać informacje, które są ważne w określonej tematyce.

 

CEL GŁÓWNY INNOWACJI :
Zgodnie z obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego, innowacja ma na celu:

  • Rozwijanie postawy intelektualnej i emocjonalnej wyrażającej się w twórczym, logicznym i krytycznym myśleniu, samodzielnym pokonywaniu trudności i analizowaniu zjawisk w codziennym życiu.
  • Doskonalenie umiejętności językowych;
  • Komunikowanie się w języku ojczystym;
  • Rozwijanie umiejętności nabywania wiedzy jako sposobu zaspokajania naturalnej ciekawości świata, odkrywania swoich zainteresowań i przygotowania do dalszej edukacji;
  • Wyrabianie umiejętności pracy zespołowej

Podstawę do stworzenia innowacji stanowi:

  • „Dzieciaki w akcji - Program Wychowania Przedszkolnego– Nowa Era- Anna Stalmach- Tkacz, Karina Mucha

 

„Uczymy dzieci programować, wychowujemy do wartości i bawimy się plastyką"

Program innowacji pedagogicznej w grupie "Uszatki" . Innowacja będzie realizowana w oparciu o zadania EduSense oraz propozycje Nauczyciela. Innowacja idealnie wpisuje się w ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej priorytet na rok szkolny 2020/2021 - Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli oraz bezpieczne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.

Programowanie sprzyja rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci, a także w dalszej perspektywie może ułatwić im odnalezienie się w dorosłym życiu.
Programowanie to nic innego jak ciekawe zajęcia, to rozwiązywanie zagadek i problemów w kreatywny sposób. Z licznych obserwacji wynika, że od najmłodszych lat dzieci wiedzą jak poruszać się w cyfrowym świecie, wykazują duże zainteresowanie komputerami, dlatego warto nauczyć je, jak mądrze z nich korzystać.

Okres przedszkolny jest do tego najlepszym momentem, dzieci uczą się wtedy poprzez zabawę, są ciekawe świata i chętne do odkrywania czegoś nowego.
Dzięki zajęciom z kodowania przedszkolaki mogą kształcić wiele potrzebnych i przydatnych umiejętności analitycznych sprzyjających rozwojowi intelektualnemu, rozwijać logiczne myślenie, uczyć się współpracy w grupie- rozwijać kompetencje społeczne. Ze względu na łatwość osiągania w tej dziedzinie sukcesu- zwiększą poczucie własnej wartości.
Podstawowym celem innowacyjnego działania będzie przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym, przekazanie podstaw programowania poprzez doświadczanie i zabawę. Nacisk położony zostanie na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, intuicji, wyobraźni, rozumowania i wnioskowania.
To nie ma być tylko nauka prawidłowego tworzenia kodu, chcę, aby dzieci na zajęciach doświadczały, poszukiwały i odważnie patrzyły na świat. Innowacja ma polegać na połączeniu zabawy ze zdobywaniem umiejętności kodowania na dywanie.

 

„Kreatywne zabawy kolorami”

Program realizowany w grupie "Uszatki". W naszym przedszkolu wychowanie plastyczne pełni szczególna rolę. Za pośrednictwem twórczej ekspresji plastycznej oraz percepcji otaczającego świata dziecko 6- letnie gromadzi doświadczenia zarówno poznawcze i twórcze. Podczas tworzenia przedszkolak doznaje silnych przeżyć. Wynikają one nie tylko z samego działania lecz także z możliwości wyrażenia środkami plastycznymi własnych myśli i uczuć, których dziecko nie byłoby w stanie opowiedzieć słowami.

Wychowanie plastyczne pełni funkcję terapeutyczną. Przez organizowanie różnorodnych form aktywności plastycznej oraz rozwijanie i kształtowanie jego różnych umiejętności – usuwa zahamowania i poczucie niepewności, uczy wiary we własne siły, we własne możliwości twórcze. Możliwości i osiągnięcia twórcze małych dzieci są bowiem wielkie i zdumiewające. Prace ich są ciekawe i bogate, zwłaszcza wtedy, kiedy stworzy im się warunki sprzyjające rozwojowi działalności artystycznej.
Doskonałą formą działania twórczego jest praca w grupie. Świadomość przynależności do grupy malujących, tworzących jest zwłaszcza u starszaków bardzo ważna. Nawet dziecko, które ma pewne opory, kiedy widzi, że wszyscy pracują, że zajęci są sobą malując lepiej czy gorzej zaczyna także pracować, zaczyna chcieć. Towarzystwo kolegów pobudza jego energię. Dzieci zainteresowane są tym co się dzieje, obserwują prace kolegów, uczą się od siebie stwierdzić jakie trudności one napotykają, które rodzaje działalności są dla nich atrakcyjne, i które umiejętności trzeba u nich rozwijać. Dzieci będą mieć możliwość aktywnego poznania różnorodnych technik plastycznych, które trudno byłoby zastosować podczas zajęć, gdzie liczebność grupy jest bardzo duża.

 

„Główka pracuje, ręka rysuje”

Program realizowany w grupie "Gumisie". Motywem przewodnim programu jest rozwój motoryki małej u dzieci, której podstawą jest motoryka duża, czyli szeroko rozumiana aktywność ruchowa. Poprzez ćwiczenia motoryki dużej dzieci kształtują ogólną koordynację ruchów oraz doskonalą swoje podstawowe umiejętności lokomocyjne. Dzieci zapoznają się z możliwościami własnego ciała oraz kształtują ruchy potrzebne, do wykonywania różnych czynności.

Opanowanie umiejętności motorycznych dzieci są podstawą do prawidłowego rozwoju motoryki małej. Dodatkowo na zajęciach dzieci pracując na różnym materiale będą rozwijały swoją wyobraźnię i kreatywność.

Celem programu jest  wspomaganie rozwoju czynności motorycznych.  Dominującą formą zajęć będą gry i sytuacje zadaniowe, w których dzieci manipulują specjalnie dobranymi przedmiotami. Będą to ćwiczenia i zabawy rozluźniające rękę, usprawnianie mięśni dłoni i palców, usprawnianie kierunku i układanie rytmów, przeplatanie, wkładanie i wyciąganie, czyli usprawnianie mięśni paluszków, zabawy materiałami sypkimi oraz masami plastycznymi, przeplatanki i układanki. 

 

„Doświadczam i obserwuję”

W grupie dzieci 4 i 5 letnich "Wesołe Misie" jest realizowany program autorski. Głównym zadaniem programu jest czerpanie radości w odkrywaniu nowego przez dzieci.  Zabawy i doświadczenia zawarte w programie pobudzą dzieci do myślenia, obserwowania i wyciągania wniosków. Dzieci dowiedzą się: czy powietrze ma ciężar, czy balon może być rakietą, jak zrobić pienistego potwora i wiele innych.  Wystarczy kilka przedmiotów i można eksperymentować. Dzięki zajęciom doświadczamy i obserwujemy!       

 

"Cztery żywioły"

Grupa "Wesołe Misie " realizuje innowację pedagogiczną. Powietrze, woda, ogień to uniwersalne żywioły. Podczas zajęć dzieci poznają ich naturę, piękno oraz ich niszczycielską siłę. Dowiedzą się jak powstaje wiatr, dlaczego jest nam potrzebny, jak można bezpiecznie doświadczać ognia i dlaczego czasem ziemia się trzęsie. Zajęcia odbywają sięw ramach zajęć dydaktycznych raz w tygodniu. 

 

„Królestwo przyrody”


Grupa Puchatki realizuje innowację pedagogiczną. A dlaczego akurat wybrałyśmy tematykę przyrody … już wyjaśniamy.
Wiemy, jak szybko dzieci przyswajają wiedzę, gdy mogą czegoś dotknąć, zasmakować, doświadczyć, a przyroda to taki element naszego świata, który w każdym swoim kawałku wart jest zainteresowania i poznania jej dogłębnie. Chcemy poprzez tę innowację pokazać dzieciom, jak niesamowicie bogata jest przyroda. Poprzez urozmaicanie, wzbogacanie zajęć przyrodniczych, dzieci nabędą szacunku do świata przyrody, który jest nam niezbędny do życia. Od najmłodszych lat zostaną wprowadzone w ten magiczny świat pełen ciekawostek.
Podczas dni z innowacją planujemy robić z naszymi Puchatkami soki, sałatki owocowe i warzywne, kompoty, przetwory, smaczne jeżyki, poznawać przyrodę podczas spacerów, a jeśli tylko będzie to możliwe biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną odwiedzić Małe Ziółka w Mikołowie, czy spotkać się z leśnikiem. Chcemy również przeprowadzać eksperymenty z lodem i wodą; sprawdzić co jedzą ptaki, samodzielnie wykonać pokarm dla nich, a może nawet karmnik; będziemy sadzić rośliny; poznawać dary, które wydobywamy z ziemi … oj będzie się działo.

Podczas planowanych aktywności będziemy również Państwa prosić o pomoc w np. dostarczeniu produktów potrzebnych do konkretnych zajęć, tak aby dzieci widziały, że w daną aktywność zaangażowana jest ich rodzina, zobaczą Państwo jaki będzie efekt tych doświadczeń. Myślimy, że warto wprowadzać dzieci w „Królestwo przyrody”, zachęcać ich do poznawania tego co nas otacza, gdyż jest to tak ważne dla naszego istnienia.
Krótko przybliżyłyśmy tylko niektóre tematy, które są ciekawe i warto wprowadzić je w naszej grupie. Gdyby Państwo mieli propozycje dotyczące aktywności przyrodniczych, zapraszamy do kontaktu, wspólnymi siłami możemy zdziałać jeszcze więcej w rozwoju naszych dzieci.

„Kolorowy świat przedszkolaka”

W grupie "Puchatki" realizowany jest program plastyczny. Kształcenie plastyczne jest bardzo ważne dla każdego człowieka, a jego efekty są widoczne  w różnych dziedzinach życia. Samodzielne wykonywanie prac plastycznych rozwija możliwości twórcze ucznia, pobudza wyobraźnię, wrażliwość, inicjatywę, uczy wiary w siebie. Własna działalność artystyczna jest pomostem do rozumienia sztuki, do wychowania świadomych odbiorców kultury. Zabawa ze sztuką w ramach technik płaskich i przestrzennych ukazuje dziecku świat kształtów, kolorów, perspektywę, głębię, jest dostosowana do wieku dzieci oraz celów dydaktycznych wytyczonych przez nauczyciela. Program „Kolorowy Świat Przedszkolaka” ma na celu wspierać rozwój i wrażliwość estetyczną poprzez stosowanie różnych technik plastycznych u dzieci.

 

„Grafomotoryka”

 W grupie "Puchatki" realizowany jest program autorski, którego motywem przewodnim jest rozwój motoryki małej u wychowanków, stanowiący podstawę zarówno ćwiczeń ruchowych, jak i graficznych. Program zajęć stworzyłam, aby zachęcić dzieci do refleksji i wyrażania emocji grafomotorycznych oraz wypowiedzi, zarówno swobodnych, jak i ukierunkowanych, gdy będziemy realizować zajęcia z treścią bajek.
W programie postawiłam kilka istotnych celów, które zrealizujemy w tym roku szkolnym, oczywiście dostosowując działania edukacyjne do aktualnej diagnozy dziecka.
Priorytetowe cele postawione w niniejszym programie to przede wszystkim rozwijanie wiary we własne siły; budowanie wrażliwości emocjonalno – społecznej; rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej; rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej; budzenie zainteresowania literaturą poprzez kontakt z proponowanymi bajkami, ale przede wszystkim zaspokajanie potrzeb samorealizacji i wzmacnianie poczucia własnej wartości u dzieci.
W trakcie zajęć stawiam na wzmacnianie i motywowanie do działań motorycznych, dlatego na zajęciach będę w dużej mierze grać, bawić się motoryką, ugniatać, lepić, wycinać … tak, aby dzieci poczuły się swobodnie, aby mogły bawiąc się – uczyć, nie czując nacisku na sukces, który mimowolnie pojawia się z zajęć na zajęcia.
W domach zachęcajcie dzieci do ugniatania ciasta, przekładania chwytem pęsetowym małych produktów, przesypywania z ręki do ręki produktów sypkich, WYCINANIA NOŻYCZKAMI …. każda taka aktywność stymuluje rozwój dziecka, nawet kosztem bałaganu, który później na pewno nastąpi.

                            POZWÓLMY DZIECIOM DZIAŁAĆ, BO WARTO!

 

Aktualności

Informacja prawna