Menu

Nasze innowacje

2021/2022

 ROK SZKOLNY 2021/2022

 

„Główka pracuje, liczy i koduje”

To innowacja, która realizowana jest we wszystkich grupach.  Program ten opiera się na założeniu uznającym programowanie za kluczową kompetencję XXI wieku, trzeci (obok języka ojczystego i jednego języka obcego) – język, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany. Nauczanie programowania nie jest celem samym w sobie, ale wzbogaca nauczanie, integruje i rozwija treści w nim zawarte w twórczy sposób.


  Innowacja obok przekazania uczestnikom zajęć konkretnej wiedzy i umiejętności  ma na celu aktywizację dzieci oraz pomoc w przełamaniu ich wewnętrznych oporów, jak również dostrzeżenie swojej wartości. Umiejętnie podsunięte wskazówki, sposoby analizowania danych mogą stać się dla dziecka doskonałą pomocą w poruszaniu się po współczesnym labiryncie informacji. Wyposażą dziecko w aparat ułatwiający odróżnianie danych istotnych od zbędnych i wspomagający twórcze przetwarzanie i kreowanie rzeczywistości.

 

Innowacja stanowi zatem wzbogacenie programu edukacyjnego o oddziaływanie wielozmysłowe w edukacji matematycznej a w szczególności logiczne myślenie. Uzupełnienie  o takie oddziaływania wspiera bazę, w oparciu o którą dziecko tworzy pojęcia i wszechstronne umiejętności m.in. matematyczne, językowe, społeczne, wspiera korektę zaburzeń, promuje rozwój. Celem naszej innowacji jest kształcenie umysłu, rozwijanie i umacnianie  myślenia analityczno - logicznego w codziennym życiu. 

 

Ponadto innowacyjną metodą, na której będziemy się opierać jest nauka podstaw kodowania. Kodowanie informacji stanowi wizualizację wiedzy przyswajanej przez dziecko, co stanowi walor edukacyjny podczas pracy z dzieckiem wykazującym kinestetyczny i wzrokowy styl uczenia się. Działania, które podejmują mimo, iż wymagają czasu, sprawiają, iż wiodące kanały, dzięki którym następuje przetwarzanie informacji są w pełni wykorzystywane i rozwijane. Ponadto takie działania pobudzają wyobraźnię, inspirują, pozwalają planować pracę. Pomagają porządkować wiedzę, wybierać informacje, które są ważne w określonej tematyce.

 

CEL GŁÓWNY INNOWACJI :
Zgodnie z obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego, innowacja ma na celu:

  • Rozwijanie postawy intelektualnej i emocjonalnej wyrażającej się w twórczym, logicznym i krytycznym myśleniu, samodzielnym pokonywaniu trudności i analizowaniu zjawisk w codziennym życiu.
  • Doskonalenie umiejętności językowych;
  • Komunikowanie się w języku ojczystym;
  • Rozwijanie umiejętności nabywania wiedzy jako sposobu zaspokajania naturalnej ciekawości świata, odkrywania swoich zainteresowań i przygotowania do dalszej edukacji;

Wyrabianie umiejętności pracy zespołowej

 

Podstawę do stworzenia innowacji stanowi:

  • „Dzieciaki w akcji - Program Wychowania Przedszkolnego– Nowa Era- Anna Stalmach- Tkacz, Karina Mucha

 

 „Zabawy sensoryczne w przedszkolu”

      Innowacja pedagogiczna  „Zabawy sensoryczne w przedszkolu” realizowana w grupie dzieci 3-letnich uwzględnia aktywny proces kształcenia w grupie rówieśniczej z zastosowaniem metod i forma edukacyjnech dostosowanych do potrzeb, zainteresowań i możliwości percepcyjnych dziecka. Dziecko w wieku przedszkolnym wykazuje dużą potrzebę aktywności, w tym potrzebę aktywności twórczej. Twórczość dzieci jest cechą naturalną, którą należy  rozwijać, wzmacniać , ponieważ to dzięki niej dziecko poznaje i rozumie otaczający świat, wyzwala własą kreatywność, wyrażana własne emocje. Wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozwijanie i stymulowanie naturalnej ciekawości i twórczej aktywności dziecka. Kierowanie rozwojem spontanicznej twórczości powoduje  wzrost wrażliwości estetycznej i zdolności artystycznych dziecka,  także rozwój umysłu, procesów poznawczych, cech charakteru oraz pełniejszy rozwój całej  osobowości. Dla dziecka jego twórczość jest źródłem radości, dobrej zabawy, zaangażowania, a przede wszystkim podstawową formą uczenia się oraz zdobywania wiedzy o otaczającej rzeczywistości.  

Głównym celem innowacji jest wspieranie wielostronnego rozwoju dziecka w zakresie wszystkich sfer rozwojowych.

      Innowacja powstała ze względu na potrzebę wsparcia rozwoju motoryki małej, związanej z doskonaleniem sprawności manualnej oraz wspierania rozwoju poznawczego, samodzielności i kreatywności dzieci, a także wzmocnienie sfery emocjonalno – społecznej. Opracowane zajęcia  będą zachęcały dzieci do samodzielności, uczyły współpracy w grupie, tolerancji, wzmacniały wiarę we własne możliwości. Zastosowane metody i formy pracy mają w jak największym stopniu rozwijać indywidualne zdolności, doskonalenie umiejętności, poszerzanie  zainteresowań dzieci, stworzyć atmosferę akceptacji, zaufania, pozwolić na osiąganie sukcesów motywujących do dalszych działań.
 

Innowacja pedagogiczna EkoEmocja

Innowacja będzie rozszerzeniem międzynarodowego projektu  EMOCJA realizowanego w grupie "Gumisie".

Innowacja ta opiera się na uwrażliwieniu dzieci, nauczeniu ich empatii, akceptacji oraz kształtowaniu postaw proekologicznych.

Innowacja pobudza zaangażowanie dzieci w aktywne działania oraz pozytywnie wpływa na integrację grupy.

 

„Kółko poetyckie”

Będzie realizowane w grupie dzieci 5, 6- letnich „Gumisie”. Główne cele to kształtowanie postawy aktywnego słuchacza poezji dziecięcej. Przygotowanie do nauki czytania i pisania. Kształtowanie u przedszkolaków mowy komunikatywnej oraz umiejętności poprawnej artykulacji. Poszerzanie zasobu słownictwa podczas poznawania i recytowania krótkich wierszy o zróżnicowanej tematyce. Zajęcia będą się odbywały od października do czerwca.

 

  „Zabawy z kodowaniem EduSens"

Programowanie sprzyja rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci, a także w dalszej perspektywie może ułatwić im odnalezienie się w dorosłym życiu.
Programowanie to nic innego jak ciekawe zajęcia, to rozwiązywanie zagadek i problemów w kreatywny sposób. Z licznych obserwacji wynika, że od najmłodszych lat dzieci wiedzą jak poruszać się w cyfrowym świecie, wykazują duże zainteresowanie komputerami, dlatego warto nauczyć je, jak mądrze z nich korzystać. Okres przedszkolny jest do tego najlepszym momentem, dzieci uczą się wtedy poprzez zabawę, są ciekawe świata i chętne do odkrywania czegoś nowego.
Dzięki zajęciom z kodowania przedszkolaki mogą kształcić wiele potrzebnych i przydatnych umiejętności analitycznych sprzyjających rozwojowi intelektualnemu, rozwijać logiczne myślenie, uczyć się współpracy w grupie- rozwijać kompetencje społeczne. Ze względu na łatwość osiągania w tej dziedzinie sukcesu- zwiększą poczucie własnej wartości.
Podstawowym celem innowacyjnego działania będzie przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym, przekazanie podstaw programowania poprzez doświadczanie i zabawę. Nacisk położony zostanie na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, intuicji, wyobraźni, rozumowania i wnioskowania.
To nie ma być tylko nauka prawidłowego tworzenia kodu, chcę, aby dzieci na zajęciach doświadczały, poszukiwały i odważnie patrzyły na świat. Innowacja ma polegać na połączeniu zabawy ze zdobywaniem umiejętności kodowania na dywanie.

 Innowacja będzie realizowana w grupie "Wesołe Misie" w oparciu o zadania EduSense oraz propozycje Nauczyciela.

 

Z Przyrodą na Ty
W tym roku szkolnym w grupie "Wesoe Misie" realizujemy innowację również związaną z przyrodą, gdyż ta tematyka jest bardzo bliska każdemu dziecku, chętnie poznają otaczający ich świat, uczą się dbać o naszą planetę, bo po prostu w tym wieku lubią aktywności związane z naturą. Dzieci przyswajają wiedzę, gdy mogą czegoś dotknąć, zasmakować, doświadczyć, a przyroda to taki element naszego świata, który w każdym swoim kawałku wart jest zainteresowania i poznania jej dogłębnie. Chcemy poprzez tę innowację pokazać dzieciom, jak niesamowicie bogata jest przyroda. Poprzez urozmaicanie, wzbogacanie zajęć przyrodniczych, dzieci nabędą szacunku do świata przyrody, który jest nam niezbędny do życia. Od najmłodszych lat zostaną wprowadzone w ten magiczny świat pełen ciekawostek.
Podczas dni z innowacją zaplanowano zrobić soki, sałatki owocowe i warzywne, kompoty, przetwory, smaczne jeżyki, poznawać przyrodę podczas spacerów, a jeśli tylko będzie to możliwe biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną odwiedzić ciekawe miejsca w najbliższej okolicy, czy spotkać się z leśnikiem. Chcemy również przeprowadzać eksperymenty z lodem i wodą; sprawdzić co jedzą ptaki, samodzielnie wykonać pokarm dla nich, a może nawet karmnik; będziemy sadzić rośliny; poznawać dary, które wydobywamy z ziemi.

Podczas planowanych aktywności będziemy również Państwa prosić o pomoc w np. dostarczeniu produktów potrzebnych do konkretnych zajęć, tak aby dzieci widziały, że w daną aktywność zaangażowana jest ich rodzina, zobaczą Państwo jaki będzie efekt tych doświadczeń. Myślimy, że warto uczyć dzieci szacunku do przyrody i zachęcać ich do poznawania tego co nas otacza, gdyż jest to tak ważne dla naszego istnienia.
 

GRAFOMOTORYKA

Program Grafomotoryka w myśl hasła POZWÓLMY DZIECIOM DZIAŁAĆ BO WARTO zdecydowanie spodobała się dawnym Puchatkom dlatego w Wesołych Misiach również będzie kontynuowana.

Motywem przewodnim jest rozwój motoryki małej u wychowanków, stanowiący podstawę zarówno ćwiczeń ruchowych, jak i graficznych. Program zajęć stworzyłam, aby zachęcić dzieci do refleksji i wyrażania emocji grafomotorycznych oraz wypowiedzi, zarówno swobodnych, jak i ukierunkowanych, gdy będziemy realizować zajęcia z treścią bajek.
Priorytetowe cele postawione w niniejszym programie to przede wszystkim rozwijanie wiary we własne siły; budowanie wrażliwości emocjonalno – społecznej; rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej; rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej; budzenie zainteresowania literaturą poprzez kontakt z proponowanymi bajkami, ale przede wszystkim zaspokajanie potrzeb samorealizacji i wzmacnianie poczucia własnej wartości u dzieci.
W trakcie zajęć stawiam na wzmacnianie i motywowanie do działań motorycznych, dlatego na zajęciach będę w dużej mierze grać, bawić się motoryką, ugniatać, lepić, wycinać … tak, aby dzieci poczuły się swobodnie, aby mogły bawiąc się – uczyć, nie czując nacisku na sukces, który mimowolnie pojawia się z zajęć na zajęcia.
W domach zachęcajcie dzieci do ugniatania ciasta, przekładania chwytem pęsetowym małych produktów, przesypywania z ręki do ręki produktów sypkich, WYCINANIA NOŻYCZKAMI …. każda taka aktywność stymuluje rozwój dziecka, nawet kosztem bałaganu, który później na pewno nastąpi.

Aktualności

Informacja prawna