Wydarzenia

Rok szkolny 2019/2020

Konkurs plastyczny - Szlakiem Pomników Śląskich

Już po raz drugi nasze przedszkole zorganizowało plastyczny konkurs patriotyczny dla tyskich przedszkoli. Tematyką tegorocznej edycji były pomniki śląskie. Otrzymaliśmy bardzo dużo prac więc wybór nie był prosty. W jury obok pani dyrektor Beaty Kopko znalazła się także zaprzyjaźniona z naszym przedszkolem i od lat wspierająca kulturę w mieście pani Joanna Kucz-Pieczka. Dziś 14.11 nastąpiło uroczyste rozdanie nagród, a ceremonię tą umiliły dzieci z grupy Uszatki w śląskim tańcu "Tojak". Następnie pani Joanna wraz z panią Kasią i Martą wręczyły małym artystom nagrody i pamiątkowe dyplomy. Wszystkim dzieciom gratulujemy ogromnego talentu plastycznego, mamy nadzieję, że będą go nadal rozwijać. Rodzicom i nauczycielom dziękujemy za przygotowanie dzieci do konkursu, a pani Joannie jeszcze raz dziękujemy za pomoc w jego organizacji. (MC)

**************************************************************************************************************************************************

Nasza Placówka uczciła 100-lecie wybuchu Powstań Śląskich oraz 101- rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości uczestnicząc w dwóch konkursach patriotycznych o charakterze wokalno-muzycznym na terenie naszego miasta oraz regionu śląskiego takich jak:

-„Nad Nami Orzeł Biały” – IV Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej i Historycznej organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr.1 w Tychach

-VIII Regionalny Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej dla szkół i przedszkoli dzieci 6-letnich organizowany przez Przedszkole nr.5 im. Wesołej Ludwiczki w Katowicach.

5-latki z grupy „Gumisie” na obu konkursach zaśpiewały piękną patriotyczną piosenkę pt. „Serce w plecaku” w składzie: Antoś Sojka, Martynka Kocyła, Natalka Pilszek i Franuś Guz. Dzieci zachwyciły swoim występem i będą reprezentowały naszą placówkę na Gali Przeglądu Patriotycznego w Teatrze Małym w Tychach. Jest to duże wyróżnienie zarówno dla dzieci jak i dla naszej placówki. Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że mamy takie zdolne dzieci, które są chlubą i wizytówką dla naszego przedszkola i reprezentują je przy okazji święta Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Dziękujemy rodzicom naszych małych piosenkarzy za pomoc a dzieciom życzymy dalszych sukcesów.

Dyrektor przedszkola Pani Beata Kopko i nauczycielka Grażyna Gładki - Giel

**************************************************************************************************************************************************
Stulecie Powstań Śląskich - projekt edukacyjny

W dniach 4.11 do 8.11 w naszym przedszkolu realizowany będzie projekt edukacyjny-patriotyczny dotyczący 100lecia Powstań Śląskich oraz poszerzający wiedzę na temat naszego kraju i regionu.
W pierwszym dniu jego realizacji dzieci z grupy Gumisie Uszatki i Wesołe Misie udały się na edukacyjny spacer. Odwiedziły pomnik Powstańca Śląskiego oraz wzięły udział w zajęciach w Muzeum Miejskim "Pozdrowienia z Czułowa". Dzieci obserwowały eksponaty i zdjęcia przybliżające im nasze miasto w dawnych latach. Rozmawiały także o powstaniach śląskich, zrywie mieszkańców także naszego miasta którzy pragnęli mówić po polsku i żyć w Polsce. Dodatkowo najstarsze przedszkolaki Uszatki udały się na pobliski cmentarz na grób żołnierzy walczących o nasz region i kraj.
W drugim jego dniu wszystkie dzieci obejrzały film edukacyjny - Polak Mały, poznawały symbole narodowe, dzieci otrzymały także do wykonania zadania z kodowania na temat naszego kraju. Na koniec każda grupa przygotowała plakat pt "POLSKA". Wszystkie plakaty można oglądać w przedszkolnej szatni do czego zachęcamy.
Trzeciego dnia realizacji Pani Gosia zaprosiła wszystkie dzieci na przedszkolny hol, by opowiedzieć im o Śląsku. Dzieci dowiedziały się czym są województwa, by następnie wysłuchać informacji na temat naszego miasta i Śląska. Później pani Gosia odczytała list od Karlika i Karolinki, w którym było mnóstwo dziwnych wyrazów. Nasze szwarne dziołchy i gryfne synki zaśmiewały się z galotów, kiecek, mycek i innych śląskich wyrazów, by po chwili dowiedzieć się, że Ślązacy posługują się gwarą. Najstarsze Uszatki odśpiewały piosenkę o Karliku, a na koniec już w swoich grupach każde dziecko przygotowało obrazek Karlika i Karolinki, który możecie Państwo podziwiać na grupowych tablicach.

Czwartego dnia nasze przedszkole odwiedził gość :D Dzieci od razu rozpoznały, że to Pani Ewa w stroju śląskim, a dokładniej tyskim, noszonym przez panie z zespołu Czułowianki. Pani Ewa gwarą śląską przywitała dzieci, opowiedziała im o swoim stroju, jego poszczególnych elementach. Następnie porozmawialiśmy o naszym Śląsku i 100rocznicy Powstań Śląskich. Na koniec Uszatki zatańczyły trojaka i zaśpiewały Karlika, Gumisie zatańczyły Grozik i Koziorajkę, a Wesołe Misie zabrały nas do wspólnego śpiewu z utworem Poszła Karolinka.
Ostatniego dnia projektu dzieci spotkały się na holu by wziąć udział w quizie wiedzy na temat naszego kraju i Śląska. Odszukiwały poprawną flagę i godło. Umieszczały elementy na mapie. Odpowiadały na zagadki o Śląsku i naszym kraju wykonując przypisane gesty. Tworzyły długie kody. Dzieci wzięły także udział w biciu rekordu dla Niepodległej i wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego. Pamiętały przy tym o odpowiedniej postawie i zachowaniu.
Na koniec wszyscy razem poszliśmy na spacer na osiedle A, bo obejrzeć pomnik - górniczą lampę, która także symbolizuje nasz Śląsk.
(MC)

************************************************************************************************************************************************

KIERMASZ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

Za nami 8 kiermasz zdrowej żywności. Podsumujemy go jednym zdaniem.
Zjedliście nas :D:D:D
Dziękujemy za Państwa zaangażowanie i udział w kiermaszu. W tym roku na stole gościły ciastka owsiane w kilku smakach, ciasteczka ryżowe, bezglutenowe kokosanki, ciasto marchewkowe, brownie z buraka, batoniki musli, dżem z dyni z cynamonem oraz nasze przedszkolne pasty - nutella, dżem z daktyli i pasty z białego sera. Jeszcze raz dziękujemy Państwu za wzięcie udziału. Specjalne podziękowania kierujemy do osób, które pomogły w przygotowaniu kiermaszu. Dziękujemy mamie Tomka W z Puchatków, mamie Zosi K. z Gumisiów i mamie Martynki K z Gumisiów, a także paniom kucharkom - Agnieszce i Bożence, pani Gosi i Agnieszce z Wesołych Misiów, oraz pani Marcie z Gumisiów.

**************************************************************************************************************************************************

SPOTKANIE Z CZŁOWIEKIEM-ORKIESTRĄ

Misiowe grupy spotkały się z człowiekiem-orkiestrą. Dzieci liczyły struny w gitarze, dowiedziały się jak pokazać ręką gamę. Potrafiły nazwać większość zaprezentowanych instrumentów perkusyjnych. Wspólnie z gościem utworzyły orkiestrę. Była dobra zabawa. (E.S-P)

**************************************************************************************************************************************************

Spotkanie z Pszczołami

W piątek 19.10 nasze przedszkole odwiedzili Jadwiga i Kazimierz Wiśniowscy, którzy od 25 lat prowadzą wspólnie gospodarstwo pasieczne w Bieruniu Nowym. Państwo pszczelarze przywieźli ze sobą ul i mnóstwo rekwizytów potrzebnych do hodowli tych niezwykle pożytecznych owadów. Opowiedzieli dzieciom jak wygląda pszczoła, po co są jej potrzebne czułki, nóżki, języczek itd. Pan Kazimierz opowiedział jak pszczoła zapyla kwiatki, wytłumaczył dzieciom, że dzięki niej mamy owoce i warzywa, nawet marchewkę, która przecież rośnie w ziemi.  Dzieci zobaczyły też jak wygląda ubranie pszczelarza czy podkurzacz. Mogły spróbować jak smakuje pyłek pszczeli, dotknąć i powąchać plaster miodu czy pszczeli wosk i świecę z niego wykonaną. Jednak najwięcej atrakcji sprawiło dzieciom oglądanie pszczół zamkniętych w ulu, poszukiwanie królowej, czyli pszczoły matki oraz, co oczywiste w  misiowym przedszkolu - zajadanie miodku. Teraz już każdy przedszkolak, od Puchatków po Uszatki wie, że pszczoły to są nasi przyjaciele i musimy o nie bać, by nigdy nie zniknęły z naszej planety. Dziękujemy bardzo za przeprowadzenie tak ważnych i potrzebnych zajęć. (MC)

**************************************************************************************************************************************************


                  4.października to "Światowy dzień latawca" a w naszym przedszkolu właśnie dzisiaj (14.10) odbyło sie wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie "Jesienny Latawiec". W konkursie wzięło udział 14- dzieci wraz z rodzicami z grupy "Puchatki", "Wesołe Misie" i "Gumisie". Te piekne latawce można będzie podziwiać na szatni naszego przedszkola. Dziękujemy (G.G-G)

*************************************************************************************************************************************************W ubiegłym tygodniu (8 i 10.10) dzieci wzięły udział w zajęciach matematycznych prowadzonych przez Centrum Nauczania MathRiders zgodnie z programem stworzonym przez Grupę Edukacyjną Helen Doron. Podczas zajęć przeliczały, segregowały, nazywały figury, a także kodowały z robotem.

**************************************************************************************************************************************************

Wycieczka do Rybaczkówki i Dzień Drzewa.

Dnia 10.10.2019r. w czwartek dzieci z grupy „Wesołe Misie” oraz „Uszatki” wybrały się na wycieczkę do Rybaczówki. To urokliwe miejsce znajdujące się nad jeziorem paprocańskim ugościło nas piękną pogodą i wspaniałą otaczającą jesienną przyrodą. Tego właśnie dnia przypada światowy Dzień Drzewa, który obchodziliśmy na łonie natury. Na przedszkolaki czekały zadania dydaktyczne. Z pomocą starszaków dzieci odszyfrowały hasło naszej wycieczki – „Dzień Drzewa”. Przedszkolaki dowiedziały się jakie gatunki zwierząt i roślin mogą spotkać nad jeziorem. Wykonały odciski kory drzew, zebrały jesienne liście i owoce, a nawet zaobserwowały piękne muchomory. Aby zyskać dodatkowej energii dzieci przytulały się do drzew Dowiedziały się również, jak ważną rolę pełnią drzewa w życiu człowieka i przyrody. Po wykonaniu zadań przyszedł czas na zabawy ruchowe: „Gąski, gąski do domu”, „Baba-Jaga patrzy” oraz zabawy integracyjne z chustą animacyjną. Po tak wyczerpujących działaniach wszystkim należał się odpoczynek i  posiłek. Wszystkie przedszkolaki zasiadły przy wielkim grillu i zajadały pieczone kiełbaski. Po posiłku wybraliśmy się jeszcze na spacer w kierunku dzikiej plaży. To był wspaniały czas dla nas wszystkich. Polska złota jesień pokazała się nam w całej okazałości. MD

**************************************************************************************************************************************************


Spotkanie z Panem Poetą

We wtorek 8.10 Gumisie pojechały do Mediateki, by w ramach XIV Tyskich Dni Literatury spotkać się z Panem Poetą. Pan Michał wyjaśnił dzieciom, że "Pan Poeta" to jego pseudonim, a on na co dzień pisze i opowiada dzieciom bajki. Tym razem to my mięliśmy możliwość ich wysłuchania. Podczas tego spotkania poznaliśmy Pawia, co ogon miał z przyjaźni, Kurę, co tyła na diecie i Kaczkę co przebrała miarkę. Każda z historii niesie ze sobą przesłanie, czasem wesołe, a czasem poważne. Między opowieściami, Pan Poeta zaprosił dzieci do wspólnej zabawy z bohaterami bajek. Po powrocie do przedszkola, dzieci długo opowiadały o zajęciach, a my wspólnie jeszcze raz przeczytaliśmy bajki,proszę uwierzyć, dzieci nie miały ich dość. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie nam dane spotkać Pana Poetę i bohaterów jego bajek. (MC)

**************************************************************************************************************************************************

FIZYKA I CHEMIA W PIASKOWNICY


W piątek 4.10 dzieci z grupy Gumisie pojechały na wycieczkę do Pałacu Młodzieży na zajęcia Fizyka i Chemia w piaskownicy. Dzieci wykonały tam doświadczenia związane z elektrostatyką, spalaniem, mieszaniem płynów. Dowiedziały się, że przeciwne ładunki się przyciągają, te same odpychają, że można za pomocą balona naelektryzować włosy, wytresować puszkę, czy zagrać w ping-ponga, a do tego wszystkiego kula elektrostatyczna może zapalić nam świetlówki, :) Z chemicznej dziedziny, Jasio spalił chusteczkę która wcale nie spłonęła, a Martynka wyczarowała ukryte słońce. Był też tajemniczy błękit bromotymolowy, który nie potrafił się zdecydować w jakim jest kolorze, bąbelki kolorowej wody lecące w górę i w dół, a do tego wszystkiego nasi mali kucharze, wyczarowali nam wielkie tajemnicze desery. Zajęcia były fantastyczne, a co najważniejsze dzieci wyszły z nich zafascynowane fizyką i chemią. (MC)

**************************************************************************************************************************************************

EDUKUJEMY NA 7

3.10 do naszego przedszkola przybyli goście związani z GKS Tychy, między innymi bramkarz drużyny hokejowej, czy nasza klubowa maskotka Wilk. Dzieci w ramach akcji Edukujemy na 7 poznały elementy stroju hokejowego, mogły sprawdzić i porównać ciężkość kasku bramkarza i zawodnika, czy zadać pytania gościom. Jednak, nie będziemy oszukiwać, najwięcej radości sprawiła przedszkolakom możliwość przybicia piątki z Wilkiem, czy zrobienia sobie z nim zdjęcia. Głośny okrzyk "Był, będzie, jest, Tyski GKS" długo rozbrzmiewał w całym przedszkolu. Rewelacyjnie było obserwować radość dzieci, która malowała się na ich buziach podczas tego spotkania. (MC)

**************************************************************************************************************************************************

ZDROWE ZĄBKI


Dziś, w środę 02.10 nasze przedszkole odwiedzili specjalni goście z Emka Stomatologia. Dzieci wzięły udział w zajęciach dotyczących prawidłowego czyszczenia zębów (i języka :P ) rozwiązywały zagadki, zaśpiewały piosenkę i poznały atrybuty dentysty... a na koniec.. dzielnie pokazały co tam w buzi słychać. Przedszkolaki miały wykonany przegląd ząbków i fluoryzację.
Emka Stomatologia  dziękujemy!! (MC)

**************************************************************************************************************************************************

POWITANIE JESIENI 


Przez cały tydzień wszystkie przedszkolaki brały udział w projekcie edukacyjnym Witamy Jesień. Dzieci wielozmysłowo poznawały tę porę roku. Dotykały liści, kasztanów, żołędzi. Uczyły się piosenek o jesieni, wysłuchały wiersza Pani Jesień u Fryzjera. Wykonały wspólne prace przedstawiające panią Jesień, a na zajęciach matematycznych zapisywały i odczytywały jesienne kody. Dziś, na zakończenie projektu spotkaliśmy się na holu, by wziąć udział w jesiennym balu. Pani Gosia i pani Marta powitały wszystkie dzieci, wspólnie podsumowały zdobytą wiedzę, a następnie zaprosiły dzieci do zabawy. Szalonym tańcom nie było końca. Podczas chwil wytchnienia śpiewaliśmy jesienne piosenki, wykonaliśmy gimnastykę buzi i języka, a także zaprezentowaliśmy swoje kolorowe stroje. Przez cały bal było wesoło i radośnie i mamy nadzieję, że taka będzie tegoroczna jesień. (MC)

**************************************************************************************************************************************************

ZDROWO NA SPORTOWO – CZYLI DRUŻYNA KANGURA W PLUSZOWYM MISIU.

Dzisiaj, w czwartek zawitali do naszego przedszkola trenerzy Drużyny Kangura. Wszystkie grupy aktywnie – na sportowo spędziły przedpołudnie – trenerzy z zaangażowaniem prowadzili gry i zabawy sportowe z piłkami dla wszystkich przedszkolaków. Zabawy i radości było co niemiara! Mamy nadzieję, że nasza współpraca dopiero się zaczyna.

A oto opis projektu Drużyny Kangura:

Adresatami programu zajęć Drużyny Kangura w ramach ogólnopolskiego systemu rozrywki ruchowej Przedszkoliada.pl są dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat). Program zajęć Drużyny Kangura jest formą zachęcenia dzieci do podejmowania aktywności fizycznej opartej na ćwiczeniach z piłkami. Jest on odpowiedzią na potrzebę realizacji zainteresowań ruchowych przedszkolaków oraz ich rodziców, chcących zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze warunki do rozwoju fizycznego i motorycznego. Zajęcia są prowadzone przez cały rok przedszkolny, a więc zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącymi systematyczności wysiłku fizycznego. Spełniony jest też drugi warunek ŚOZ, mianowicie każde zajęcia trwają na tyle długo, aby utrwaliły się korzystne efekty zdrowotne ruchu. Tym samym Przedszkoliada.pl wyrabia u dzieci potrzebę regularnej aktywności fizycznej.

Program zajęć jest logicznie ułożony - od zajęć najprostszych do coraz bardziej złożonych. W rezultacie prowadzonych zajęć uzupełnionych o ich oprawę oraz pozostałe elementy systemu rozrywki ruchowej Przedszkoliada.pl uzyskujemy unikatowy w skali światowej projekt kreujący kulturę fizyczną wśród przedszkolaków.

Uczestnicy systemu Przedszkoliada.pl są nazywani „Aktywnymi Przedszkolakami”.

Głównym celem programu zajęć Drużyny Kangura jest kształtowanie u przedszkolaków zainteresowania ruchem i kulturą fizyczną, zaspokojenie potrzeby spontanicznej aktywności fizycznej, a także przygotowanie do podejmowania regularnego podejmowania ruchu teraz i w późniejszych latach. Sprzyja to ogólnemu rozwojowi dzieci, co przydaje się w codziennym życiu teraz i w przyszłości, ale także przy ewentualnym uprawianiu sportu w późniejszym wieku. Taka forma działania jest także mentalnym przygotowaniem dziecka do aktywności fizycznej i działania w grupie.

CELEM PROWADZONYCH ZAJĘĆ JEST:

 • polepszenie ogólnego stanu zdrowia,
 • uświadomienie korzyści wynikających z aktywności fizycznej,
 • ukulturalnianie fizyczne dziecka
 • zapewnienie harmonijnego rozwoju fizycznego dziecka,
 • przygotowanie mentalne do współpracy w grupie, zdrowej rywalizacji, umiejętności, pogodzenia się z przegraną oraz szacunku do przeciwnika,
 • popularyzacja aktywności fizycznej u przedszkolaków poprzez zabawę i ćwiczenia.

W pierwszym semestrze programu zajęć Drużyny Kangura najważniejszym zadaniem jest zachęcenie i zainteresowanie przedszkolaków ukierunkowaną aktywnością fizyczną poprzez zabawy z piłkami.
Kontynuacja zajęć w drugim semestrze służyć ma utrzymanie ciągłości aktywności fizycznej dzieci i dalszemu rozwijaniu ich umiejętności.
Korzystając z szerokiego wachlarza form i treści dążymy do osiągnięcia celu nadrzędnego, jakim jest ukształtowana potrzeba podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci. Dzięki temu możliwy jest rozwój konkretnych umiejętności z zakresu wszystkich gier zespołowych. Takie celowe działania sprzyjają zarówno wyposażeniu przedszkolaka w potrzebne umiejętności i służą ogólnemu rozwojowi zdolności motorycznych. W efekcie dzieci mają samoświadomość celowości ćwiczeń i wszechstronnie się rozwijają.

CELE SZCZEGÓŁOWE KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA:

 • dostrzeganie wpływu grupy na jednostkę,

 • wyposażenie przedszkolaków w podstawowe umiejętności z zakresu kultury fizycznej,

 • radzenie sobie z konfliktami,

 • uświadomienie dzieciom ich możliwości,

 • znajomość różnych rodzajów ćwiczeń, gier i zabaw,

 • kształtowanie umiejętności wykonywania podstawowych ćwiczeń z zakresu aktywności fizycznej,

 • rozwijanie naturalnych umiejętności dziecka,

 • motywowanie do pracy i osiągania lepszych wyników,

 • nauka pokonywania zmęczenia i słabości,

 • prezentacja dyscyplin sportów zespołowych z piłkami; piłki nożnej, koszykówki, piłki ręcznej, siatkówki

 • określenie kierunku dalszego rozwoju fizycznego dzieci poprzez ich aktywność fizyczną,

 • wszechstronne rozwijanie osobowości,

 • rozwijanie tolerancji wobec innych osób,

 • wdrażanie zasad zdrowej sportowej rywalizacji i zachowań fair play,

 • poszanowanie cudzego mienia.

Program jest realizowany w wymiarze jednych zajęć tygodniowo w grupach maksymalnie 12-osobowych. Czas trwania zajęć jednej grupy to 30 min., choć w przypadku dzieci w wieku trzech lat realizujemy także zajęcia krótsze. Realizacja jednego cyklu programu zajmuje minimum dziewięć z dwunastu miesięcy. Realizacja całości programu zajmuje minimum trzy, a kompleksowo cztery lata.

Program zajęć Drużyny Kangura przeznaczony jest dla przedszkolaków. Realizowany jest przez wykwalifikowanych instruktorów Przedszkoliada.pl, czasem także w towarzystwie zaproszonych gości (sportowców w roli autorytetów dzieci). Ze strony przedszkola oczekuje się umożliwienia przedszkolakom aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz udostępnienia miejsca w celu organizacji zajęć, jak i dodatkowych możliwości uczestnictwa w projektach składających się na system rozrywki ruchowej Przedszkoliada.pl.

AKTYWNY PRZEDSZKOLAK”:

 • wie, jaki wpływ na jego organizm ma ruch.

 • wie, ile czasu potrzeba, by stać się sprawnym.

 • potrafi sprawić, aby ćwiczenia stały się nawykiem.

 • zna różnego rodzaju ćwiczenia z piłkami.

 • zna różne formy gier i zabaw grupowych.

 • posiada umiejętność czucia położenia i ruchów ciała w przestrzeni oraz względem ruchomego przyboru.

 • zna zasady higienicznego postępowania w odniesieniu do otoczenia.

 • wie jak bezpiecznie zachować się w czasie zajęć ruchowych.

 • rozumie, na czym polega dobre komunikowanie się i współpraca z innymi.

 • rozróżnia piłki względem dyscypliny sportu z zakresu dyscyplin składających się na program zajęć.

 • wie gdzie mieszka Kangur, jakie jest jego środowisko i jak się porusza.
   

**************************************************************************************************************************************************

 SPOTKANIE Z TRENEREM Z KLUBU TENISOWEGO TENNIS TEAM

25 września w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z trenerem z Klubu Tenisowego Tennis Team w Tychach. Gościa przywitała pani dyrektor i dzieci z najstarszej grupy "Uszatki". Trener opowiedział starszakom o tenisie, sprawdzając w tym czasie zakres wiadomości o tym sporcie. Następnie przedszkolaki wzięły udział w konkurencjach sprawdzających ich umiejętności w zakresie koordynacji, rzutów, łapania piłki, chwytów i skoków. Dzieci wykorzystały podczas zabaw i ćwiczeń piłki gąbkowe i piłki o 75% niższej mniejszej kompresji. Na koniec dzieci miały możliwość porównania wyników. Każdy mógł poczuć się zwycięzcą w danej konkurencji. Mamy nadzieję, że teraz rozpocznie się przygoda przedszkolaków z tenisem. JM

**************************************************************************************************************************************************

SPRZĄTANIE ŚWIATA

W ramach Akcji Sprzątanie Świata nasze przedszkole odwiedzili dziś (23.09) pracownicy Urzędu Miasta Tychy Wydział Komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa Referat Gospodarka Odpadami Komunalnymi oraz firmy Master. W czasie spotkania dzieci miały możliwość wysłuchania opowiadania o odpadach i ich przygodach. Opowieść zakończyła się ćwiczeniami praktycznymi polegającymi na odpowiednim posegregowaniu odpadów. Bardzo pomocny stał się krótki wierszyk „Brązowy, niebieski, żółty i zielony to selekcji są kolory. Pamiętajcie o tym dzieci, żeby segregować śmieci!” Wspólne działanie zakończone zostało uroczystym wręczeniem medali oraz upominków od przybyłych gości. Jednak to nie był koniec atrakcji dla przedszkolaków. Tuż obok przedszkola dzieci miały możliwość przyjrzenia się z bliska pacy śmieciarki. Panowie, którzy na co dzień obsługują tą wielką maszynę zaprezentowali dzieciom sposób opróżniania wielkich kontenerów na odpady i pozostawili słuszną radę: „Pamiętajcie dzieci segregujcie śmieci!”
Dzięki temu spotkaniu znacznie wzrosła świadomość dzieci dotycząca segregacji. Dobrze że od najmłodszych lat przedszkolaki uczą się jakie ważne jest dbanie o środowisko. (MD)

**************************************************************************************************************************************************

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA- USZATKI W MEDIATECE

W piątek 20 września dzieci 6,5- letnie z grupy "Uszatki" pojechały do Mediateki w Tychach. Tam czekały na nie niespodzianki i różne zadania. Grupa musiała odszukać miejsca według mapy. W ten sposób "Uszatki" znalazły się w miejscach: Księżniczka Przedszkolaków, Królestwo TYCH najmłodszych, Skarbiec Przyjaźni, Przedszkolny Zakątek, Kraina Kolorowych Przedszkolaków, Balonowy Raj. W każdym miejscu dzieci kreatywnie spędzały czas: kolorowały sylwetę swojej pani, robiły bransoletki, rysowały po kartonowym domku, malowały. Na koniec czekała dzieci niespodzianka- malowanie twarzy i zwierzątka z balonów. To był wspaniały Dzień Przedszkolaka. JM

********************************************************************************************************* DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Dzień Przedszkolaka obchodziliśmy w Przedszkolu im. Pluszowego Misia 19 września. Były wspólne zabawy na sali, zawody i nagrody. Każda grupa dopingowała swojego przedstawiciela. Było kolorowo i bardzo wesoło. Każda grupa dostała Skrzynię Skarbów z dalszymi niespodziankami do wykorzystania w swojej sali. Niedługo nowa impreza - bal Pani Jesieni. ESP.

**************************************************************************************************************************************************

USZATKI W BIBLIOTECE

18 września dzieci z grupy "Uszatki" wybrały się do Miejskiej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży Filia nr 2 na osiedlu A. Przedszkolaki brały udział w lekcji bibliotecznej- czytanie i wyobraźnia, "Kolorowe kredki w pudełeczku noszę: obietnica lektury z wyobraźnią". Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom "Tajemną opowieść" Włodzimierza Dulemby. Dzieci po wysłuchaniu opowieści i rozmowie, wykonały pracę plastyczną- ozdabiały sylwetę Tajemniczego kota. Następne spotkanie z panią bibliotekarką i książkami już niedługo w sali "Uszatków" JM

**************************************************************************************************************************************************

    DZIEŃ KROPKI


W poniedziałek 16 września cała społeczność naszego przedszkola była w kropki. Dlaczego? Ponieważ tego dnia obchodziliśmy Dzień Kropki. A skąd on się wziął? Ustanowiono go w 2008r. dzięki książce "Kropka" Petera H. Reynoldsa, która zapoczątkowała Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest on obchodzony na całym świecie 15 września jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. W świat małej kropki wprowadziły dzieci pani Gosia i Pani Agnieszka inscenizując treść wspomnianej książki. W czasie spotkania na górnym holu dzieci miały możliwość poznania swoich talentów, uwierzenia w siebie i pokonywania słabości. Brały udział w zabawach ruchowych, tanecznych, matematycznych – kodowanie oraz mogły rozwinąć swój talent plastyczny. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak miał możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia w kropkowanej ramie. MD

**************************************************************************************************************************************************

WYJŚCIE DO STRAŻY MIEJSKIEJ W TYCHACH

Nowy rok szkolny na dobre się już rozpoczął. Wszystkie przedszkolaki wróciły z wakacji i codziennie kroczą uśmiechnięte do przedszkola, gdzie czaka na nich mnóstwo atrakcji. W piątek 13 września atrakcje czekały na nich zupełnie w innym miejscu. Tego dnia wszystkie przedszkolaki odwiedziły pobliską jednostkę Straży Miejskiej w Tychach. Wraz z Panią Honoratą przypomniały sobie najważniejsze zasady ruchu drogowego tj. bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzieci miały możliwość odegrania mini scenek przechodzenia przez jezdnię oraz poruszania się po drodze będąc kierowcą samochodu na specjalnej makiecie.  Chętnie odpowiadały na pytania Pani Honoraty dotyczące znajomości znaków drogowych i znaczenia świateł sygnalizatorów drogowych. Dowiedziały się również czym różnią się Funkcjonariusze Policji od Funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak otrzymał odblask, tak aby w czasie poruszania się po zmroku każdy kierowca mógł go zauważyć. Jeszcze raz dziękujemy Pani Honoracie za zaangażowanie i edukację przedszkolaków. To było wspaniałe spotkanie. MD

Aktualności